Zasoby wodne Welskiego Parku Krajobrazowego

2015-04-05 11:28:43(ost. akt: 2015-04-05 08:38:29)
Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Główczyński

Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Główczyński

Autor zdjęcia: archiwum WPK

Welski Park Krajobrazowy zorganizował konferencję „Zasoby wodne Welskiego Parku Krajobrazowego i metody ich ochrony w ujęciu ilościowym oraz jakościowym”. Konferencja zgromadziła fachowców z wielu dziedzin, debatowano nad problemem zanikania wód powierzchniowych oraz obniżenia poziomu wód głębinowych.
Poruszone zostały takie zagadnienia jak ilość opadów na przestrzeni lat, sposób użytkowania studni głębinowych, monitoring i ochrona małych zbiorników retencyjnych tzw. oczek wodnych. Mimo tak wszechstronnego zespołu nadal nie została zdiagnozowana przyczyna negatywnych zmian stosunków wodnych na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, jednak wytyczone zostały główne nurty rozważań i przyjęto, że to dopiero początek wspólnych działań na rzecz poprawy aktualnego stanu wód.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli tylko pracownicy naukowi i przedstawiciele władz samorządowych, później Welski Park Krajobrazowy dalszymi działaniami chciałby zainteresować rolników i mieszkańców.

(każdy z nas zużywa 3m3 wody miesięcznie, która rurami i rzeką spływa do morza)

Dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, UWMNaturalne zanikanie oczek wodnych to naszym zdaniem stan przejściowy nie upoważniający nikogo do ich osuszania i zasypywania. Problem, który nas dosięga już można zauważyć w krajobrazie. Wymierne korzyści z występowania oczek wodnych nie są wystarczającą zachętą do ich utrzymania. Może powinien być to odpowiedni program dla rolników w ramach unijnych dotacji? Cały czas poszukiwane są przyczyn i działania zapobiegawcze aby zahamować niekorzystny proces zanikania oczek wodnych oraz obniżanie się poziomów wód gruntowych.

Jesienią, na kolejną konferencję Welski Park Krajobrazowy zaprosi do współpracy interdyscyplinarny zespół w celu określenia przyczyn i zaprojektowania działań zapobiegawczych. Naszym zdaniem pożądana jest również współpraca z mieszkańcami, Park chce rozpocząć działania o wymiarze edukacyjnym i informacyjnym, zaczynając od najmłodszych, ale angażując też dorosłych w spotkania i dyskusje. Według danych Państwowej Służby Hydrologicznej studnie zlokalizowane w okolicy Lidzbarka pobierają rocznie 500 tys. m3 wody, co dla porównania stanowi równowartość ¼ objętości jeziora Lidzbarskiego spływającego bezpowrotnie do Bałtyku.

Dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, UWM


Naukowcy i przedstawiciele władz samorządowych na terenie gospodarstwa Piotra Rydla w Rumianie debatują nad problemem stosunków wodnych

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czajnik #1706761 | 82.160.*.* 6 kwi 2015 09:26

    Zaprzestać siew rzepaku który niszczy strukturę powierzchniową gleb tworzac choroby grzybowe dla innych roślin.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5