Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Hieronima Skurpskiego

2014-10-30 19:47:25(ost. akt: 2014-10-31 08:35:30)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W sobotę, 25 października nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Hieronima Skurpskiego.

Tablica nieprzypadkowo została umieszczona na budynku parafii ewangelicko-augsburskiej. W latach 1927-1939 mieściło się tu Muzeum Mazurskie. W tym właśnie budynku po raz pierwszy w życiu pana Hieronima zaprezentowano publicznie jego prace.
Odsłonięcia tablicy dokonali przedstawicielka rodziny pani Maria Skurpska, starosta działdowski pan Marian Janicki oraz burmistrza Miasta Działdowa pan Bronisława Mazurkiewicz.
Tablicę poświęcili Jego Ekscelencja biskup Rudolf Bażanowski oraz księża Roland Zagóra i Waldemar Kurzawa.
Postać pana Hieronima i jego spuściznę artystyczną przybliżyła Grażyna Prusińska, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

— Szanowni Państwo. Chciałbym powitać gospodarza dzisiejszej uroczystości ks. Waldemara Kurzawę - proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej Zbawiciela w Działdowie i podziękować mu za umożliwienie przeżywania dzisiejszych obchodów upamiętnienia stulecia urodzin Hieronima Skurpskiego - artysty malarza, muzealnika, człowieka wielce zasłużonego dla kultury Warmii i Mazur, Honorowego Obywatela Miasta Działdowa — powiedział podczas uroczystości historyk Grzegorz Mrowiński.— My mieszkańcy Działdowa cieszymy się bardzo, że możemy podejmować tak dostojnych i miłych gości. Serdecznie witam: Jego Ekscelencję Biskupa Rudolfa Bażanowskiego, biskupa ewangelickiej Diecezji Mazurskiej w Olsztynie oraz ks. Rolanda Zagórę - proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Nidzicy.
Jesteśmy zaszczyceni przybyciem i serdecznie witamy:
panią Teresę Nowakowską - radną sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pana Wiktora Marka Leyka - szefa kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pana Władysława Kubińskiego - Przewodniczącego Rady Powiatu Działdowskiego, pana Mariana Janickiego - Starostę Powiatu Działdowskiego, pana Witolda Ostrowskiego - Wicestarostę Powiatu Działdowskiego, pana Marian Odachowskiego - Przewodniczącego Rady Miasta Działdowa, p Bronisława Mazurkiewicza - Burmistrza Miasta Działdowa, pana Krzysztofa Groblewskiego - wójta Gminy Działdowo. Szczególnie ciepło witam: panią Marię Skurpską - przedstawiciela rodziny Hieronima Surpskiego, panią Elżbietę Jelińską - dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, panią Grażynę Prusińską - kierowniczkę Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, panią Krystynę Koziełłko-Poklewską - historyka sztuki i dziennikarkę, pierwszą laureatkę prestiżowej nagrody im. Hieronima Skurpskiego, pana Andrzeja Walaska, reprezentującego działdowskie środowisko artystów malarzy, autora projektu pamiątkowej tablicy, panią Małgorzatę Powodzińską wraz z uczennicami i wszystkich mieszkańców Działdowa.

O Hieronimie Skurpskim
Sto lat temu, 17 października 1914 roku urodził się Hieronim Skurpski, a właściwie Herman Karol Schmidt. O „chłopaku ze Skurpia”, jak mówiła o Nim Emilia Sukertowa-Biedrawina, napisano i powiedziano bardzo wiele. Nietuzinkowa osobowość, artysta o wspaniałym dorobku. Od chwili osiedlenia się w Olsztynie w marcu 1945 roku aż do śmierci inspirator wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych.
Dorobek artystyczny, społeczny i zawodowy Hieronima Skurpskiego jest ogromny, i nie sposób przedstawić go w kilku zdaniach. 27 stycznia 2005 roku Hieronim Skurpski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Działdowa. Wtedy to w uzasadnieniu do uchwały napisano: „dzieciństwo i młodość to czas, w którym zostały rozbudzone jego zainteresowania artystyczne, w wyobraźni zamieszkały postaci z baśni i legend mazurskich, opowiadanych przez babcię, zwaną z mazurska „grózką”. Przełomowym momentem było poznanie małżeństwa Biedrawów z którymi zetknął się w Muzeum Mazurskim, gdy przyniósł kartony ze strojami ludowymi, zrekonstruowanymi na podstawie opowiadań babki.
Zostały one zakupione do muzeum i wystawione. Skurpski entuzjastycznie włączył się w poszerzanie zbiorów etnograficznych Muzeum. To Biedrawowie zdecydowali o jego edukacji w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego
w Krakowie, sfinansowali też dwa lata pobytu w bursie.
Rozwijał się wielostronnie, zawsze związany z ziemią urodzenia i pod opieką duchową pani Emilii. Zadebiutował na łamach „Kalendarza Mazurskiego” rysunkami, umieszczał tam też opowiadania, legendy pisane często gwarą. Lata młodzieńcze artysty to czas zakorzenienia się w kulturze uniwersalnej, ale i regionalnej. To okres, który ukształtował postawę wobec dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur, tożsamości narodowej”.

Podziękowania
— panu Jackowi Protasowi marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego za objęciem patronatem honorowym a także za udostępnione publikacje i pomoc finansową
— pani Elżbiecie Jelińskiej - MWiM za wsparcie merytoryczne i wspólne przezywanie jubileuszu 100 lecia urodzin
— pani Grażynie Prusińskiej - za wspaniały wykład na temat Hieronima Skurpskiego i jego twórczości
— panu Andrzejowi Walaskowi za projekt tablicy
— parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela w Działdowie i ks. proboszczowi Waldemarowi Kurzawie za współpracę i okazaną pomoc w organizacji uroczystości
— Starostwu Powiatowemu i panom staroście Marianowi Janickiemu i wicestaroście Witoldowi Ostrowskiemu za współpracę i okazaną pomoc w organizacji uroczystości
— Państwowej Szkole Muzycznej Pierwszego Stopnia im. Arno Kanta i Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie, a w szczególności Małgorzacie Powodzińskiej i uczennicom: Natalii Radzymińskiej, Weronice Spychalskiej i uczniowi Szymonowi Cygańskiemu.

oprac.mcz
dzaldowo@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna








2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5