Zaduszki Poetyckie z muzyką Bartosza Cybuli w tle

2014-11-01 10:05:01(ost. akt: 2014-11-01 09:47:53)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Tych, którzy w czwartkowy wieczór (30 października) udali się na zorganizowane przez Działdowską Kuźnię Słowa i Miejski Dom Kultury w Działdowie Zaduszki Poetyckie przywitała od progu nastrojowa muzyka, której autorem jest młody działdowianin, Bartosz Cybula. Zdjęcia i film.

Jego kompozycje ( m.in. „Nostalgia, „Mother” czy „Kołysanka”) były też pięknym muzycznym tłem do recytowanych później na scenie wierszy. W holu przed wejściem do sali widowiskowej ustawiono sztalugę z wizerunkami oraz notkami informacyjnymi o nieżyjących już literatach mieszkających w Działdowie lub okolicach, bądź związanych z Działdowem poprzez swoje utwory. To ich postaci oraz twórczość wspominano podczas inscenizacji, którą przygotowano na ten wieczór. Materiał na potrzeby tej prezentacji zgromadziła głównie Ewa Sotomska (z pomocą rodzin i znajomych twórców).
Wprowadzenia w tematykę przedstawienia dokonała Renata Buczyńska, która następnie przedstawiła jeden ze swoich wierszy. Potem w trakcie inscenizacji na scenie kolejno pojawiali się poeci z DKS , siadali w różnych miejscach sceny i prezentowali swoje wiersze oscylujące tematyką wokół Święta Zmarłych.

Utwory autorstwa literatów wspominanych tego wieczoru przedstawiły Gabriela Nowak, Katarzyna Janke, Anna Barbara Czuraj-Struzik oraz Justyna Konopka - autorka scenografii. Przy każdym wspomnieniu o zmarłym twórcy zapalano symbolicznie kolejną świecę na dziewięcioramiennym, ozdobnym świeczniku. Nie zabrakło refleksyjnych piosenek w wykonaniu Marii Szwed, Aleksandry Wydurskiej oraz Zbigniewa Kędzierskiego, których przygotował do występu Marek Pepłowski.

Prowadząca zamknęła spotkanie słowami „Twórczość wspominanych dziś literatów to nasze kulturowe dziedzictwo i element naszej lokalnej tożsamości. Oni odeszli, ale ich wiersze i proza pozostały. Ufamy, że takie spotkania jak dziś pomogą zachować i pielęgnować pamięć o nich.” Po ostatnim przedstawionym publiczności wierszu światła sceny zaczęły gasnąć, a poeci powoli w ciszy schodzić ze sceny. W ciemności widoczny był już tylko świecznik, na którym płonęło dziewięć świec.
Członków DKS do przedstawienia na scenie przygotowała Marzanna Bielecka-Maćkowiak.
Swoje wiersze na scenie poza prowadzącą przedstawili ( wg kolejności wejścia na scenę):
Anna Barbara Czuraj Struzik, Halina Wylot, Zbigniew Rzeszutko, Hanna Jolanta Wiśniewska, Elżbieta Karllson, Bernard Żóralski, Krystyna Sztramska, Janina Dzenis, Magdalena Cejman, Edwin Kłosowski, Magdalena Pawelska, Benedykt Zygfryd Perzyński.

A obecni na scenie recytowali też utwory Pawła Kamińskiego, Piotra Kozikowskiego i Bogumiły Stachowiak, również członków DKS.

Podczas Zaduszek Poetyckich wspominano następujących zmarłych twórców:


Dziennikarz, felietonista, od 2002 roku związany z „Tygodnikiem Ciechanowskim”. Przez kilka lat redagował „Tygodnik Działdowski”.
Na początku kwietnia ukazał się wybór felietonów „Co w trawie pyszczy”.


DOMINIKA KUŹNIEWSKA (1985-2009):
Wiersze pisała od 2000 roku. Tomik Jej wierszy „Kwadraty owalne” ukazał się kilka dni przed śmiercią. Pisanie było Jej pasją. Współautorka kilku Działdowskich Almanachów Poezji.

HIERONIM SKURPSKI (1914–2006):
Honorowy Obywatel Miasta Działdowo, Laureat Katarzynki 2000, artysta malarz, muzealnik, Człowiek wielce zasłużony dla kultury Warmii i Mazur. W bieżącym roku obchodzimy stulecie jego urodzin.

TADEUSZ RYBACZYK (1943-2014):
W latach 1979 – 2000 mieszkał w Burkacie. Uczestnik pierwszych biesiad poetyckich w Burkacie. Współautor publikacji „Za balustradą snów” oraz Działdowskich Almanachów Poezji . Zmarł w Poznaniu i tam został pochowany.

MICHAŁ ROGOWSKI (1977–1999):
Dobrze zapowiadający się działdowski młody poeta. Odszedł w klasie maturalnej. Współautor jednego z Działdowskich Almanachów Poezji.

JULIA ZBRÓG (1940-2014):
Uczestniczka biesiad poetyckich. Ostatnie 7 lat życia spędziła w Purgałkach. Zaskakiwała wszystkich tym, że swoje wiersze recytowała w piękny, teatralny sposób z pamięci. Współautorka VII Działdowskiego Almanachu Poezji.

ALEKSANDRA CHYLIŃSKA (1977-2009):
Utalentowana młoda poetka, , uczestniczyła w pierwszych biesiadach poetyckich. Mieszkała w Kolgartowie (dzisiejsza ul. Północna w Działdowie)

HENRYK MARCINKIEWICZ (1930-2014):
Poeta pochodzący z Mławy, uczestnik biesiad poetyckich i wspólnych spotkań mławsko-działdowskich, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz. Odznaczony w 2002 r, odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

KSIĄDZ PROF. JERZY BAJDA (1928-2012):
Urodzony w Krakowie. Zmarł w Tarnowie. Kapłan rzymsko-katolicki, nauczyciel akademicki, teolog, publicysta, kapelan Św. Jana Pawła II.
Gość VII Działdowskiego Almanachu Poezji.
WIESŁAW HAGEDORNY (1959-2014):

Przewodniczącą DKS Renata Buczyńska


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna






Tylko ciekawe informacje



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5