Tak będzie wyglądał wielki park rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem

2024-05-05 16:00:00(ost. akt: 2024-04-30 15:39:43)
Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Tak wygląda Mandoria pod Łodzią. Park rozrywki pod Olsztynkiem, który ma stworzyć ten sam właściciel, ma być jeszcze większy.

Autor zdjęcia: Mandoria

Grupa Ptak S.A., która w Łutynówku pod Olsztynkiem chce stworzyć największy rodzinny park rozrywki w Polsce, jest coraz bliżej zgody na budowę. Jako pierwsi publikujemy szczegóły dotyczące tego, jak będzie wyglądał park i jakie atrakcje będą w nim dostępne.
Niedługo miną dwa lata od pierwszych doniesień medialnych o planowanej budowie. Wówczas była to wielka sensacja, a szczegóły inwestycji do tej pory są utrzymywane w tajemnicy. Inwestor, który ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnego parku w Rzgowie pod Łodzią, do tej pory ujawnił jedynie, że park w Łutynówku będzie miał charakter tematycznie związany z naszym regionem.

100 hektarów atrakcji

Z uzgodnionego z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska raportu oddziaływania na środowisko można dowiedzieć się dużo więcej. Pierwszą informacją jest naprawdę imponujący rozmach inwestycji. Park będzie zbudowany na 100 ha, a budowa już na pierwszym jej etapie będzie prowadzona na 20 z nich.
We wczorajszym wydaniu „Gazety Olsztyńskiej” szczegółowo opisaliśmy zalecenia, które wydali inspektorzy instytucji dbających o dobrostan przyrody w regionie, uzgadniając raport oddziaływania na środowisko. Są tak restrykcyjne, że możemy być spokojni o to, że wielka firma znana na całym europejskim rynku odzieżowym, którą jest Grupa Ptak S.A., będzie strażnikiem walorów i piękna lokalnej przyrody.

Sam park ma być budowany przez kilkanaście lat. Pierwszy moduł powstanie w dwa lata i będzie kosztował ponad 100 mln zł. Z dokumentacji wiemy, że będą w nim obiekty rekreacyjne i sportowe. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci jak karuzele, minicoastery, strefy familijnej, a w niej spływy wodne czy kolejka widokowa. Będzie strefa Water Parku obejmująca baseny kąpielowe, zjeżdżalnie, plaże z leżakami, i strefa ekstremalna z Mega Coaster czy Water Coaster.
Wśród planowanych obiektów budowlanych jest wieża swobodnego spadania o wysokości 150 metrów, co jest europejskim rekordem.


Statkiem do hotelu

Nie udało nam się jeszcze dotrzeć do informacji, jak zostanie zagospodarowany znajdujący się na zakupionym przez inwestora terenie zabytkowy dwór z początku XX wieku. Wiemy jednak, że do parku będzie można dostać się również od strony jeziora Wenyk, nad którym jest położone Łutynówko. Na północno-wschodnim brzegu jeziora planowana jest przystań śródlądowa, do której będzie można dopłynąć statkiem elektrycznym. Statek będzie przewoził klientów przybyłych od zaplanowanego tu przystanku PKP. Planuje się również utworzenie przystani śródlądowych z pomostami zaopatrzonymi w nie mniej niż 10 miejsc cumowniczych oraz plaży.

W parku będzie imponujące zaplecze hotelowe, gastronomiczne, sanitarne, medyczne, techniczne oraz handlowo-usługowe. W ramach etapu 1 planuje się również realizację domków letniskowych z recepcją i sklepem (276 przewidywanych miejsc noclegowych). Etap docelowy przewiduje realizację hoteli (2820 przewidywanych miejsc noclegowych) oraz kolejnych domków noclegowych (168 przewidywanych miejsc noclegowych).

Niecodzienną jak na park rozrywki atrakcją ma być strefa relaksu i wyciszenia. Strefa ta będzie oddzielona od strefy atrakcji, która może wiązać się z pewnym hałasem wywołanym przez użytkowników. W późniejszym etapie inwestycji w zakresie takiej strefy umożliwiona będzie również obserwacja trzymanych na wybiegach zwierząt hodowlanych.

Ważnym elementem ma być utrzymanie tej części w atmosferze miasteczka-skansenu, w którym „mieszkańcy” będą ubrani zgodnie z tematyką historyczną miasteczka lub tematyką dekoracyjną danej atrakcji. Na całym terenie parku powstanie wiele miejsc zielonych, które będą umożliwiały gościom – a ci spodziewani są w Łutynówku z całymi rodzinami – kontakt z naturą, m.in. łąki kwietne, łąki zielne, ogrody, strefa ze zbiornikiem wodnym i kaskadowym potokiem, wykorzystującym naturalny spadek terenu.

Zawrót głowy

„Gazeta Olsztyńska” dotarła także do pełnej listy wszystkich urządzeń, które mają przyciągać odwiedzających do Łutynówka już po zakończeniu pierwszego etapu budowy. Będą to kolejka górska, karuzela, latające gondole, zjeżdżalnia wodna, atrakcje dla młodszych gości, spływ łódką po specjalnym wodnym torze.

Na liście są także: podwójna wieża swobodnego spadku dla młodszych, duża wieża swobodnego spadku, rodzinna kolejka górska, kołyszący statek imitujący wrażenia w czasie sztormu na morzu, plac zabaw, plaża. Nie zabraknie: dwupoziomowej karuzeli, karuzeli łańcuchowej, karuzeli „wirujące filiżanki”, jednoszynowej kolejki widokowej oraz placu zabaw.

Na liście atrakcji jest kilka urządzeń zderzeniowych: samochodziki; łódki, pontony poruszające się po przygotowanym specjalnie torze. Zjeżdżalnia ma mieć podgrzewaną nawierzchnią zjazdową. Wśród atrakcji dla całych rodzin inwestor zaplanował także muzeum i amfiteatry. Nie zabraknie boisk do minigolfa, koszykówki i siatkówki. Z wyliczeń wynika, że na kolejnych etapach budowy zaplanowano jeszcze około 40 atrakcji oraz urządzeń, jak te, które powstaną w pierwszych dwóch latach.

Z całej Europy

Park w Łutynówku ma docelowo odwiedzać rocznie nawet 2 mln gości w całej Europy i świata. Byłby to niezwykle silny impuls rozwojowy dla regionu, który przecież i tak w dużym stopniu żyje z turystyki. Atutem inwestycji jest położenie, dzięki któremu będzie łatwiej dotrzeć do parku. Łutynówko znajduje się w połowie drogi między Gdańskiem a Warszawą, na skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych. W parku ma znaleźć pracę co najmniej 300 osób.

Stanisław Kryściński

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5