środa, 6 maja 2015. Imieniny Beniny, Filipa, Judyty

Bezpieczeństwo w szkole nie jest nam obojętne

2012-05-15 14:15:12 (ost. akt: 2012-05-15 14:23:54)

Autor: Gimnazjum nr 2 w Działdowie

W Gimnazjum nr 2 w Działdowie uczniowie realizowali przez kilka miesięcy projekt edukacyjny „Moje bezpieczeństwo w szkole”. Głównym celem projektu było motywowanie członków społeczności szkolnej do aktywności na rzecz wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć było wspólne stworzenie Dekalogu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Następnie ogłoszono konkurs na hasło/rymowankę/reklamę promujące zachowania bezpieczne.

Potem młodzież gimnazjum włączyła się w działania w ramach obchodzonego w szkole Dnia Bezpiecznego Internetu 2012. Między innymi zorganizowano happening, podczas którego rozdawano ulotki tematyczne i uświadamiano o zagrożeniach płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Sekcja dziennikarska podtrzymywała tematykę bezpieczeństwa poprzez cykliczne artykuły w szkolnej gazecie. Odbywały się również audycje i konkursy na gazetki klasowe o bezpieczeństwie. Uczniowie prowadzili również wywiady z sojusznikami, czyli dyrektorem szkoły, pedagogiem i policjantem.

- Pobyt w szkole to czas nauki i wytężonej pracy. Jednak szkoła to przecież nie tylko lekcje. W jej murach wspólnie spędzamy wiele godzin każdego dnia. Należy więc zastanowić się nad tym, co zrobić, aby ten czas spędzany był w bezpieczny sposób i w bezpiecznych warunkach… – tymi słowami rozpoczęła się debata środowiskowa prowadzona przez uczniów, która była podsumowaniem projektu.

Na to spotkanie zaproszono między innymi przedstawicieli uczniów z innych szkół, komendanta Straży Miejskiej, policjanta oraz szkolnych pedagogów. Uczestnicy debaty mieli okazję poznać aktualne wyniki sondaży i ankiet dotyczących poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz zebrać nowe pomysły/doświadczenia odnośnie promowania zachowań bezpiecznych. Wzięli też udział w minikonkursie z nagrodami oraz obejrzeli film dotyczący negatywnych skutków cyberprzemocy.

Podczas debaty prowadzone były warsztaty, na których wypracowano wnioski dotyczące następujących zagadnień: 1) Co może zagrażać naszemu bezpieczeństwu w szkole? oraz 2) Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w naszych środowiskach? Prowadzący podziękowali wszystkim za owocną współpracę podczas debaty oraz wyrazili nadzieję, że wypracowane wspólnie wnioski odzwierciedlą się pozytywnie w dalszej pracy oraz przyczynią do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w szkołach.

Działania w ramach projektu wykształciły wśród uczniów umiejętność aktywnej i kreatywnej pracy, przyjmowania za nią odpowiedzialności oraz wzmocniły poczucie bezpieczeństwa.

Anna Wółkowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum nr 2 w Działdowie

Czekamy na Wasze wiadomości: Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu dzialdowo.wm.pl. lub poczty e-mail: dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 0 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages