środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Policja radzi - Bezpieczne Ferie 2016

2016-01-20 17:28:33 (ost. akt: 2016-01-20 14:32:14)

Autor zdjęcia: KPP Działdowo

Jak co roku dzieci i młodzież szkolna w naszym kraju przebywać będą na feriach zimowych. W województwie warmińsko-mazurskim ferie zimowe trwać będą w okresie od 25 stycznia do 7 lutego.

W ramach działań "Bezpieczne ferie 2016" policjanci powiatu działdowskiego przeprowadzą działania mające na celu m.in. zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, korzystających z wypoczynku zimowego na terenie naszego powiatu.

Najważniejsza profilaktyka
Jak co roku część młodzieży szkolnej będzie korzystać z zorganizowanych form wypoczynku, z zapewnioną opieką kompetentnych osób. Jednak większość dzieci pozostanie w miejscu swojego zamieszkania, gdzie ich bezpieczeństwo może być zagrożone z uwagi na niedostateczną opiekę ze strony rodziców, nadmiar wolnego czasu, lekkomyślność, brawurę i nudę.
Biorąc pod uwagę konieczność minimalizowania zagrożeń i przeciwdziałania wszelkim zjawiskom negatywnie oddziaływującym na dzieci i młodzież, wzorem lat ubiegłych policja podjęła działania profilaktyczne, prewencyjne, kontrolne i informacyjno - edukacyjne, ze szczególnym nasileniem w okresie trwania ferii w naszym województwie tj. w okresie od 25 stycznia do 8 lutego. Podstawę działań profilaktycznych stanowią pogadanki i spotkania z dziećmi, rodzicami i pedagogami, kontrola warunków wypoczynku dzieci oraz - po uprzednim rozpoznaniu geografii i skali zagrożeń – przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich, zjawiskom patologicznym oraz przestępczości, której ofiarami są małoletni. Działania prowadzone będą wspólnie z innymi podmiotami, mającymi bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i warunki wypoczynku dzieci i młodzieży.

Bezpiecznie w podróży
Zwiększonego natężenia ruchu pojazdów należy się spodziewać w dni weekendowe poprzedzające ferie (22 - 24 stycznia) oraz kończące ferie (5 - 7 lutego). W większości przypadków osoby udające się na wypoczynek korzystać będą z indywidualnych środków transportu. Jednakże dzieci i młodzież przewożona będzie również do miejsc wypoczynku w sposób zorganizowany autobusami. Największego natężenia ruchu pojazdów spodziewać się można na drogach stanowiących główne ciągi komunikacyjne województwa. Ważnym elementem bezpieczeństwa w podróży, w szczególności samochodami osobowymi będzie prawidłowe przewożenie bagażu i sprzętu narciarskiego, które powinny być odpowiednio rozmieszczone i zabezpieczone.

Kontrola autokarów
Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.
W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia, co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego). Na terenie KPP Działdowo został wyznaczony punkt kontroli autokarów wycieczkowych na stacji paliw w Kisinach.
Kontrola autokarów w wyznaczonym punkcie będzie możliwa codziennie począwszy od 22 stycznia do 7 lutego w godzinach 6:30 - 8:30.

W terenie
Szczególna uwaga zostanie skierowana na osoby niepełnoletnie pod kątem zapobiegania ich demoralizacji, zapobiegania popełnianiu przez nieletnich czynów zabronionych i karalnych, spożywania przez nie alkoholu, palenia papierosów i zażywania innych substancji niedozwolonych.
Zwiększoną kontrolą objęte zostaną miejsca gromadzenia się młodzieży, obiekty wypoczynku dzieci i młodzieży, miejsca, gdzie młodzież może korzystać z tzw. dzikich i niestrzeżonych lodowisk powstałych na naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych.
Również w tym okresie patrole policyjne będą kontrolować pustostany i miejsca przebywania osób bezdomnych, celem udzielenia im pomocy i zapobiegania sytuacjom związanym z wychłodzeniem organizmu i zagrożeniem życia tej grupy społecznej.

Nie bądźmy obojętni
Z uwagi na zapowiedź niskich temperatur i zagrożenie z tym związane dla bezpieczeństwa i zdrowia, uprasza się wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku podczas pobytu na świeżym powietrzu, stosowny ubiór do warunków pogodowych i wskazań temperatury. Osoby starsze, jeśli nie muszą, najlepiej aby pozostały w tych dniach w domu i nie narażały siebie i swoich bliskich na niepotrzebne problemy związane z troską o ich bezpieczeństwo. Wszystkich mieszkańców prosimy o zwracanie uwagi na inne osoby, zwłaszcza bezdomne, nieporadne życiowo, schorowane, wymagające dodatkowej pomocy i opieki. Jeśli zauważysz takie osoby, zgłoś niepokojącą sytuację z ich udziałem celem udzielenia im właściwej pomocy i zapewnienia opieki.
Nie bądźmy obojętni na los innych. Każde zgłoszenie o siedzącym czy leżącym na mrozie człowieku może zapobiec tragedii. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112.

Bawmy się, ale rozsądnie
Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zabaw na powietrzu
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

sierż. Justyna Nowicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages