12 spotkanie z partnerami z Powiatu Hersfeld – Rotenburg z Niemiec

2014-08-23 09:45:23(ost. akt: 2014-08-23 09:58:31)

Autor zdjęcia: Piotr Utrata

Na zaproszenie Starosty Działdowskiego Mariana Janickiego w dniach od 18 do 21 sierpnia 2014 r. gościliśmy w powiecie działdowskim przedstawicieli samorządów, służb leśnych i kół łowieckich z Powiatu Hersfeld – Rotenburg z Niemiec.
W tym roku przybyła do nas 16 osobowa delegacja w składzie:

Dr. Karl-Ernst Schmidt - Starosta powiatu Hersfeld - Rotenburg
Horst Hannich - Przewodniczący Rady Powiatu Hersfeld - Rotenburg
Georg Lüdtke - Burmistrz Alheim
Christian Grundwald - Burmistrz Rotenburg i Fulda
Markus Becker - Burmistrz Ronshausen
Andreas Stenda - Burmistrz Hohehroda
Dirk Noll - Burmistrz Fiedewald
Anja Csenar – Kierownik Działu Rozwoju i Promocji Powiatu Hersfeld -Rotenburg
Wolfgan Adam - Przewodniczący Związku Łowieckiego Rotenburg Fulda
Dr. Hans-Werner Führer - Kierownik Nadleśnictwa Rotenburg Fulda
Thomas Brückner - Zastępca Kierownika Nadleśnictwa Bad Hersfeld
Joachim Schum - Kierownik Rewiru w Nadleśnictwie Bad Hersfeld
Kersten Eidam - Kierownik Rewiru w Nadleśnictwie Bad Hersfeld
Manfred Gieb – Łowczy – przedstawiciel Rady Łowiecka Bad Hersfeld
Wilfried Marchewka - Przewodniczący Związku Łowieckiego Bad Hersfeld
Michael Gauler – Kierownik Wydziału Myślistwa i Rybołówstwa w Powiecie Hersfeld - Rotenburg

