Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy

2015-01-12 14:19:53 (ost. akt: 2015-01-12 14:40:38)
Wiatr przewrócił drzewo na sklep w Petrykozach

Wiatr przewrócił drzewo na sklep w Petrykozach

Autor zdjęcia: archiwum KPPSP w Działdowie

Silny wiatr przewracał drzewa i zrywał linie energetczne. Większość gospodarstw domowych w naszym powiecie pozbawionych było prądu. Numer alarmowy pogotowia energetycznego nie działał. Strażacy interweniowali 58 razy.

Wiejący od piątku nad regionem silny wiatr uszkodził i zerwał też kilkadziesiąt dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Straż Pożarna interweniowała blisko 60 razy, m.in. przy usuwaniu przewróconych i połamanych drzew. Jak poinformowały służby ratownicze, nie było ofiar w ludziach.
— Drzewa przewracały się na linie eneregetyczne. Siły ratownicze (strażacy, pogotowie energetyczne) były w pełnej gotowości, aby usuwać szkody i walczyć z zywiołem — mówi Zdzisław Majder, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Działdowie. — Kiedyś wiatr na naszym terenie wiał maksymalnie kilka godzin. Teraz ponad dwa dni. Możemy się spodziewać więcej takich anomalii pogodowych, granice między porami roku się niestety zacierają.

Najwięcej pracy mieli w tych dniach strażacy

10 i 11 stycznia strażacy usuwali powalone drzewa i konary z dróg w Priomie, Lidzbarku, Koszelewach, Ciborzu, Myślętach, Krasnołące, Ciechanówku, Mansfeldach, Prusinowie, Klęczkowie, Działdowie przy ul. Grunwaldzkiej, Adamowie, Uzdowie, Jamielniku, Dłutowie, Murawkach, Jeleniu, Piasecznie, Jabłonowie, Wlewsku, Gronowie, Słupie, Chełstach, Sękowie, Komornikach, Gralewie, Grądach, Turzy Wielkiej, Murawkach, Gródkach i Klonowie — informuje mł. bryg. Leszek Góralski - oficer prasowy KP PSP w Działdowie.
We weekend na posterunku byli wszyscy strażacy ochotnicy z powiatu i strażacy z Działdowa.

Wiatr zrywał dachy
W sobotę 10 stycznia wiatr nie oszczędzał dachów budynków mieszkalnych. W Gródkach wiatr zerwał część dachu wraz z linią energetyczną zasilającą budynek. W Rybnie wiatr zerwał połać dachu na domu jednorodzinnym przy ul. Nowomiejskiej. W Zalesiu wiatr zerwał dach z budynku chlewni. Natomiast w Białutach wiatr uszkodził dach na budynku gospodarczym, część ściany, która przewracając się zatarasowała wjazd do garażu.
W Petrykozach drzewo przewróciło się na sklep spożywczy, tak, że część drzewa znajdowała się w środku budynku.
W Kramarzewie wiatr zerwał pokrycie dachowe domu wielorodzinnego. Właścicielka domu zaczęła uskarżać się na ból w klatce piersiowej. Strażacy udzielili kobiecie pierwszej pomocy i wezwali pogotowie, które zabrało ją do szpitala.
Do Koszelew strażacy pojechali z agregatem prądotwórczym, ponieważ przez brak prądu nie mógł działać respirator potrzebny choremu. W Zalesiu wiatr zerwał dach z budynku chlewni. Podczas prowadzonych działań z sąsiedniej drewnianej obory wiatr zerwał blachę i uszkodził ścianę.
11 stycznia również nadal silnie wiało. Dach zerwało z domu jednorodzinnego w Rybnie, domu w Narzymiu przy ul. Dworcowej, budynku gospodarczego w Turzy Wielkiej, obory w Gródkach, stodoły w Pierławkach, stodoły w Wawrowie. Wiatr zerwał papę z budynku mieszkalnego w Słupie i świetlik dachowy z hali magazynowej w Dłutowie.

Całą noc bez prądu
Bark prądu dotknął wiele gospodarstw domowych w naszym powiecie. Naprawianie szkód trwało niekiedy nawet całą noc. Wiatr łamał drzewa i konary, które przewracając się zrywały linie energetyczne. Najdłużej prądu nie mieli mieszkańcy Działdowa i Burkatu.

Wiatr zerwał szyld
Jak poinformowała nas policja bark prądu raczej nie sprowokował złodziei. Mundurowi zanotowali jedno włamanie do samochodu i jedną kradzież auta. Rano w niedzielę z jednego ze sklepów przy ul. Górnej oderwał się szyld reklamowy, który uszkodził stojący nieopodal samochód.

mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilowo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ajaja #1634012 | 83.9.*.* 14 sty 2015 12:42

  Kłamiecie pisząc ze "Najdłużej prądu nie mieli mieszkańcy Działdowa..." ULICE I BLOKI KOŁO LODOWISKA MIAŁY PRĄD!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rybno #1633795 | 14 sty 2015 08:51

  Właśnie... Chciałbym serdecznie podziękować elektrykom, że pomimo wysokich i ciągle rosnących kosztów utrzymania linii przesyłowych w ubiegłym tygodniu 3 krotnie nie miałem prądu i to nie tylko w związku z wichurą, chciałbym podziękować drogowcom, że nie mają tej zimy roboty a jak trafiły się 3 dni ślizgawki też nic nie robili... a tak na marginesie to nie wiem czy te drzewa poprzewracane to nie ich własność , ale zapewne na ich drogi pospadały i czy nie oni powinni je usuwać??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. hanka #1633685 | 83.24.*.* 13 sty 2015 23:04

  Jak to możliwe, że ciągle jest mowa tylko o strażakach, którzy na dobrą sprawę odciągają drzewo tną na kawałki i tyle. Wszyscy zapominacie o pracownikach pogotowia energetycznego, którzy pracują dzień i noc aż każdy z odbiorców będzie mieli prąd. To jest nie fer.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wnuczka 2. #1632667 | 83.9.*.* 12 sty 2015 20:08

  Dokładnie,tak kuzynka nizej. :) w dodatku lekarze z pogotowia nie mili. Dramat. Jakiś szacunek z ich strony do starszej,zszokowanej kobiety to przydałby się. Natomiast strażacy uprzejmni , udzielając pierwszej pomocy. Bez pozdrowień.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Wnuczka :) #1632650 | 37.248.*.* 12 sty 2015 19:47

  Proszę zrobić poprawę w tekście ponieważ Pogotowie w Kramarzewie nie zabrało Babci do szpitala. Nie wiem skąd bierzecie te informacje haha POZDRAWIAM

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages