Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Zdrowe serce przyrody, zdrowe serce człowieka

2013-04-09 16:15:57 (ost. akt: 2013-04-09 16:25:24)

Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie każdego roku włącza się w obchody Światowego Dnia Zdrowia - globalnej kampanii, zachęcającej wszystkich do skoncentrowania się na jednym, w każdym roku innym problemie dotyczącym zdrowia, którego skutki odczuwalne są w skali całego świata.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2013 roku jest nadciśnienie tętnicze. Na uroczystość, która odbyła się 4 kwietnia w hali gimnazjum, przybyli m. in. Anna Zdaniukiewicz – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Bronisław Mazurkiewicz, burmistrz Działdowa.

W debacie wzięli też udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i z Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie.

Dyrektor szkoły Marlena Perzyńska przedstawiła wyniki autoewaluacji podejmowanych działań, określonych w standardach Szkoły Promującej Zdrowie w związku z ubieganiem się o certyfikat krajowy.

Gimnazjaliści zaprezentowali również fotoocenę, w której pokazali, że uczniowie tej szkoły osiągają sukcesy w różnorodnych dziedzinach: nauce, sporcie, śpiewie i tańcu oraz uczestniczą w realizacji programów i projektów ogólnopolskich oraz akcjach charytatywnych.

Jednocześnie dyrektor szkoły Marlena Perzyńska podkreśliła, że Gimnazjum Nr 2 podejmuje liczne działania, które są inwestycją w zdrowie, a tym samym w edukację młodego pokolenia. Potwierdzeniem tego jest uzyskany w 2010 roku Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

W dalszej części debaty uczniowie wyjaśnili publiczności, że leczenie nadciśnienia opiera się nie tylko na stosowaniu leków, lecz ogromnie istotna jest zmiana stylu życia. Gimnazjaliści przedstawili prezentację, w której starali się wykazać związek między dietą, głównie ilością spożywanej soli kuchennej a wzrostem ciśnienia krwi.

O wpływie palenia papierosów i picia alkoholu na wzrost ciśnienia i przyspieszenie czynności serca opowiedzieli licealiści z Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie. Natomiast do regularnej aktywności fizycznej, która nie tylko zmniejsza masę ciała i obniża ciśnienie, a co za tym idzie - redukuje ryzyko udaru mózgu czy zawału serca zachęcali wszystkich uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Działdowie.

Uroczystość odbyła się pod hasłem „Zdrowe serce przyrody, zdrowe serce człowieka”, ponieważ uczniowie chcieli podkreślić, że środowisko, w którym żyjemy - czyste powietrze i woda, w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie.

Dlatego gimnazjaliści, którzy realizują projekt „W poszukiwaniu cennych metali” omówili problem nieodpowiedzialnego wykorzystywania cennych zasobów metali i zachęcali wszystkich do ich recyklingu.

Sami zorganizowali zbiórkę elektrośmieci, którą propagowała akcja informacyjna (ulotki, plakaty). Uczestnicy debaty dowiedzieli się, jakie metale można odzyskać m. in. z telefonu komórkowego, komputera czy odkurzacza.

Debatę uatrakcyjniły występy zespołu wokalno-instrumentalnego oraz grupy tanecznej z Gimnazjum Nr 2 w Działdowie.

Organizatorzy uroczystości podkreślali, że większość czynników mających wpływ na nasze zdrowie jest zależnych od nas samych, od naszej świadomości. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia oraz ograniczanie czynników ryzyka chorób.

Joanna Piórkowska

Czekamy na Wasze wiadomości: Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu dzialdowo.wm.pl. lub poczty e-mail: dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages