Psychoterapia krok po kroku. Możesz być szczęśliwym człowiekiem, cz. III

2014-10-19 09:00:00(ost. akt: 2014-10-18 11:43:31)
Psychoterapeuta Katarzyna Kęsicka

Psychoterapeuta Katarzyna Kęsicka

Chcesz iść na psychoterapię, podjąłeś decyzję, a nawet wiesz już gdzie się udać. I co dalej? Zastanawiasz się jak będzie wyglądała psychoterapia? Czy jest jak na filmach? Jak będzie gdy już znajdziesz się w gabinecie? Jak długo będzie trwała psychoterapia? Ile to kosztuje?
Psychoterapia nie ma nic wspólnego z tym co pokazują w filmach. To leczenie, którego skuteczność zależy w takiej samej mierze od pacjenta i psychoterapeuty. Ty jesteś równie odpowiedzialny za efekt psychoterapii. Psychoterapeuta będzie chciał uruchomić Twój potencjał do zmian, będzie zadawał Ci zadania, będzie Cię motywował, zachęcał, sprawdzał jak reagujesz, współpracujesz, czy za psychoterapeutą podążasz, a nawet będzie Cię frustrował.

Jak nauka języka obcego
Jak mówi mój superwizor psychoterapia jest jak nauka języka obcego. Uczeń może się go nauczyć kiedy regularnie ćwiczy, chodzi na lekcje, odrabia zadania domowe, rozmawia z nauczycielem w obcym języku, a także prowadzi konwersacje poza lekcjami, no i słucha jego wskazówek. Bez własnego zaangażowania i pracy poza lekcjami uczeń nie nauczy się mówić w obcym języku choćby nauczyciel nauczał jak najlepiej potrafi. Tak samo ważne jest Twoje zaangażowanie w psychoterapii. Bez Twojego udziału psychoterapia nie ma szans powodzenia.

Co chcesz zmienić
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty nie jest jeszcze psychoterapią. Jest to konsultacja i służy temu aby poznać z czym masz trudność. Psychoterapeuta będzie chciał się dowiedzieć co byś chciał zmienić lub wyleczyć, oceni w jaki sposób będzie można z Tobą pracować, jak najlepiej udzielić Ci pomocy. Zobaczy też czy w tym momencie jest odpowiedni czas abyś skorzystał z psychoterapii, czy nie. Może również skierować Cię do innego specjalisty jeśli uzna, że potrzebujesz innego rodzaju pomocy.

Dać sobie czas
Konsultacje psychoterapeutyczne trwają od jednego do kilku spotkań. To jest czas aby ustalić nad czym będziesz u psychoterapeuty pracował. Zdarza się że zgłaszasz problem, a psychoterapeuta proponuje Ci terapię czegoś zupełnie innego (np. Nie możesz znaleźć pracy, a terapeuta pyta o Twoją matkę). Warto wtedy zaufać specjaliście, który jest doświadczony w swoim zawodzie. On będzie wiedział jak Cię poprowadzić nawet jeśli wydaje Ci się na początku, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Konsultacje są wizytami kiedy Ty i psychoterapeuta poznajecie się. Powinieneś dać sobie czas i swojemu psychoterapeucie przez pierwsze parę spotkań aby „rozkręcić się”.

Zaczniesz odczuwać zmianę
Psychoterapeuta powie Ci kiedy rozpocznie się psychoterapia, uprzedzi co będziecie robić, ustali kontrakt psychoterapeutyczny za wspólną zgodą i rozpocznie z Tobą pracę nad Twoim problemem lub chorobą. Z reguły jest tak że już po pierwszych kilku wizytach powinieneś odczuć zmianę. Badania naukowe pokazują że jeśli po 8-10 sesjach nic się nie poprawia to znak że już się nie poprawi i z tym terapeutą nie jest Ci po drodze. Czasem psychoterapeuta i pacjent nie są do siebie dopasowani, tak jak nie wszyscy ludzie do siebie pasują. Wtedy trzeba zakończyć wizyty. To absurd i mit że na psychoterapię chodzi się całymi latami.

Rodzaje psychoterapii
Mamy kilka rodzajów psychoterapii:
Krótkoterminowa - to cykl kilku, bądź kilkunastu sesji, na których pacjent pracuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu albo trudnej sytuacji w jakiej się obecnie znajduje.
Długoterminowa - jest formą pomocy, która trwa kilka miesięcy lub rok. To intensywna i głęboka praca pacjenta nad poznaniem siebie oraz zmianą własnego funkcjonowania.
Zdarza się choć rzadko psychoterapia jednej sesji, gdzie w trakcie jednej wizyty następuje konkretna zmiana.
Przeważnie psychoterapia prowadzona jest około 3 miesięcy. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę w psychoterapii indywidualnej oraz 1,5h w psychoterapii par, małżeństw, rodzin. Koszty prywatnej psychoterapii są bardzo różne w zależności od miast czy województw. Średnio jest to wydatek kilkudziesięciu złotych za wizytę.


Rekomendowany Psychoterapeuta PTPI Studia Doktoranckie Uniwersytet Warszawski
Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej
Filia w Działdowie ul. Nidzicka 12 (nad sklepem Ananas)
Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa

Katarzyna Kęsicka:

Katarzyna Kęsicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna







2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5