Koszykarze z działdowskiej Dwójki na międzynarodowym turnieju w Żyrardowie

2015-04-04 10:31:35(ost. akt: 2015-04-04 09:37:52)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Żyrardowie odbył się XV Międzynarodowy Turniej Koszykówki dziewcząt i chłopców o Puchar Dyrektora OSiR (rocznik 2001). W zawodach wzięli udział koszykarze i koszykarki z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie.
Dziewczęta, podopieczne Kamila Chrzanowskiego, trafiły do grupy z drużynami z Żyrardowa, Nidzicy, Katowic i Rygi (Łotwa). Swoje zmagania działdowianki rozpoczęły z „Trójką” Żyrardów. Zdecydowanym faworytem spotkania była drużyna przeciwniczek dziewcząt z Działdowa, która wyszkoliła niejednokrotnych medalistów mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych. Mecz zakończył się porażką działdowianek 45-32, chociaż zawodniczki Gimnazjum nr 2 Działdowo pokazały bardzo dobrą grę.

Kolejnym piątkowym meczem „Dwójki” była rywalizacja z drużyną z Nidzicy. Było to najsłabsze spotkanie w wykonaniu działdowianek. Brak motywacji do gry po porażce w pierwszym meczu i nieodpowiednia gra obronna spowodowały, że nidziczanki wyszły zwycięsko z tego pojedynku pokonując „Dwójkę” aż 58-32.

W sobotę zawodniczki „Dwójki” zmierzyły się z rówieśniczkami z Łotwy. Koszykarki Rigas Kolibri to bardzo poukładany zespół, mądrze i efektownie grający w ataku i skutecznie w obronie. Jednak działdowianki odcięły się zupełnie od piątkowych przegranych spotkań, zmobilizowane przez Kamila Chrzanowskiego wyszły na mecz z ogromną wolą zwycięstwa i mecz zakończył się wygraną Gimnazjum nr 2 w Działdowie 38-31.

Ostatnim meczem fazy grupowej było spotkanie z czołową drużyną Polski w tej kategorii wiekowej – MOS SP 12 Katowice. Faworyzowane katowiczanki nie spodziewały się tak fenomenalnie grających działdowianek, jednak ich doświadczenie i wielkie umiejętności pozwalały zdobywać im punkty i wynik przez długi czas oscylował w granicach remisu. Na 40 sekund przed końcem działdowianki przegrywały 45-44 i miały dobrą okazję, aby swoją akcję zakończyć celnym rzutem. Tak niestety się nie stało, a katowiczanki wyprowadziły groźną kontrę, po której zdobyły punkty. Po ostatnim gwizdku na tablicy widniał wynik 49-44 dla MOS SP 12 Katowice. Pomimo przegranego meczu działdowianki pokazały charakter i spore umiejętności koszykarskie, za co usłyszały wiele słów pochwały.

Po rozegraniu czterech meczów grupowych gimnazjalistki „Dwójki”, pomimo dobrej gry i dobrego wrażenia, jakie po sobie zostawiły, uplasowały się na czwartym miejscu w grupie z bilansem 1-3 (zwycięstwa – porażki). Zgodnie z regulaminem Turnieju rywalkami działdowianek miał być czwarty zespół drugiej grupy, którym okazały się koszykarki… „Jedynki” Działdowo. Tak więc w niedzielę rano odbył się mecz o miejsca VII-VIII, którym były derby Działdowa. Początek spotkania to niewielka przewaga punktowa „Dwójki”. W drugiej kwarcie do głosu doszły zawodniczki Jedynki i doprowadziły do remisu, a nawet wyszły na minimalne prowadzenie. Trzecie i czwarta kwarta to jednak lepsza gra koszykarek „Dwójki” i to one uzyskały 19-punktową przewagę. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 57-45 dla gimnazjalistek „Dwójki” , które w rezultacie uplasowały się na miejscu VII.

Najlepsza zawodniczką drużyny wybrano Zuzannę Przybyszewska.

W turnieju Gimnazjum nr 2 w Działdowie reprezentowały: Karina Walencik, Zuzanna Przybyszewska, Zuzanna Krupa, Zuzanna Kotulska, Zuzanna Piórek, Aleksandra Gorzkiewicz, Zuzanna Kolk, Oliwia Kordowska, Oliwia Mackiewicz, Natalia Kucka, Dominika Pruszkowska, Weronika Komoszyńska.

10. Megyeri Tigers (Węgry)

W tym samym Turnieju w kategorii chłopców rocznika 2001 wzięło udział 12 drużyn podzielonych na 4 grupy, z których pierwsze dwa zespoły miały awansować do gry o miejsca I-VIII, a pozostali o IX-XII. Gimnazjaliści z „Dwójki” trafili do grupy D z zespołami LA Basket Warszawa i Tukums Sporta Skola/ Łotwa/.

Pierwszy mecz koszykarze z klasy I a z działdowskiego gimnazjum rozegrali z drużyną z Łotwy, która już na rozgrzewce pokazała wysokie umiejętności. Działdowianie w I kwarcie nie mogli sobie poradzić z agresywną obroną i ta część meczu skończyła się wynikiem 17:12 dla Łotyszy. Od drugiej kwarty zaczęła się pogoń za zwycięstwem / wygrana 13:10/ i III kwarta 15:8 pozwoliła wyjść na prowadzenie, które zespół z Działdowa utrzymał do końca odnosząc zwycięstwo 58:47. W kolejnym meczu koszykarze z „Dwójki” walczyli ze znacznie wyższymi od siebie zawodnikami z Warszawy. Po remisowej I kwarcie / 11:11/ mecz zakończył się porażką działdowian 39:52 i zespół z Gimnazjum nr 2 trafił do grupy F z faworyzowanymi Siedlcami i kolejną łotewską ekipą BS Riga Pardaugawa. Mecz z Łotyszami koszykarze „Dwójki” przegrali 38:51 po wyrównanej walce / do przerwy 22:22/. Ostatnie spotkanie grupowe z faworytem turnieju było podobne do poprzednich. Chociaż chłopcy z Działdowa zagrali dobry mecz, ulegli przeciwnikom 40:55. Na zakończenie turnieju o miejsce VII zagrali z drużyną Batory Białystok. Tu już dominacja działdowskiego zespołu nie podlegała dyskusji i mimo kontuzji zawodników mecz zakończył się wysoką wygraną 56:19. Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu był Szymon Bońkowski zdobywca 117 pkt i tytułu „Króla Strzelców” XV Międzynarodowego Turnieju Koszykówki w Żyrardowie. Nagrodę dla najlepszego zawodnika drużyny otrzymał Jakub Jaroszewski. Naszej drużynie nie brak ambicji i woli walki, jednak mankamentem jest brak „wzrostu”. Wiele drużyn ma w składzie zawodników mierzących nawet 2 metry, a 190 i powyżej jest normą.

Skład drużyny chłopców: Szymon Bońkowski / 117/, Jakub Jaroszewski /27/,Julian Brzozowski/10 /, Patryk Kocięba/20 /, Sebastian Kurt/7 /, Hubert Anczewski/5 /, Wojciech Michalski/17 /, Mateusz Naworski/21 /, Jakub Ezman/6 /, Mateusz Malikowski/1 /, Klaudiusz Przybyszewski/- /- opiekun Zdzisław Ziółkowski

Udział w zawodach był bardzo ważnym doświadczeniem dla koszykarek i koszykarzy z „Dwójki” i choć wyniki nie były wymarzone, to mecze z czołowymi zespołami Polski pozwoliły im poznać swoje słabe i mocne strony.
Dobra gra drużyn z Gimnazjum nr 2 spowodowała lawinę zaproszeń na podobne turnieje oraz ochotę wielu ekip na przyjazd do Działdowa.