Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Chciał jechać autem po pijanemu. Kobieta i policjanci przeszkodzili

2015-04-15 13:30:49 (ost. akt: 2015-04-15 14:47:38)

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu udało się uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze. Pijany (prawie 2,5 promila) 66-letni mężczyzna z gminy Płośnica zamierzał usiąść za kierownicą auta i odjechać do swojej wioski. Skutki mogły być tragiczne.

Na szczęście zapobiegła temu kobieta. Zabrała mężczyźnie - swojemu wujkowi - kluczyki i zadzwoniła na policję po pomoc.

— Zgłoszenie otrzymaliśmy we wtorek ok. 18.30. Policjanci pojechali do Płośnicy pod wskazany adres. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Na podwórku stał samochód osobowy, którym mężczyzna zamierzał odjechać - informuje oficer prasowy działdowskiej komendy policji Justyna Nowicka.
Jak dodała, policja prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

ako
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Policja przypomina!

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kk.
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy podkreślić, że odpowiedzialność za ten czyn może ponosić nie tylko osoba kierująca pojazdem, ale również współsprawca, podżegacz lub pomocnik. Pasażer lub każda inna osoba zachęcając lub godząc się na picie alkoholu przez kierowcę, a następnie dopuszczając go do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, popełnia przestępstwo w formie podżegania lub pomocnictwa do art. 178a.

Przestępstwo opisane w § 1 może być popełnione w każdym miejscu, w którym odbywa się ruch pojazdów. Nie musi więc to być droga publiczna.

Kara

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka, również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.
Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brawo KOBIETY! #1714320 | 164.127.*.* 16 kwi 2015 15:31

  Brawo KOBIETY! A męski szowinista JKM twierdzi, że to mężczyźni są mądrzejsi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #1714043 | 176.103.*.* 16 kwi 2015 11:29

  Proszę Panią rzecznik o nieprzypisywaniu w tej sprawie sukcesu policyjnego.Gdyby ta kobieta nie zabrała kluczyków to ów mężczyzna przed przybyciem Policji sto razy mógł stamtąd odjechać:)Skąd był patrol?Z Lidzbarka pewnie.To proszę policzyć czas jaki minął od momentu zgłoszenia awantury do czasu przyjazdu Policji na miejsce. Policja co najwyżej mogła tam na posesji robić za tzw.straszaka:)lub Babę Jagę do straszenia owego krewkiego mężczyzny. Taka prawda:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :) #1713877 | 176.103.*.* 16 kwi 2015 07:56

  Fotka do newsa jest dobrana nieprawidłowo,pusta butelka po wódce gryzie się i nie jest kompatybilna z kieliszkiem typowym do spożywania wina:) Mała literówka w poprzednim komentarzu powinno być przestępstwa z art.178 A kk a nie wykroczenia:) Co do czynności wyjaśniających przez Policję trzeba doprecyzować w jakim kierunku są prowadzone,według mnie w żadnym:) i prowadzą do tzw.koszalina czyli kosza na śmieci:) Może w kierunku awantury domowej:)ale nie na pewno z art.178AKK:) Badaniu na trzeżwość Policjanci mogli dokonać w związku z no właśnie z czym?Awanturą domową?zakłoceniem ładu i porządku publicznego czy z czym i na jakiej podstawie prawnej dmuchali tego mężczyznę???? Jest jedna kwestia-mogli go jedynie poddać na jego własną prośbę z odpowiednim wpisem do dokumentacji służbowej:):)że sam chciał na prośbę:):) Innej podstawy prawnej nie było/chyba że news nie do końca odzwierciedla zaistniałej sytuacji:) Dla pani z Płośnicy-wielkie brawa:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. :) #1713401 | 176.103.*.* 15 kwi 2015 15:34

  '' Na podwórku stał samochód osobowy, którym mężczyzna zamierzał odjechać '' Odjechał,kierował tym pojazdem?Zdanie powyższe nie wskazuje na to by zaistniało jakiekolwiek naruszenie prawa. ''66-letni mężczyzna z gminy Płośnica zamierzał usiąść za kierownicą auta''? Zamiar chyba nie wyczerpuje znamiona wykroczenia z art.178A kk. Kobieta zachowała się poprawnie,natomiast poddanie badaniu na zawartośc alkoholu na podwórku tego mężczyzny przez Policję pozbawione jak najbardziej podstaw prawnych. Ciekawsza na pewno będzie wczorajsza sprawa odmowy przyjęcia mandatu karnego z pomiaru wideorejestratorem ISKRA z alfy w m.Kisiny. Będzie trochę walki w Sądzie,były już wyroki uniewinniające w podobnych sprawach między innymi przez Sąd Rejonowy w Sierpcu. Kilka wątpliwości merytorycznych na chwilę obecną już jest przygotowanych,trzeba czekać teraz na ruch organów ścigania. Narazie argumentów nie wolno ujawniać:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages