Na psychoterapię do psychoterapeuty. Możesz być szczęśliwym człowiekiem, cz. II

2014-09-29 22:01:33(ost. akt: 2014-09-29 20:06:28)
Psychoterapeuta Katarzyna Kęsicka

Psychoterapeuta Katarzyna Kęsicka

Kiedy choruje nasze ciało, zwykle wiemy, do jakiego specjalisty się udać: stomatolog jest od zębów, okulista leczy oczy, kardiolog pomoże, kiedy serce niedomaga, a internista zbada nas w całości i skieruje na odpowiednie ścieżki diagnostyki i konsultacji specjalistycznych. A co, jeśli „boli nas dusza” - kiedy borykamy się z różnymi dolegliwościami natury psychicznej, problemami lub chorobami?
Iść do psychologa, psychiatry, czy psychoterapeuty? Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to trzy odrębne zawody. Kim są ci trzej specjaliści?

Psycholog

Psycholog to absolwent studiów magisterskich przygotowany po ich ukończeniu do przeprowadzania testów, badań naukowych, wystawiania opinii oraz udzielania prostego poradnictwa psychologicznego. Absolwent psychologii odbywa podczas 5 lat studiów psychologicznych 60-120 godzin zajęć teoretycznych z psychoterapii. Nie ma wymogu praktyki z pacjentami.

Psychiatra

Psychiatra to specjalista który ukończył 6 letnie studia medyczne, roczny staż kliniczny oraz 5 letnią specjalizację z psychiatrii. Po ukończeniu specjalizacji jest przygotowany do diagnozowania chorób i zaburzeń psychicznych oraz ich leczenia farmakologicznego (lekami).

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to specjalista, który po ukończeniu wyższych studiów magisterskich (zgodnie z Deklaracją Strasburską, mogą być to różnego rodzaju magisterskie studia humanistyczne, ewentualnie medyczne), dodatkowo ukończył co najmniej 4 letnie specjalistyczne studia psychoterapeutyczne. Często jest to jeszcze dłuższe, zaawansowane szkolenie trwające łącznie nawet 7 lat i więcej. W renomowanych szkołach psychoterapii jest to około 2000 godzin szkolenia składającego się z własnej psychoterapii, zajęć teoretycznych, praktycznych, superwizji swojej pracy oraz stażu klinicznego w szpitalu psychiatrycznym. Profesjonalny psychoterapeuta posiada Rekomendację Psychoterapeuty lub Certyfikat, potwierdzający jego kwalifikacje, a także jest członkiem renomowanej organizacji psychoterapeutycznej. Psychoterapeuta jest zobowiązany do superwizowania swojej pracy, czyli omawiania jej z innymi psychoterapeutami z zachowaniem anonimowości pacjentów. Służy to ulepszaniu jego usług i zapewnieniu opieki najwyższej jakości.
Zawód psychoterapeuty jest odrębny, wolny i autonomiczny od innych zawodów medycznych. Niestety często jest mylony z zawodem psychologa, czy psychiatry. Oczywiście psycholog albo psychiatra może być psychoterapeutą, jeśli ukończy specjalistyczne studia psychoterapeutyczne i spełni szereg innych wymogów.

Profesjonalnie i z wyczuciem

Profesjonalną psychoterapię uzyskamy więc u psychoterapeuty. Psychoterapeuta jest przygotowany do leczenia metodami psychoterapeutycznymi, bez leków, szeroko pojętych chorób przewlekłych i dolegliwości oraz różnego rodzaju problemów jak: zaburzenia osobowości, zaburzenia psychiczne, zaburzenia jedzenia, choroby somatyczne i psychosomatyczne, uzależnienia, problemy w relacjach z dziećmi, rodzicami, partnerem, lęki, depresja oraz wiele innych.
Jeśli chcesz iść na psychoterapię, przed wizytą upewnij się czy wybrany przez Ciebie specjalista jest psychoterapeutą. Pamiętaj że zawsze możesz zapytać swojego psychoterapeutę o wykształcenie, doświadczenie, poprosić o pokazanie dyplomów. Prawdziwy profesjonalista nie będzie miał Ci tego za złe, a wręcz przeciwnie - będzie wiedział że potrafisz o siebie zadbać.


Katarzyna Kęsicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Gdzie się udać po pomoc
Katarzyna Kęsicka jest rekomendowanym Psychoterapeutą PTPI, Polski Instytut Psychoterapii Integratywnej w Krakowie
Studia Doktoranckie Uniwersytet Warszawski
Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej
Filia w Działdowie ul. Nidzicka 12 (Przychodnia I piętro)
Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna






Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xD #1496366 | 82.160.*.* 30 wrz 2014 07:53

    Sensacyjny artykuł, godzien okładki! lol

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5