Nawet wojna ma granice. Spotkanie w Szkole Podstawowej w Ruszkowie

2016-02-15 08:52:06(ost. akt: 2016-02-15 08:54:20)

Autor zdjęcia: archiwum PCK Działdowo

Od ponad 150 lat Czerwony Krzyż niesie pomoc ofiarom wojen i klęsk żywiołowych, ale także czuwa nad przestrzeganiem Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.
Wzrastająca w ostatnim okresie ilość konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych powoduje wzrost zainteresowania prawem humanitarnym. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom oraz realizując zapisy statutowe przeszkolił w tym zakresie członka Zarządu Jerzego Giezek.

W oddziale na potrzeby szkoleniowe przygotowano 4 kategorie prezentacji w zależności od wieku odbiorców. Prezentacje przygotowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych. W swojej treści zawierają elementy Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, Konfliktów Zbrojnych i Praw Człowieka z zakresu ochrony życia i zdrowia, obiektów chronionych, sytuacji jeńców, osób cywilnych i wolontariuszy niosących pomoc.

8 lutego Jerzy Giezek wraz z wolontariuszką Magdaleną Kalinowską w Szkole Podstawowej w Ruszkowie zainaugurował cykl spotkań, w tym przypadku z młodzieżą klas V i VI, prelekcją na temat Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, Konfliktów Zbrojnych i Praw Człowieka. Młodzież wraz z opiekunami, z zainteresowaniem podjęła temat, stawiała liczne pytania na temat obecnie trwających konfliktów i fali napływających uchodźców.

W końcowym przekazie zasygnalizował, że wojny są czymś okropnym ale niestety wojny wybuchają od tysięcy lat. Trzeba starać się, by kolejne nigdy nas nie dosięgły a te trwające – jak najszybciej się skończyły. Ale póki trwają musimy zatroszczyć się o to by ich skutki nie były tak katastrofalne jak w przeszłości, dlatego warto znać swoje prawa! Z tym przesłaniem pożegnał się z młodzieżą w Ruszkowie.

Joanna Derbin

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5