Hirudoterapia czyli leczenie pijawkami

2014-11-14 13:58:52(ost. akt: 2014-11-14 10:23:38)
Paweł Szulc

Paweł Szulc

Wspomaganie zdrowia za pomocą pijawek stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Z 650 gatunków pijawek tylko nieliczne mają właściwości medyczne, a najbardziej znaną jest Hirudo medicinalis – pijawka lekarska. Wszystkie osobniki wykorzystywane w gabinetach pochodzą ze sterylnych hodowli laboratoryjnych.
Pijawki przystawia się na zdrowej, nieuszkodzonej skórze, w pobliżu miejsca leczenia — mówi Paweł Szulc, który prowadzi w Działdowie gabinet wspomagania zdrowia pijawką lekarską a na co dzień jest ratownikiem medycznym. — Ugryzienie pijawki jest praktycznie bezbolesne, gdyż pijawka produkuje m.in. substancje, które znieczulają skórę, powodują rozszerzanie się naczyń oraz hamują proces namnażania się bakterii. Ponadto aplikują dawkę składników leczniczych o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz regulującym ciśnienie krwi czy poziom cukru. Badania naukowe potwierdzają, że substancje znajdujące się w gruczołach ślinowych pijawek mogą mieć działanie antynowotworowe.

Na różne choroby
Substancje wydzielane przez pijawki nazywane są potocznie hirudozwiązkami — dodaje pan Paweł. — Działają one aktywnie na układ krwionośny i limfatyczny, mają silne działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne. Pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu.
Skuteczne zastosowanie hirudoterapia znajduje w leczeniu: hemoroidów, żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi czy stopie cukrzycowej. Ponadto leczenie pijawkami stosuje się m.in. przy: niegojących się ranach, migrenach, bólach stawowych, przy reimplantacjach (przeszczepach), chorobach wątroby, nerek i serca, reumatyzmie oraz u osób z wysokim poziomem cholesterolu, jak i w obrzękach czy krwiakach, a także przy innych chorobach XXI wieku. Zastosowanie też ma w kosmetologii, gdyż dzięki nim można wykonać lifting, wspomóc walkę z cellulitem.

Jak się przygotować
— Przed wyznaczonym dniem zabiegu nie należy jeść zbyt ostrych potraw, spożywać alkoholu ani innych używek. W dniu zabiegu hirudoterapii zaś do mycia najlepiej użyć mydła bezzapachowego — mówi Paweł Szulc. — Pijawki „nie lubią” drażniących zapachów. W dniu, w którym zabieg został wykonany, należy więcej odpoczywać oraz ograniczać aktywność fizyczną. Miejsce, z którego pijawka ssała krew, jest zabezpieczane opatrunkiem, który należy utrzymywać do 12 godzin. Zabieg trwa około godziny. Z reguły w odstępach tygodniowych przeprowadza się kolejne terapie pijawkami.

Coraz popularniejsze
— Powiększające się grono zwolenników leczenia pijawkami – zarówno lekarzy, ratowników medycznych, hirudoterapeutów, jak i pacjentów – poparte „głośnymi” przypadkami wyleczenia opisywanymi w mediach powoduje, że coraz więcej osób chętnie się na nią decyduje — podsumowuje pan Paweł. — W Polsce z leczenia pijawkami można skorzystać w prywatnych gabinetach oraz przychodniach.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna







2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5