Kalarepa faszerowana wołowiną

2015-02-23 20:00:00(ost. akt: 2015-02-23 23:05:27)

Autor zdjęcia: kawka.MK

Kontynuujemy nasz cykl przepisów kulinarnych, tych wypróbowanych, przygotowanych przez nas lub naszych znajomych. Czekamy też na przepisy Czytelników (dzialdowo@gazetaolsztynska.pl). Proponujemy danie z kalarepą i wołowiną. Kalarepa w naszym kraju niezbyt często pojawia się na stołach. Kalarepa jest jednak smaczna i posiada wiele witamin, natomiast wołowina jest zdrowa i pożywna.
Składniki:
- 4 duże kalarepy
- 450 g chudej wołowiny
- 1 jajko
- 2 ząbki czosnku
- czosnek niedźwiedzi
- suszony czosnek
- 3 łyżki otręb owsianych
- 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
- półtorej kostki rosołowej
- sól, pieprz
- zioła do smaku (oregano, bazylia, estragon)
- do ozdoby: szczypior i ser typu parmezan

Przygotowanie:
Przygotowujemy w garnku wywar z 1,5 litra wody i półtorej kostki rosołowej. Po zagotowaniu odstawiamy, będzie on potrzebny do dolewania.
Kalarepy dokładnie myjemy pod ciepłą, bieżącą wodą, a potem parzymy wrzątkiem. Odkrajamy im czubki, wydrążamy, tak aby powstało miejsce na farsz. Musimy uważać na ścianki kalarepy, powinny mieć co najmniej pół centymetra.

Sos:
Wydrążony z kalarepy miąższ siekamy i wrzucamy do garnka. Dolewamy odrobinę wywaru, tak aby miąższ był w nim lekko zanurzony. Dusimy pod przykryciem, aż będzie miękki. Doprawiamy zmiażdżonym czosnkiem, szczyptą pieprzu oraz ziołami do smaku (oregano, bazylia, estragon, czosnek niedźwiedzi). Jak miąższ będzie już miękki, dodajemy 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego. Miksujemy sos. Jeżeli jest za suchy dolewamy jeszcze trochę wywaru.

Farsz:
Mięso kroimy na drobną kostkę. Możemy lekko podsmażyć tylko do czasu zmiany koloru z czerwonego na brązowy, co chwilkę mieszając.
Przekładamy mięso do miski. Dodajemy 3 łyżki otrąb i roztrzepane jajko. Mięso wyrabiamy i doprawiamy pieprzem, solą i suszonym czosnkiem. Dla lepszego smaku możemy dodać mieszankę ziół (oregano, bazylia, czosnek niedźwiedzi).

Duszenie kalarep:
Kalarepy wypełniamy farszem i przykrywamy odkrojonymi czubkami. Do dużego garnka wlewamy trochę naszego wywaru z kostki rosołowej - tak ok. 2-3 cm. Wkładamy do niego kalarepy i dusimy pod przykryciem, aż całkowicie zmiękną.
Cały czas podczas duszenia kontrolujemy ilość wywaru w garnku. W razie wygotowania trochę dolewamy i tak, aż do miękkości kalarep.

Podanie kalarepy:
Przed podaniem kalarepy podgrzewamy sos i wylewamy go na talerz, tak aby lekko zakrył dno talerza. Następnie stawiamy na talerz kalarepę, zdejmujemy czubek i posypujemy pokrojonym szczypiorkiem i startym serem.

Smacznego!

kawka.MK


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jaśniepan #1673453 | 88.156.*.* 23 lut 2015 23:48

    Kalarepa sama w sobie jest syfiasta, sami sobie to jedzcie. Wolę faszerowane papryki.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5