Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Gimnazjum nr 1 stawia na przyjaźń i tolerancję

2013-04-16 11:23:57 (ost. akt: 2013-04-16 11:34:47)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W ramach integracji społecznej młodzieży niepełnosprawnej dużą rolę odgrywają stosunki interpersonalne z rówieśnikami. Dlatego w roku szkolnym 2012/2013 Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły podjęło działania służące służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Jedną z wielu realizowanych inicjatyw jest udział w programie ,,Inni, ale tacy sami”.

Nadrzędnym celem programu jest rozwój tolerancji w bardzo szerokim znaczeniu, stworzenie płaszczyzny umożliwiającej wdrażanie młodzieży niepełnosprawnej do środowiska pozbawionego dysfunkcji, a tym samym zapewnienie jej zdobywania wiedzy na właściwym poziomie.

W szkole organizowaliśmy spotkania i wspólne imprezy z osobami niepełnosprawnymi. Gościliśmy Patryka Chojnowskiego – złotego medalistę paraolimpiady w Londynie. Młodzież Jedynki wspólnie z wychowankami WTZ w Działdowie przygotowała koncert "Kocham Cię życie". Dodatkowo nasi uczniowie biorą udział w warsztatach profilaktycznych, a także realizują na lekcjach tematy dotyczące niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej, 4 i 5 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum nr 1 odbyły się warsztaty pod hasłem ,,Znamy się?” przeprowadzone przez PROFIL – Pracownię profilaktyki młodzieżowej w Olsztynku. Ich celem było poznanie przez uczniów mechanizmów wpływających na nasze postawy wobec ,,mniejszości” oraz kształtowanie i wzmocnienie umiejętności współodczuwania i tolerancji.

W Polsce jest ok. 5,5 miliona ludzi niepełnosprawnych. Z myślą o nich Sejm RP ogłosił rok 2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Dlatego szczególnie ważne jest tworzenie warunków równego dostępu osób niepełnosprawnych do dóbr publicznych. Już na etapie edukacji szkolnej musimy budzić i rozwijać wrażliwość, empatię oraz postawy szacunku dla każdego człowieka. Możemy bardzo się różnić, ale jesteśmy równi – mówi Dorota Kłembek, pedagog w Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły.

Gimnazjum nr 1 Działdowo


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages