80-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Działdowie. Galeria zdjęć

2014-09-27 20:10:27(ost. akt: 2014-10-01 20:41:36)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Działdowie inwestycja goni inwestycję. Osiedla pięknieją, powstają parkingi, place zabaw. Najmłodsi mieszkańcy osiedla cieszą się z nowych placów zabaw. A sobota 27 września upłynęła pod znakiem uroczystości związanych z 80-leciem powstania i działalności Spółdzielni.

Z okazji obchodów jubileuszu 80-lecia istnienia Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Działdowie na placu przy ul. Świerkowej odbył się „Festyn plenerowy dla rodzin zamieszkujących zasoby”.

W uroczystościach uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m.in.: poseł Stanisław Żelichowski, wicemarszałek województwa Marek Brzezin, zastępca prezesa Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie Eugeniusz Zieliński, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Olsztynie Leszek Klonowski, burmistrz Działdowa Bronisław Mazurkiewicz, wicestarosta powiatu działdowskiego Witold Ostrowski, przewodniczący EZG „Działdowszczyzna” Kazimierz Kordecki, prezes Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego Sławomir Karczewski, obecni byli również wcześniejsi prezesi Spółdzielni - Władysław Pniewski, Wojciech Leski, Tadeusz Nigowski i Renata Miecznikowska.

– Dziękuję, że tak wielu zacnych gości uświetniło nasze uroczystości swoją obecnością. 80 lat działalności spółdzielni, to już historia. Od powstania spółdzielni (1934 roku) wiele się wydarzyło. W ciągu tych kilkudziesięciu lat nieprzerwanej działalności spółdzielni można dopatrzeć się momentów bardziej i mniej wzniosłych. Często podyktowane one były czynnikami zewnętrznymi. Obowiązkiem dostosowania się do obowiązujących przepisów prawa, czy też zasad gospodarki rynkowej. Trzeba jednak przyznać, że zawsze zarządzający spółdzielnią wprowadzali nowatorskie sposoby zarządzania, stosowali nowoczesne rozwiązania technologiczne i nigdy nie zadawalano się byle jakością. Mając na uwadze poszanowanie majątku członków spółdzielni. Każdy jubileusz, to połączenie tradycji z nowoczesnością. Czas wspomnień lat minionych, ale także okazja do zapoznania się z aktualną sytuacją i dokonaniami spółdzielni. Mówiąc o licznych inwestycjach i działaniach spółdzielni nie można zapomnieć o ludziach, którzy wnieśli ogromny wkład w jej rozwój. Aktywni działacze, którzy swój czas, zaangażowanie i umiejętności poświęcili działalności na rzecz spółdzielni oraz pracownicy, którzy swoją pracą starali się przyczynić do coraz lepszych warunków mieszkaniowych członków spółdzielni – mówiła podczas uroczystości prezes spółdzielni Małgorzata Zawodnik. – Mamy nadzieje, że przyszłe lata naszej pracy będą kolejnymi sukcesami spółdzielni i będą niosły zadowolenie dla naszych mieszkańców.

W imieniu własnym i Zarządu Województwa wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marek Brzezin pogratulował jubileuszu:
– Ta spółdzielnia chyba jest najstarszą w naszym regionie. Jestem naprawdę bardzo osobiście doświadczony w tym względzie, ponieważ spółdzielnie są bardzo dobrymi beneficjentami jeżeli chodzi o zdobywanie środków unijnych. W naszym regionie, mniej więcej tak, to wygląda, że około 100 milionów złotych w ramach rewitalizacji, w ramach też projektów tak zwanych e-usług dla ludności, spółdzielnie mieszkaniowe pozyskały pieniądze. Ta spółdzielnia jest również też takim dobrym beneficjentem, dobrym gospodarzem. Widać, to z resztą, jak zadbane są obiekty, które stanowią współwłasność wszystkich lokatorów - wszystkich mieszkańców. Myślę, że spółdzielczości w Polsce i spółdzielniom mieszkaniowym nie trzeba za dużo przeszkadzać są one tak dobrze zorganizowane i pokazują, jak można przechodzić nawet transformacji gospodarczej, ustrojowej i być dobrym reprezentantem-właścicielem wspólnoty. Myślę, że bardzo dobrze współpracuje z samorządami lokalnymi, miejskimi, powiatowymi i naszym wojewódzkim, więc śmiało możemy patrzeć w przyszły okres programowania, bo tam również będą duże pieniądze do wykorzystania. Życzę aby spółdzielnie mieszkaniowa, a szczególnie przy dzisiejszej uroczystości ta w Działdowie wykorzystała jak najwięcej środków unijnych w latach 2014-2020.

Burmistrz Bronisław Mazurkiewicz uhonorował Spółdzielnię medalem 670-lecia Działdowa - jako wyróżnienie dla wszystkich byłych i obecnych pracowników. Pani prezes Małgorzata Zawodnik otrzymała już taki medal podczas uroczystej Sesji Rady Miasta - 14 sierpnia. Medal 670-lecia otrzymał również były prezes spółdzielni Zbigniew Ostrowski, który odebrała w imieniu ojca - córka Grażyna Michalska.

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Olsztynie Leszek Klonowski wręczył Zarządowi działdowskiej spółdzielni odznaczenie Krajowej Rady Spółdzielczej za zasługi dla spółdzielczości.

Wręczono również medale „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego”, otrzymali je: Małgorzata Zawodnik, Elżbieta Długołęcka, Tadeusz Maciejewski, Barbara Kowalewska, Danuta Łazowa, Marzena Szumska, Jolanta Hennig, Marek Dudziński, Stanisław Bartwicki, Włodzimierz Piotrowski, Janina Miros, Czesław Lipka, Piotr Siwkowski, Jarosław Ziółkowski Tomasz Kowalczyk. Medale również otrzymali pracownicy emerytowani: Bogusława Jaworska, Irena Banach, Jadwiga Skrzypek, Krystyna Wożniewska, Anna Szczęsna, Leokadia Błażejczyk, Bogumiła Józefowicz.

Dla wszystkich zgromadzonych wystąpiły dzieci z sekcji tanecznej działającej przy spółdzielni. Można było również zobaczyć prace dzieci z sekcji plastycznej. Także zaśpiewał Zespół Śpiewaczy Echo ze Skurpia działający przy GOK w Płośnicy oraz Kapela Jędruli działająca przy GOKiS w Działdowie. A najmłodsi mieszkańcy spółdzielni mogli skorzystać z atrakcji m.in. z trampoliny, dmuchanej zjeżdżalni dżungla, basenu z kulkami, jazdy mini jeepem, rodeo, czy ściany wspinaczkowej.

kw
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Historia Spółdzielni sięga roku 1934, kiedy to Sąd Rejonowy w Grudziądzu zarejestrował podmiot o nazwie Urzędnicze Stowarzyszenie Mieszkaniowe Spółdzielnia w Działdowie. Od początku swojego istnienia Spółdzielnia, aż czterokrotnie zmieniała nazwę. Pierwsza zmiana nastąpiła w październiku 1959r. Spółdzielnia przyjęła wówczas nazwę Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Działdowie. Ostatnie przekształcenie datuje się na październik 1980r. Od tego momentu Spółdzielnia jest znana jako Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Działdowie.


Początki Spółdzielni były skromne. W jej zasobach znajdował się tylko jeden budynek wielorodzinny przy ul. Lidzbarskiej oraz 5 hektarów przyległego gruntu z przeznaczeniem pod budownictwo.
Wybuch II wojny światowej na 7 lat przerwał działalność Spółdzielni. W początkowym okresie Spółdzielnia dysponowała starymi zasobami, a od 1959r. ruszyła budowa nowych budynków. Pierwszym z nich był budynek przy ulicy Skłodowskiej 2, który oddano do użytku w styczniu 1961r. Następna inwestycja to budowa bloków przy ulicy Łąkowej. Jako pierwszy powstał blok z numerem 6. Budowę ostatniego - czwartego bloku - zakończono w roku 1968. Tego samego roku rozpoczęto budowę dwóch kolejnych przy ulicy Nidzickiej. Realizacja inwestycji trwała 3 lata. Do nowo powstałych budynków wprowadziło się 90 rodzin. Po wybudowaniu bloków przy ulicy Nidzickiej nastąpiła 5-letnia przerwa w budowie, z uwagi na fakt, iż ówczesny wykonawca inwestycji - Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane przystąpiło do budowy Szpitala w Działdowie. W roku 1975 Spółdzielnia wznowiła realizację kolejnych inwestycji.

Ciekawostką jest fakt, że przez 14 lat Spółdzielnia prowadziła również inwestycje poza Działdowem. Niewątpliwie głównym motorem napędowym inwestycji, zrealizowanych przez Spółdzielnie na przestrzeni lat, były korzystne warunki finansowania.
Lata 1976-1990 to najbardziej intensywny okres rozwoju Spółdzielni, w którym oddano do użytku około 1800 mieszkań na osiedlu Nidzicka Wschód i Leśna, a także zakończono budowę osiedla Nidzicka Zachód. Obecnie w zasobach Spółdzielni znajduje się 46 budynków mieszkalnych, w których znajduje się 2012 lokali i 223 garaże murowane oraz Spółdzielnia zarządza jedną 35 lokalową Wspólnotą Mieszkaniową przy ulicy Rydygiera 11.

W roku 2013 Spółdzielnia przeprowadziła termomodernizację 4 budynków objętych projektem pt. „Poprawa warunków technicznych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków przy ulicy Norwida 15,17,19,21 znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Działdowie.” Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007–2013 i jest pierwszą inwestycją w historii Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko–Własnościowej w Działdowie, która uzyskała dofinansowanie środkami europejskimi.

Również w roku 2013 miało miejsce historyczne wydarzenie w dziejach Spółdzielni, polegające na zakończeniu budowy jej nowej siedziby. Nowo powstały obiekt administracyjno-warsztatowy zapewnia odpowiednie warunki do pracy oraz profesjonalną obsługę mieszkańców Spółdzielni. Jest wizytówką Spółdzielni oraz dowodem dużego zaangażowania członków Spółdzielni i jej władz statutowych w rozwój i poprawę funkcjonowania Spółdzielni. W znacznym stopniu podniósł wartość całego majątku Spółdzielni. W wyniku podejmowanych inicjatyw i przedsięwzięć coraz częściej Spółdzielnia zostaje postrzegania jako instytucja nowoczesna, atrakcyjna, nie tylko pod względem zarządzania, inwestowania, ale i potencjalnego zamieszkania.
W planach Spółdzielni jest budowa kolejnych budynków mieszkalnych przy ulicy Rydygiera.

Od czasu powstania spółdzielni w Działdowie zarządzało nią wiele osób. Z danych, do których udało się dotrzeć, wynika iż osobami, które rejestrowały w 1934 roku Urzędnicze Stowarzyszenie Mieszkaniowe Spółdzielnia w Działdowie byli panowie: Stojałowski, Stejka i Hadrzyński. Natomiast od 11 marca 1958 roku stanowisko prezesa obejmował Ignacy Biernatowicz. Cztery lata później zastąpił go Alojzy Protokowicz. W następnych latach funkcję tę pełnili: Anastazy Kołodziejski (1969-1974), Władysław Pniewski (1974-1979), Zbigniew Ostrowski (1979-1990), Tadeusz Nigowski (tymczasowo 1990), Wojciech Leski (1990-2004), Grzegorz Małachowski (2004), Renata Miecznikowska (2004-2011), Zenon Gajewski ( (tymczasowo 2009-2010), Małgorzata Zawodnik (2011-obecnie).
Historia spółdzielni:



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna






Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Premia? Audyt? Ewidencja? #1497659 | 213.158.*.* 1 paź 2014 19:08

    Niech którzykolwiek członkowie z ocieplonych budynków wystąpią do zarządu z wnioskiem o wydanie mu kopii /lub taniej wgląd z samodzielnym bez łaski też bezpłatnym fotografowaniem / dokumentów: audyt energetyczny budynku, umowa /y/ na wykonanie robót i projektów ociepleniowych budynku, umowa z bankiem kredytującym o kredyt, umowa z BGK o przyznanie na budynek premii termomodernizacyjnej /z budżetu państwa, nie z unii/, umowa z Urzędem Marszałkowskim na dotacje unijna /jeśli taka dotacja była/, wszystkie faktury, wszystkie uchwały organów sm o tych przedsięwzięciach i ich realizacji, szczegółowy stan ewidencji funduszu remontowego danej nieruchomości w latach poprzedzających realizacje ocielenia oraz w trakcie rozliczania ocieplenia - do całkowitej spłaty włącznie. Będzie popłoch w biurze! A zdziwienie, skąd zwykły członek zna choćby nazwy dokumentów, które ustawowo spółdzielnia ma mu udostępnić. A to z powodu próby dostępu do konkretnych danych, o których w spółdzielniach zwykle skrzętnie zapracowani zarządcy milczą, lub informują bardzo lakonicznie. Główny problem: Czy w spłatach ocieplenia administracja na bieżąco uwzględniła premie ustawowo przypisane do każdego budynku, czy wyssała kasę tak, jakby tych premii budżetowych nie było?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jak rozliczą z mieszkańcami? #1497642 | 213.158.*.* 1 paź 2014 18:51

      Czy tę inwestycję rozliczą uczciwie. Czy z uwzględnieniem dotacji publicznej w rozliczaniu każdego lokalu? Czy wygenerują nadpłaty dublujące środki publiczne? Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Działdowie pozyskała środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację projektu "Poprawa warunków technicznych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków przy ul. Norwida 15, 17, 19, 21 znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Działdowie". Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013, Oś priorytetowa 4 - "Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast", Działania 4.1 - "Humanizacja blokowisk", Poddziałania 4.1.1 - "Poprawa warunków technicznych budynków w technologii z wielkiej płyty". W dniu 28 czerwca 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie została podpisana umowa o dofinansowanie w/w projektu. Przyznano nam kwotę 999 531,97 zł czyli 45 % wartości projektu, który wynosi 2 221 182,16 zł.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. Gdzie kasa?! #1497278 | 213.158.*.* 1 paź 2014 10:52

      Niech członkowie zgodnie z prawem /usm/ wystąpią do zarządu tej wspaniale administrowanej sm o kopie lub l wgląd z fotokopiowaniem ważnych dokumentów. Choćby uchwał organów, umów o kredyty, o dotacje budżetowe i unijne, umów z wykonawcami różnych robót i usług dla spółdzielni. Będziecie bardzo zdziwieni. Zwłaszcza kosztami, rozliczeniem funduszu remontowego każdej nieruchomości pomijającej owe dotacje publicznej pomocy. Pryśnie czar czarowania propaganda sukcesu. Za wszystko płacą mieszkańcy. Nie wiedząc ile dokładnie. Niewykluczone przepłacania, nadpłacanie itp. numery.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. Odrębna własność! #1497271 | 213.158.*.* 1 paź 2014 10:45

        W spółdzielniach mieszkaniowych nadal jest wiel tzw. mieszkań własnościowych. To poPRLowski tylko w Polsce potworek. Ludziom się wydaje, że lokal ich, a on spółdzielni! Warto przekształcić to cudactwo na odrębną własność. Prosta procedura poprzez wypełnienie prostego wniosku w biurze sm. Dalej administracja prowadzi procedurę. Koszt - około tysiąc zł. To nie za wykup dawno spłaconego, nieraz z naddatkiem mieszkania, a formalna zmiana tytułu prawnego. SLD z PSL złożyły do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zmianę korzystnych zapisów z 2007 roku. Chodzi tym niby lewicowym ludowcom o to, aby spółdzielcy jeszcze raz płacili horrendalne kwoty przy takich przekształceniach! Do spółdzielni, której mieszkanie z budowę lokalu dawno już nic nie jest winien! Ci z lokatorskimi nadal mieszkaniami mają już kłopot z przekształceniem. Także dzięki postPRLowcom millerowcom.

        Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. mieszkaniec #1496829 | 95.160.*.* 30 wrz 2014 19:17

          Z jakich pieniedzy są opłacane te imprezy? pogadanki z lekarzami, imprezki dla dzieci, czy Pani prezes ma na to jakiś specjalny fundusz czy idzie to z funduszu remontowego, tak jak na wynagrodzenia za sprzatanie klatek schodowych.

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

          Pokaż wszystkie komentarze (17)
          2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5