Upadłość konsumencka – ogłoszenie upadłości po nowelizacji ustawy

2015-02-07 16:19:43(ost. akt: 2015-02-07 11:24:34)
Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta - Anna Marlena Urban

Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta - Anna Marlena Urban

Autor zdjęcia: archiwum

Do biura Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Działdowie przybywają osoby z zapytaniem o zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Postanowiłam przybliżyć ten temat. Jako Rzecznik pisałam wnioski o upadłość konsumencką osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej nie ze swojej winy.
31 marca 2009 roku do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego wprowadzono upadłość konsumencką – możliwość redukcji lub umorzenia w całości zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności. W dniu 19 września 2014 roku prezydent podpisał nowelizację te ustawy. Zakłada ona w szczególnych okolicznościach możliwość umorzenia wszystkich zobowiązań dłużnika – konsumenta, bez zaspokajania wierzycieli i ustalania planu spłat długu.

Kto może ogłosić upadłość konsumencka?
Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyć może tylko osoba fizyczna (dłużnik), która stała się niewypłacalna. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wtedy, kiedy nie wykonujemy swoich wymagalnych zobowiązań (np. nie płacimy całości lub części rat, spóźniamy się z ich zapłatą, nie płacimy lub spóźniamy się z zapłatą rachunków za mieszkanie, gaz, prąd, telefon itp.)
Nie może ogłosić upadłości konsumenckiej dłużnik, który stał się niewypłacalny z własnej winy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości
Raz na 10 lat dłużnik może złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe jest postępowaniem skomplikowanym i rygorystycznym, dlatego już sam wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnik musi przygotować bardzo rzetelnie i uważnie.
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego kierowany jest wniosek, wraz z adresem sądu;
- imię i nazwisko dłużnika, miejsce zamieszkania;
- oznaczenie miejsca, w którym znajduje się majątek dłużnika;
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek, i ich uprawdopodobnienie – ponieważ ustawa skierowana jest do osób, które popadły w niewypłacalność w wyjątkowych okolicznościach oraz nie ze swojej winy. Należy wskazać te okoliczności oraz udokumentować w miarę możliwości ich wystąpienie i skutki dla dłużnika (np. wskutek wypadku dłużnik nie może wykonywać pracy, którą dotychczas wykonywał, a uzyskana renta jest znacznie niższa od dotychczasowych dochodów i dłużnik nie jest w stanie regulować wszystkich swoich zobowiązań);
- aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników (wg cen rynkowych).

Do masy upadłości wchodzi cały majątek dłużnika, który może zostać spieniężony i mógłby podlegać egzekucji na mocy przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Będą to zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości (mieszkanie własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu).

Do masy upadłości wchodzi także majątek wspólny małżonków. Z chwilą ogłoszenia upadłości jednego z małżonków wspólność ustawowa pomiędzy małżonkami ustaje z mocy prawa. Małżonek dłużnika może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność sędziemu komisarzowi.

Wątpliwości, czy dany przedmiot wchodzi do masy upadłości, rozstrzyga sędzia komisarz na wniosek dłużnika lub syndyka i wydaje postanowienie; na postanowienie to służy zażalenie.
Do masy upadłości będzie również włączone mieszkanie lub dom jednorodzinny, w którym mieszka dłużnik, jeżeli ma do niego jakikolwiek tytuł własności (własność nieruchomości, własności mieszkania, spółdzielcze prawo do lokalu). Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości sąd wydzieli jedynie kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu na okres dwunastu miesięcy, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe dłużnika, liczbę osób pozostających z upadłym we wspólnym gospodarstwie domowym. Na postanowienie sądu w tym zakresie przysługuje zażalenie.
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia;
- oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku, czyli informacja jak regulowaliśmy, w jakich wysokościach i w jakich terminach płatności w ciągu ostatnich 6 miesięcy; należy wskazać nawet taką wierzytelności, która została już zapłacona w całości, np. kredyt, który skończyliśmy spłacać albo spłacona siostrze pożyczka osobista;
- spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty – czyli wskazujemy osoby, firmy, które nam są coś winne;
- wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi – np. postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika, nakaz zapłaty wydany przez sąd, wyrok sadu, zajęcie wynagrodzenia za pracę czy świadczenia rentowego przez komornika;
- informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które udowodnią zarówno własność naszego majątku, jak i dokumenty dotyczące zobowiązań, jakie mamy. Jeżeli z różnych przyczyn nie posiadamy takich dokumentów, musimy opisać przyczyny, które sprawiają, że nie możemy ich dołączyć, i je uprawdopodobnić.

Wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnik jest obowiązany złożyć oświadczenie na piśmie o prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli oświadczenie nie jest zgodne z prawdą, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości. W razie niezłożenia takiego oświadczenia, wniosek zostanie zwrócony bez wzywania dłużnika do jego uzupełnienia.

Jeżeli dłużnik nie wyjawi całego majątku, sąd umorzy postępowanie upadłościowe, co będzie skutkowało tym, że przez najbliższe 10 lat dłużnik nie będzie mógł skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości.

Tak przygotowany wniosek składamy do sądu rejonowego – sądu gospodarczego według miejsca zamieszkania dłużnika. Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej jest opłatą stałą i wynosi po nowelizacji 30 zł ( przed nowelizacja była to kwota 200 zł). Dłużnik będący w bardzo trudnej sytuacji życiowej może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, dołączając druk oświadczenia o stanie majątkowym, który może uzyskać w każdym sądzie.

Postępowanie upadłościowe
Po złożeniu wniosku przez dłużnika sąd zbada, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne wymagane ustawą i czy jest prawidłowo opłacony. Jeżeli braki takie wystąpią, sąd wzywa dłużnika do ich uzupełnienia. Sąd prześwietla sytuację podatkową dłużnika zwracając się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy dłużnik w ciągu 5 lat przed złożeniem wniosku o upadłość zgłaszał fakt dokonania czynności prawnych podlegających opodatkowaniu oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym czy dłużnik jest wspólnikiem spółek handlowych. Następnie sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, jeżeli uzna to za konieczne. Sąd może na posiedzeniu niejawnym przeprowadzić również postępowanie dowodowe w całości lub w części także wówczas, gdy wyznaczono rozprawę. Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku. Ponadto sąd wydaje obwieszczenie o ogłoszeniu upadłości, które jest wywieszane w budynku sądu oraz zamieścić go w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym.

Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów
Anna Marlena Urban









Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilowo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Eleonora #2912628 | 89.64.*.* 27 kwi 2020 23:40

    Dużo się pozmieniało, ale ostatnio przygotowali mnie wniosek ludzie z Kancelaria Finfocus. Zostawiłam kontakt na upadanie.pl i później poszło jak z bicza strzelił. Cieszę się, że ich spotkałam!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ula #2004391 | 83.4.*.* 4 cze 2016 00:49

    Sama zastanawiam się na złożeniem wniosku ale muszę wymyślić coś, żeby nie stracić mieszkania, które mam z mężem, a podobno zostanie sprzedane. Ciekawe informacje o skutkach złożenia wniosku znalazłam na http://upadlosc-kosnumencka.info .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Mak #1991460 | 93.105.*.* 12 maj 2016 20:08

      Wielu ludzi ma problemy z ogłaszaniem upadłości konsumenckiej, nie wie, gdzie szukać pomocy, tymczasem wystarczy skontaktować się z www.rozwiazywacz.pl, którzy się zajmują takimi sprawami.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Upadłość Konsumencka #1865926 | 217.110.*.* 25 lis 2015 15:30

      Szanowni Państwo, Od 2 lat jestem absolwentką prawa. Aktualnie zajmuję się obszarem bankowości oraz prawa upadłościowego. Udzielę pomocy w napisaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla osób fizycznych. Postępowanie upadłościowe jest postępowaniem sądowym, które wymaga rzetelnego i kompletnego wniosku oraz załączenia szeregu dokumentów. Warto zadbać o ich przygotowanie na wcześniejszym etapie. Proszę o e-mail z opisem swojej sytuacji. Możliwość spotkania w Warszawie oraz poza terenem Warszawy.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Bartłomiej #1815104 | 91.193.*.* 15 wrz 2015 13:58

        Upadłość konsumencka to nie jest niestety bułka z masłem. Proceder jest bardzo skomplikowany i może trwać latami, a wniosek i jego sporządzenie, to tak naprawdę klucz do sukcesu. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, co do poprawności takiego wniosku, to zapraszam tutaj, gdzie możemy fachowo doradzić i poznać informacje: http://upadlosckonsumencka.com.pl/

        odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (13)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5