Jak skutecznie się obronić i przy okazji poprawić kondycję

2016-01-08 13:30:00(ost. akt: 2016-01-08 12:51:45)
Instruktor Andrzej Gach prowadzi zajęcia w działdowskim MDK przy ul. Wolności

Instruktor Andrzej Gach prowadzi zajęcia w działdowskim MDK przy ul. Wolności

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Krav maga to izraelski system walki, skupiający się na samoobronie. Opracowany został w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda. System bazuje na podstawowych instynktach obronnych człowieka. Składa się z wielu technik zapożyczonych z innych sztuk walki.
Pchnięcia, dźwignie i uderzenia w okolice gardła i oczu oraz kopnięcia w strefę krocza czy nóg to podstawowe elementy, które ćwiczone są w trakcie treningów. System ciągle się rozwija i przejmuje z innych systemów obronnych, bądź sztuk walki najbardziej skuteczne rozwiązania. Jako system walki wręcz i samoobrony trafił do Polski w 1995 roku. Sprowadził ją Tomasz Adamczyk z bagażem ponad 45 lat treningów różnych systemów walki, w tym 35 lat stażu instruktorskiego.

Dwie odmiany

Są dwie wersje krav maga: cywilna oraz militarna. Różnią się przede wszystkim zakresem technik ćwiczonych oraz niejako celem: w wersji cywilnej priorytetem jest obrona przed zagrożeniem, w wersji wojskowej celem jest także zabicie przeciwnika. Odmiana militarna krav maga wykorzystuje broń jako element wyposażenia, podczas gdy cywilna zakłada wykorzystanie noża lub pałki jedynie po odebraniu ich przeciwnikowi. Odmiany militarnej naucza się wyłącznie wśród służb mundurowych (w szczególności w wojsku i policji). Przy jej opracowywaniu kierowano się spostrzeżeniem, że klasyczne sztuki walki były przeznaczone do walki przeciwko innej broni niż dzisiaj stosowana.

U nas też już jest

W Działdowie od września działa sekcja krav maga. Treningi odbywają się w Miejskim Domu Kultury i prowadzone są przez instruktorów Szkoły Samoobrony Krav Maga z Olsztynka.

— Treningi muszą mieć praktyczne zastosowanie w sytuacjach codziennych. My uczymy, jak używać podstawowych technik w połączeniu z jakimikolwiek innymi ruchami, aby obronić się przed atakiem. Kładziemy nacisk na szybkość, wytrzymałość, siłę, adekwatność obrony do ataku i koordynację ruchów. Staramy się by nasze ćwiczenia jak najbardziej oddawały realną sytuację, np. ataku na ulicy czy w parku. Na zajęciach krzyczymy, by wprowadzić element stresu, jaki zawsze towarzyszy nam w momencie ataku agresora — mówi instruktor Andrzej Gach.

Nie tylko w sali

— Często nasze spotkania przenosimy w plener, do autobusów, pociągów itp., tam gdzie niebezpieczne sytuacje najczęściej nas dotykają. Ćwiczymy walkę, nie tylko jeden na jednego. Doświadczenie pokazało nam, że ulica jest bezwzględna i wielokrotnie napastników jest dwóch lub trzech. Pomimo, że treningi mogą wydawać się brutalne, tak nie jest i zachęcamy do nich kobiety. To one właśnie w dzisiejszych czasach najbardziej narażone są na niebezpieczeństwo i tym bardziej powinny wiedzieć, jak się bronić. Na ulicy najczęściej atakowane są przez mężczyzn i muszą stanąć na treningu przed facetem, żeby w realu nie dać zrobić sobie krzywdy — dodaje trener.

Kiedy unikać, a kiedy walczyć?

Krav maga stosuje gradację obrony, w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz, używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.
Warto spróbować i zobaczyć jak wygląda trening.
Oby poznane tajniki walki, nigdy nie musiały być przydatne, ale warto wiedzieć i umieć więcej, by w obliczu zagrożenia być przygotowanym.




Maciej Nowicki

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5