Rozpoczęta 12 lat temu współpraca partnerska polega w głównej mierze na prezentacji
i porównaniu metod i sposobów zarządzania i organizacji w kluczowych dla funkcjonowania samorządów lokalnych sferach takich jak: bezpieczeństwo publiczne, opieka społeczna, opieka medyczna, edukacja, działalność organizacji pozarządowych i wielu innych. W tym roku tematyka dotyczyła gospodarki wodno – ściekowej i problematyki związanej
z zarządzaniem, eksploatacją i ochroną zasobów leśnych i przyrodniczych. Pierwszego dnia odbyliśmy wspólne wizyty studyjne w Oczyszczalni Ścieków i Stacji Uzdatniania Wody
w Działdowie oraz w Oczyszczalni Ścieków w Lidzbarku. Przy tej okazji Starosta Działdowski pragnie podziękować władzom miast: Lidzbarka i Działdowa a przede wszystkim kierownictwu oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody za ciekawe
i rzeczowe przedstawienie problematyki związanej z funkcjonowaniem oczyszczalni i stacji uzdatniania. Jak się okazało w tej sferze nie musimy mieć kompleksów. Stosowane w naszym powiecie technologie oczyszczania i uzdatniania są równie nowoczesne. Infrastruktura wodno – ściekowa w Niemczech na ogół jest starsza o około 10 – 15 lat od naszej, co rodzi konieczność przeprowadzenia aktualnie bardzo kosztownych modernizacji. Paradoksalnie jesteśmy w lepszej sytuacji. Zastosowane u nas rozwiązania są nadal nowoczesne i sprawnie działające. Posiadamy wciąż bezpieczne rezerwy mocy dotyczące zwiększenia przyjmowania ścieków i dostarczania uzdatnionej wody, czego nam partnerzy szczerze zazdrościli, podkreślając to w swoich wypowiedziach.
Kolejne spotkania dotyczyły najogólniej rzecz ujmując tematyki związanej
z gospodarowaniem zasobami leśnymi i przyrodniczymi w naszym powiecie.
W tym celu odbyliśmy konferencję, na której dr hab. Piotr Mederski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu współpracujący z Nadleśnictwem Lidzbark, zaprezentował wyniki ostatnich badań dotyczących doboru i najefektywniejszego wykorzystania nowoczesnych kombajnów tzw. Harvesterów (w powiecie działdowskim na potrzeby nadleśnictw pracują 4 takie maszyny). Jak się okazało właściwy dobór pozwala na istotne zmniejszenie kosztów pozyskania surowca drzewnego ze względu na bardzo wysokie zapotrzebowanie energetyczne tych monstrualnych urządzeń. Wydajność tych maszyn jest bardzo duża i liczy się ją w 1000 metrów sześciennych/dzień. Inną nieoczekiwaną ciekawostką była informacja o rozmiarach nowych nasadzeń upraw leśnych. Mianowicie, okazało się, że ilość nowych nasadzeń liczy się w milionach a nawet w miliardach sztuk sadzonek rocznie. Stosowane zmechanizowane metody pozwalają na sadzenie 19 sztuk/sekundę. W dalszej części dr Dariusz Szczawiński, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lidzbark wygłosił wykład na temat Zadań Służb Leśnych w Polsce
w kontekście aspektów gospodarczych i przyrodniczych oraz dokonał charakterystyki Nadleśnictwa Lidzbark. I tu spotkało nas kolejne miłe zaskoczenie. Jak się okazało przytoczenie przysłowia „cudze chwalicie swego nie znacie” jest jak najbardziej trafne
w przypadku oceny efektywności zarządzania i pracy naszych leśników… Otóż, osiągane wyniki (parametry wydajności) plasują Nadleśnictwo Lidzbark w absolutnym topie na tle osiągnięć w tej dziedzinie w konfrontacji z pozostałymi Nadleśnictwami w Polsce. Pomimo rosnącego pozyskiwania surowca stale zwiększa się potencjał naszych lasów. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowoczesnych metod zarządzania i stosowania nowoczesnych technologii w gospodarce leśnej. Sądząc, że wielu czytelników może być zainteresowanych danymi szczegółowymi dlatego część z nich zamieszczam poniżej:

Struktura Lasów Państwowych
Zarządzanie w PGL LP jest trójstopniowe, tzn. jest złożone z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictw. Obszar Polski podzielony jest na 17 Regionalnych Dyrekcji. RDLP skupiają nadleśnictwa, których łącznie jest 430.
Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9,1mln ha, co stanowi 29,2% powierzchni kraju.
Powierzchnia lasów zarządzanych przez PGL LP dotyczy 7,6 mln ha.

Zwiększanie zasobów drzewnych w PGL LP
Zwiększanie zasobności: 1990r. – 190m3/ha; 2000r. -215m3/ha; 2005r. -225 m3/ha; 2010r. - 250m3/ha
Wzrost zasobów drzewnych: 1967r. – 1mld m3; 2000r. – 1,5mld m3; 2013r. – 1,9mld m3.

Pozyskanie drewna
Corocznie w Lasach Państwowych pozyskuje się 55% - 60% przyrostu drewna. Pozostała część pozostaje „na pniu” zwiększając zapas drewna i tym samym przyrost. Dzięki temu corocznie wzrasta zapas drewna i jest możliwe większe pozyskanie.
Wzrost pozyskania drewna:
1990r. – 17 mln m3; 2000r. – 25,7mln m3; 2010r. – 33,7mln m3; 2013r. – 35,7mln m3.
Szacuje się, że w 2030r. pozyskanie drewna (grubizny) w Polsce osiągnie rozmiar 45mln m3.

Wzrost powierzchni lasów
W efekcie zalesień, od czasów II Wojny Światowej sukcesywnie zwiększa się powierzchnia lasów. Procentowy udział lasów na przestrzeni minionych lat przedstawia się następująco :
1945r. – 20,8%; 2012 – 29,2%.
„Krajowy Program Zwiększania Lesistości” zakłada wzrost lesistości kraju w roku 2020 do 30% i w 2050 roku do poziomu 33%.
Lasy Państwowe sadzą corocznie na powierzchniach zalesianych i odnawianych ok. 0,5mld sadzonek, tj. średnio 1,4mln/dzień; 57tyś/godz.; 1,0tyś/min; 19szt./sek.

Dopełnieniem był wykład Pana Marcina Modrzewskiego z Welskiego Parku pt.: „Porównanie form ochrony przyrody w Polsce i Niemczech”. Wnikając w szczegóły można powiedzieć, że proporcje obszarowe poszczególnych form ochrony różnią się znacznie, spowodowane jest to nieco inną historią i polityką. Jednakże jeśli chodzi o sposób w jaki traktowane są zagadnienia szeroko rozumianej ochrony przyrody należy stwierdzić, że zarówno w Polsce jak i w Niemczech w tej dziedzinie zmienia się wiele, zmiany legislacyjne i faktyczne są realizowane stale, zabezpieczając coraz skuteczniej nasze środowisko naturalne. Mamy mniejszy proporcjonalnie do obszaru kraju teren objęty ochroną, niemniej wszystkie stosowane zarówno w Polsce jak i w Niemczech formy są takie same. Specyfika zasobów przyrodniczych w głównej mierze wpływa na zauważalne różnice. Zdecydowanie więcej mamy w Polsce obszarów objętych ochroną „Natura 2000” (Natura 2000 jest paneuropejską siecią obszarów chronionych, której celem jest ochrona naturalnych i półnaturalnych siedlisk, również zagrożonych gatunków dzikiej fauny i flory. Podstawą jest dyrektywa FFH z 1992 r. Skrót oznacza: F – fauna (zwierzęta), F – flora (rośliny) i H – habitat (przestrzeń życiowa określonych gatunków). Wnioski były dość jednoznaczne; - działalność na rzecz ochrony przyrody przyjmują w Polsce i w Niemczech różne formy i coraz częściej są wynikiem głębokich analiz naukowych, opartych na diagnozach specjalistów a nie jak może nam się powszechnie wydawać (opierając się na doniesieniach w mediach) reakcjach i często prowokowanych spektakularnych akcjach ugrupowań, stowarzyszeń i partii politycznych.

