W kręgu teatralnym [zdjęcia]

2015-11-18 20:13:23(ost. akt: 2015-11-18 20:14:03)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Młodzież Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie w roku szkolnym 2015/2016 bierze udział w programie „Savoir-vivre w Jedynce”. Uczniowie mają możliwość uczestniczyć w wielu akcjach organizowanych na terenie szkoły. Przygotowują gazetki, wystawy dotyczące zasad dobrego zachowania tego w szkole, jak i tego w życiu codziennym.
Projekt obejmuje szereg działań mających na celu podniesienie poziomu kultury osobistej wśród uczniów. Gimnazjaliści uczą się poprawnego nakrywania do stołu, wiązania krawatów, poznają zasady, które niestety nie zawsze wszyscy stosują na co dzień, co jest nierzadko przyczyną wielu drobnych sprzeczek czy konfliktów międzyludzkich. Nakręcają krótkie filmiki instruktażowe dotyczące zachowania w kinie/teatrze, wchodzenia i wychodzenia z pomieszczeń, kulturalnego zachowania w przestrzeni publicznej (sklep, bank, autobus) czy zasad nakrywania od stołu. Projekt zakończy się konkursem na najbardziej kulturalnego ucznia szkoły.

W ramach działań nauczyciele zorganizowali wyjazd uczniów klas II do Teatru Polskiego w Warszawie. Drugoklasiści oglądali Zemstę A. Fredy w wykonaniu wybitnych aktorów: Daniela Olbrychskiego, Piotra Cyrwusa, Joanny Trzepiecińskiej czy Stefana Szmidta, który obchodził podczas tego spektaklu pięćdziesięciolecie działalności artystycznej. Była to okazja do wysłuchania pięciu dekad historii teatru polskiego, jego przemian, momentów trudnych, jak i wspaniałych.

Przed spektaklem Jerzy Jaroszyński, pracownik teatru, zabrał młodzież na krótką wycieczkę po najbardziej interesujących miejscach w budynku. W trakcie zwiedzania zaplecza technicznego, rekwizytorni czy pomieszczenia pod obrotową sceną, prowadzący opowiadał o historii jednego ze starszych teatrów w Warszawie. Uczniowie chętnie wysłuchali opowieści o burzliwych dziejach gmachu.

Pan Jerzy opowiedział o pracy teatru przed wojną, o sposobach radzenia sobie z nagłośnieniem czy oświetleniem. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania teatru w trakcie przygotowania spektaklu. Pracownik przedstawił jak zmieniała się rola suflera, jak wprowadzono dodatkowe możliwości wykorzystania sceny. Opowiadał o pracy dyrektora teatru czy pracownika promocji. Przypomniał młodzieży o przyjętych normach dotyczących kulturalnego zachowania się w teatrze.
Po spektaklu na uczniów czekała miła niespodzianka. Na rozmowę dotyczącą zawodu aktora zgodzili się Joanna Trzepiecińska, Piotr Cyrwus oraz dwóch aktorów teatralnych młodego pokolenia Marta Kurzak i Paweł Krucz. Aktorka zachęcała uczennice biorące udział w konkursach poetyckich do obcowania z literaturą piękna oraz czynnego udziału we wszelkich przeglądach czy konkursach. Opowiadała historię swojej kariery zawodowej.

Piotr Cyrwus był bardzo zadowolony, że młodzi ludzie coraz częściej przyjeżdżają do teatru, nawet w sobotni wieczór. Po bardzo ciekawej i pouczającej rozmowie, drugoklasiści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Ten mglisty wieczór na pewno zastanie długo w pamięci młodzieży gimnazjalnej.

Emilia Michalska


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5