Mała ojczyzna - wspólna sprawa. Podsumowanie

2014-09-17 09:19:22(ost. akt: 2014-09-17 09:25:35)

Autor zdjęcia: Alicja Orzechowska, Alicja Dobrosielska

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mała ojczyzna-wspólna sprawa” realizowanego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu oraz Fundację BGK uczniowie klasy III „b” Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Burkacie uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach, podczas których aktywnie rozwiązywali zadania i dyskutowali o tym, co chcieliby zmienić w ich malej ojczyźnie.
„Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Twojego kraju”
prezydent USA John F. Kennedy

Celem projektu jest zwiększenie aktywności lokalnej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, a także przygotowanie młodych ludzi do pełnego, świadomego i aktywnego udziału w życiu społecznym, jak również uświadomienie im własnej roli w procesach zachodzących w najbliższym otoczeniu.

W dniu 15 września 2014 roku została zrealizowana również edukacyjna gra terenowa „Burkat-mała ojczyzna”, która jest istotnym elementem projektu. Podczas gry terenowej uczniowie wykonywali zadania sprawdzające ich wiedzę obywatelską i wiedzę o Burkacie. Gra terenowa rozgrywana w miejscu zamieszkania pozwala na wyzwolenie w młodzieży większego poczucia do lokalnej społeczności oraz myślenia o swojej miejscowości jako o miejscu, o które warto dbać i z którego należy być dumnym. Poprzez ten projekt zwracamy szczególną uwagę na dbanie o dobro wspólne, rozwój samorządności i kształtowanie wśród młodzieży poczucia wpływu na zmiany w swoim środowisku lokalnym. Uczniowie mieli okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale również wejść w interakcję z mieszkańcami Burkatu.

Bycie liderem w tym projekcie było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Od zawsze lubię pracę z ludźmi, jednak był to pierwszy projekt, w którym miałam do przygotowania wiele formalności. Wierzę, że stanęłam na wysokości zadania i cieszę się, że projekt udało się zrealizować. Uśmiechy na twarzach uczestników wynagrodziły mi cały trud przygotowań projektu. Jestem przekonana, że doświadczenie zdobyte podczas tego przedsięwzięcia wykorzystam w mojej przyszłej pracy wolontariackiej, jak również zawodowej.

Poprzez ten projekt chciałam także zachęcić nie tylko młodzież, ale również osoby dorosłe do działalności wolontariackiej. Wolontariat, w którym działam to wolontariat studencki PROJEKTOR. Wolontariusze PROJEKTORa docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości i wsi, gdzie w szkołach i domach kultury prowadzą dla nich zajęcia. Poprzez zabawę przekazujemy młodszym wiedzę i pozytywne wzorce, a także dzielimy się swoją pasją i energią. Chcemy pokazać, że nauka nie musi być nudna i zachęcić do dalszego rozwoju. Jednak, aby zrobić coś dla innych nie trzeba być studentem i wolontariuszem, można rozpocząć swoją działalność w różnych instytucjach lub po prostu angażować się w projekty organizowane przez innych. Nie potrzebne są pieniądze, nie ma limitów wiekowych, potrzebne są tylko dobre chęci i uśmiech. "Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym”.( Barbara Bush)

Żeby odczuwać satysfakcję ze swojej pracy często nie trzeba dostawać zapłaty w formie pieniędzy, pochwał. Często najpiękniejszą nagrodą jest uśmiech na twarzy uczestników lub słowa „Było fajnie!”, „Chcemy więcej!”. A dla tego warto przejechać całą Polskę po to, żeby zrealizować projekt, wyjść poza swoją strefę komfortu i zrobić coś, co jest dla nas nietypowe.
P
ragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w projekt „Mała ojczyzna-wspólna sprawa”. Przede wszystkim dziękuję pani Małgorzacie Lorkowskiej za możliwość przeprowadzenia projektu w Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Burkacie, a także uczniom klasy III „b” za uczestnictwo i dobrą zabawę. Dziękuję Pani Alicji Dobrosielskiej za pomoc w realizacji gry terenowej. Dziękuję również moim rodzicom – Krystynie i Markowi Wasiak, Aleksandrze Orzechowskiej, pani Bogumile Stachowiak, Iwonie Czarneckiej, Patrykowi Korona, nauczycielom i pracownikom z Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Burkacie, a także mieszkańcom Burkatu. Szczególne podziękowania kieruję do Ali Orzechowskiej za pomoc, ogromne wsparcie i wiarę we mnie.

Lider warsztatów edukacyjnych i gry terenowej „Burkat-mała ojczyzna”
Miłosława Wasiak



Tylko ciekawe informacje





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna






 

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5