Dodatkowych atrakcji podczas wizyty dostarczyli nam członkowie Bractwa Kurkowego w Lidzbarku, którzy w godzinach wieczornych specjalnie na okoliczność wizyty delegacji z Niemiec zorganizowali i poprowadzili drużynowy turniej strzelecki na strzelnicy w Lidzbarku. Drużyny były mieszane polsko – niemieckie. Wyłoniono najskuteczniejszego strzelca, którym został jeden z najstarszych zawodników - Łowczy z Niemiec Pan Manfred Gieb (trafiał tylko w 10 - ki; - chyba inaczej nie potrafi). Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Lidzbark, goście odbyli objazd po zarządzanych przez Nadleśnictwo Lidzbark lasach, odwiedzili siedziby służb leśnych i ośrodki hodowlane. W środę 20.08.2014 r. zwiedzaliśmy Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, które wywarło na naszych gościach wielkie wrażenie i bynajmniej nie tylko ze względu na treści ale przede wszystkim za nowatorską i łatwą w odbiorze, profesjonalnie przygotowaną formę prezentacji historii. Byli szczerze zaskoczeni, ponieważ wielu z nich nigdy wcześniej dotąd nie spotkała się z tak nowatorską formą. Wizytę zakończyliśmy na wspólnym myśliwskim ognisku przy akompaniamencie zespołu muzycznego Forest Baff z Nadleśnictwa Lidzbark pod kierownictwem Pana Pawła Ciesielskiego (ponadto ojca trzech pozostałych muzyków z zespołu).
Kończąc to krótkie sprawozdanie pragnę w imieniu władz samorządowych Powiatu Działdowskiego podziękować za współpracę, zaangażowanie i atmosferę wszystkim współpracującym przy organizacji i przeprowadzeniu spotkania tj.: pracownikom Nadleśnictwa Lidzbark, pracownikom Welskiego Parku Krajobrazowego, członkom Bractwa Kurkowego w Lidzbarku, ochotnikom Ochotniczej Straży Pożarnej z Lidzbarka, Burmistrzom Miasta Działdowa i Lidzbarka – Panom: Bronisławowi Mazurkiewiczowi
i Janowi Rogowskiemu, Prezesowi PGK w Lidzbarku – Panu Henrykowi Lewandowskiemu , Kierownikowi Oczyszczalni Ścieków w Lidzbarku – Pani Ewie Rogozińskiej, Prezesowi PGKiM w Działdowie Panu Ireneuszowi Falbie i Dyrekcji Oczyszczalni Ścieków i Stacji Uzdatniania Wody w Działdowie, Panom: Danielowi Sarnowskiemu i Tadeuszowi Dembowskiemu. Szczególnie gorąco chcę podziękować licznie przybyłym na konferencję przedstawicielom kół łowieckich z powiatu działdowskiego.

Dziękuję i pozdrawiam,
Darz Bór,
Piotr Utrata



Tylko ciekawe informacje





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna







Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kton #1468349 | 46.204.*.* 24 sie 2014 10:17

    Jak pamiętam to Truskawiec z ukrainy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Pytanie do Pana Mrowińskiego (radnego) #1467803 | 82.160.*.* 23 sie 2014 11:16

    Niech pan odpowie czytelnikom w sprawie którą tak pan bardzo nagłaśniał w mediach. Czy prawdą jest że obecny burmistrz wysłał zaledwie 35 esemesów w tym konkursie na wszystkich wysłanych prawie 800 co by stanowiło tylko nikły procent całości? I czy zaprzeczy pan że burmistrz płacił za nie z własnych środków na bieżąco w przeciągu trzech miesięcy, a nie jak to zostało zasugerowane w przekazie medialnym podatnicy? Dlaczego nie zadbał pan o jasność i rzetelność przekazu informacji w swoich wystąpieniach publicznych? Jak Pan sądzi, dlaczego działdowscy pismacy z określonych lokalnych mediów piszą o tej sprawie nie szukając rozmowy z Panem burmistrzem celem napisania rzetelnego artykułu tylko brną w insynuacje? Jeżeli tak to w jakim celu? I czy prawdą jest że będzie pan kandydował na stołek burmistrza w tym roku? Jak pan sądzi w obliczu kolejnej ujawnionej przez media informacji o próbie naciągnięcia już kolejnego samorządu, tym razem w Lidzbarku Warmińskim przez owa firmę od budowy basenu w naszym mieście. Czy nie uważa pań że obecny burmistrz uratował Działdowo przed katastrofą finansową odstępując od umowy z nimi. Czekam na odpowiedzi, będę wdzięczny za wszelkie informacje na zadane pytania. Zwracam się do Pana bo odnoszę wrażenie że zarówno Pan jak i Pan Zbyszek Kociela jesteście tych tematach najlepiej zorientowani i zaangażowani . Wystąpiliście razem w Teleexpresie i tam o tej sprawie mówiliście razem jednym głosem. Tam też mówili że prawdopodobnie będzie Pan kandydował na burmistrza. Serdecznie pozdrawiam. Ps. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Do mazurkiewicza #1467790 | 82.160.*.* 23 sie 2014 10:59

    A miasto to ma jakieś gminy partnerskie i jak wygląda współpraca z nimi?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5