Wtorek, 20 listopada 2018. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Historia mojego życia. Zapraszamy do lektury

2013-12-27 11:50:10 (ost. akt: 2013-12-27 11:56:03)
Okładka książki Urszuli Dzenis

Okładka książki Urszuli Dzenis

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Starostwo Powiatowe w Działdowie tuż przed świętami wydało bardzo ciekawą książkę, której autorka jest Urszula Dzenis z domu Tejkowska. Książkę pt. "Historia mojego życia" można otrzymać w naszej Redakcji - Działdowo, ul. Hallera 17.

Urszula Dzenis z domu Tejkowska – urodziła się w 1929 roku w mieszanej rodzinie polsko - niemieckiej w Działdowie. Z tym miastem związane było całe jej dzieciństwo. Wybuch wojny rzucił całą rodzinę na kilka miesięcy na tereny wschodnie. Po ciężkich przeżyciach, przekraczając nielegalnie ówczesną granicę radziecko – niemiecką wróciła do Działdowa. W czasie wojny pracowała jako opiekunka do dzieci, w sklepie, w banku, a następnie w przedszkolu. Od 1944 roku, do końca wojny przebywała wraz z mamą i siostrą w Niemczech, gdzie także cały czas pracowała. Do Działdowa powróciła w 1946 roku i zaczęła nadrabiać stracone lata w zakresie edukacji. Ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum i liceum.

W roku 1950 zdała maturę i rozpoczęła studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. Po nagłej śmierci ojca była zmuszona ze względów materialnych zrezygnować ze studiów i podjąć pracę. W 1952 roku wzięła ślub ze Zdzisławem Romualdem Dzenisem. W czasie pracy zawodowej pracowała głównie w działach księgowości, a także w radach narodowych. Za pracę zawodową i społeczną uhonorowana została szeregiem odznaczeń, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła prywatną działalność w zakresie tłumaczenia i nauki języka niemieckiego. Opracowała własne programy nauczania tego języka, które obejmowały zakres od przedszkola aż do klasy maturalnej. Jej wychowankami jest wielu magistrów filologii niemieckiej.

mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. brawo #1280297 | 82.160.*.* 27 gru 2013 21:13

  W końcu coś wartościowego na naszym "samorządowym" rynku wydawniczym. Do tej pory wydawano tylko Gausego w różnych plagiatach a ostatnio przeredagowanego Jóźkowa. Pora to zmienić. Brawo Panie Janicki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gosia #1279968 | 82.160.*.* 27 gru 2013 14:38

  ciepło wspominam Panią Dzenis była moją korepetytorką. Barwna, ciekawa, stanowcza i inteligentna osoba. heheheh i jej powiedzenie jak się czytało bez przecinek i kropek... Liebe Sahra machen pinkel :DDDDDDD POZDRAWIAM i życzę DUŻŻŻŻŻO ZDROWIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages