Spotkanie z panią Maryną Skurpską w Jedynce

2015-05-17 17:28:15(ost. akt: 2015-05-17 11:32:14)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W szkolnej bibliotece Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły gościliśmy panią Marynę Skurpską, która przybliżyła nam postać malarza „syna ziemi olsztyńskiej” pana Hieronima Skurpskiego.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pani Skurpska – synowa pana Hieronima Skurpskiego bardzo ciekawie opowiadała o jego życiu i działalności, pokazywała różne zdjęcia jego obrazów i grafik. Uczniowie, nauczyciele oraz zgromadzeni goście pani Ewa Sotomska oraz burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński z wielką uwagą wysłuchali opowiadania pani Maryny Skurpskiej.

W przerwach spotkanie umilała nam muzyka w wykonaniu uczniów szkoły, których koordynatorką była Małgorzata Powodzińska: Natalii Radzymińskiej, Weroniki Spychalskiej, Adama Przybyszewskiego oraz Natalii Pokojskiej. Uczniowie kwiatami i oklaskami podziękowali Marynie Skurpskiej za poświęcony czas, ciekawe opowieści oraz za przekazane na ręce Katarzyny Różyckiej książki oraz reprodukcje prac Hieronima Skurpskiego.

Na zakończenie spotkania złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Hieronima Skurpskiego na ulicy Jagiełły.

Hieronim Skurpski (1914-2006 - malarz, rysownik, działacz społeczny, organizator olsztyńskiego życia kulturalnego. Urodził się 17 października 1914 r. we wsi Skurpie koło Działdowa. Zmarł 16 września 2006 r. w Olsztynie. W okresie powojennym czynny organizator i animator życia kulturalnego na Warmii i Mazurach. Współorganizator Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i przez 20 lat jego dyrektor. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze. Twórca olsztyńskiego Biura Wystaw Artystycznych, także były prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureat wielu nagród państwowych i regionalnych, honorowy Obywatel Olsztyna. Był autorem wielu prac naukowych
i popularyzatorskich z zakresu sztuki i kultury ludowej, ochrony zabytków i sztuki współczesnej. Od 1939 r. prowadził przez całe życie szkicownik. Jego malarstwo było często autobiograficznym zapisem. Fakty z życia artysty są stale obecne w jego obrazach.

Katarzyna Różycka


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. smutne #1776013 | 82.160.*.* 14 lip 2015 22:29

    starsi ludzie pamiętają też inną historię życia Hieronima Skurpskiego szczególnie mieszkańcy Skurpia.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. :( #1737443 | 82.160.*.* 19 maj 2015 17:30

    Wazonika za parę groszy nie stać było? A takie oszczędności w mieście na pasach!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5