„Pocztówka do przeszłości” – działania uczniów Gimnazjum nr 2 w ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży

2015-03-28 15:17:01(ost. akt: 2015-03-28 08:25:50)

Autor zdjęcia: Elżbieta Zakrzewska

Gimnazjaliści z działdowskiej "Dwójki" podjęli działania zmierzające do uzyskania mandatów posłów na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży
Ruszyły przygotowania organizacyjne do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Organizatorem sesji jest Kancelaria Sejmu, w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Do udziału w sesji mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczniowskie, ale aby się zakwalifikować, muszą wykonać zadanie rekrutacyjne, którego temat wiodący brzmi: „Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Polega ono na przygotowaniu i przeprowadzeniu badania w lokalnej przestrzeni publicznej, przygotowania planu działań wynikającego z wniosków wyciągniętych z badania i opublikowaniu relacji na platformie internetowej SDiM.

Dwójka uczniów z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie – Mateusz Pawlak oraz Jan Murawski z klasy II e tworzą zespół uczniowski, który kandyduje do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ich działania wspomaga Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele.

Dla przeprowadzenia badania wybrali metodę „Pocztówka do przeszłości”. Polega ona na pisaniu pocztówek z pozdrowieniami do dawnych, nieżyjących już obywateli miasta, którzy zrobili dla niego coś istotnego. W treści pocztówki można napisać, co się dzieje obecnie w mieście, czym się możemy pochwalić, ale również co należałoby poprawić. Autorami pocztówek powinni być obecni obywatele naszego miasta.

Zanim jednak doszło do pisania pocztówek uczniowie przygotowali plakaty informujące o akcji oraz widokówki Działdowa i listę znanych działdowian z informacjami o nich. W porozumieniu z panią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej ustalono, że badanie zostanie przeprowadzone w holu MBP. Przed wejściem do biblioteki uczniowie umieścili plakat promujący akcję i wkrótce do biblioteki zaczęli wchodzić pierwsi czytelnicy i osoby zainteresowane przedsięwzięciem młodzieży z Gimnazjum nr 2. Uczestnicy badania rozmawiali z gimnazjalistami na temat osób zasłużonych dla Działdowa, wypowiadali się na temat mocnych i słabych stron miasta. Następnie na wybranej przez siebie widokówce dzielili się swoimi refleksjami z którąś z postaci znanych z przeszłości działdowian. Wszystkie kartki wrzucano do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej.

Po zakończeniu badania okazało się, że w skrzynce znalazło się dużo kartek i zawierały ciekawe wnioski. Dotyczyły one zagospodarowania terenu parku przy bibliotece i uczynienia go miejscem do kreatywnych spotkań młodzieży. Poruszany był problem odrestaurowania niewyremontowanej części zamku i stworzenia miejsc na spotkania kulturalno – artystyczne. Adresatami widokówek byli m.in.: Emilia Sukertowa - Biedrawina, Hieronim Skurpski, Arno Kant, Wilhelm Kornalewski, a nawet pierwszy wójt na zamku krzyżackim.

„Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i sprawiła również dużą przyjemność nam - jej realizatorom. Dzięki zaangażowaniu się w to zadanie wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat miasta i jego historii i zdobyliśmy nowe doświadczenia w pracy zespołowej. Po umieszczeniu relacji z przeprowadzenia badania pozostanie nam już tylko czekać na informację, czy otrzymamy mandat posła XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – podsumował jeden z realizatorów zadania.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Dwójka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5