Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Gimnazjalisto, wybierz szkołę w naszym powiecie

2016-02-29 11:00:00 (ost. akt: 2016-02-29 11:12:27)
Marlena Perzyńska

Marlena Perzyńska

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Drogi Gimnazjalisto, wkrótce w Twoim życiu zacznie się nowy etap edukacyjny – nauka w szkole ponadgimnazjalnej. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to odpowiedzialna i ważna decyzja. Może zaważyć na całym Twoim późniejszym życiu zawodowym, dlatego decyzję tę musisz podjąć rozważnie.

Weź pod uwagę swoje zainteresowania, zdolności oraz możliwości. Zastanawiając się nad swoją przyszłością, rozważ, jaką ścieżką edukacyjną chcesz podążać. Czy chcesz postawić na edukację ogólnokształcącą, czy na kształcenie zawodowe?

Najpierw liceum, potem studia
Jeżeli interesuje Cię zawód, który można wykonywać dopiero po ukończeniu studiów wyższych, zdecyduj się na liceum ogólnokształcące. Przed podjęciem decyzji zastanów się, jakich przedmiotów najchętniej się uczysz i sprawdź, czy wybrane liceum ma w swojej ofercie preferowany przez Ciebie profil oraz jakich przedmiotów lub grupy przedmiotów będziesz mógł się uczyć w zakresie rozszerzonym. Pamiętaj jednak, że po liceum ogólnokształcącym nie masz żadnych kwalifikacji zawodowych, konieczne jest więc kontynuowanie nauki w szkole policealnej lub na studiach wyższych.

Zarabiaj na siebie
Jeżeli zdecydujesz się na kształcenie zawodowe, pomyśl, w jakich dziedzinach jesteś dobry, co Cię interesuje i jaki zawód chciałbyś wykonywać. Weź pod uwagę stan zdrowia oraz perspektywy pracy lub dalszej nauki. Sprawdź, które zawody są deficytowe i gwarantują ciekawą pracę. Możesz wybrać czteroletnie technikum lub trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową. Ukończenie technikum zapewnia zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Ten typ szkoły umożliwia kontynuowanie nauki na studiach wyższych. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany szybkim zdobyciem konkretnego zawodu, wybierz zasadniczą szkołę zawodową, której ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie. Wybór tego typu szkoły daje dobre przygotowanie do tego, by szybko podjąć pracę i zarabiać dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej nie przekreśla szansy na zdobywanie kolejnych kwalifikacji zawodowych lub - po zdaniu matury - na bycie studentem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że technika i zasadnicze szkoły zawodowe prowadzone przez Powiat Działdowski posiadają bardzo dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną i kadrę zawodową odpowiadającą aktualnym potrzebom rynku pracy.

Porozmawiajcie z rodzicami, odwiedźcie szkoły
Drodzy Gimnazjaliści, w podjęciu decyzji edukacyjnych mogą Wam pomóc rodzice, ale także wychowawcy, pedagodzy i szkolni doradcy zawodowi. Pomocą w tym zakresie służą także specjaliści zatrudnieni w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Działdowie. Zapoznajcie się również dokładnie z ofertą szkół prowadzonych przez Powiat Działdowski (dop. red. jedna szkoła prowadzona jest przez Gminę-Miasto Działdowo) przedstawioną na stronach internetowych placówek oświatowych, poniżej oraz w piątkowym (26 lutego) numerze Gazety Działdowskiej. Odwiedźcie szkoły, którymi jesteście wstępnie zainteresowani. Zobaczcie, jaka panuje tam atmosfera, warunki do nauki i rozwijania Waszych zainteresowań.

Długa tradycja, dobrzy nauczyciele
Gimnazjalisto, podejmując decyzję, weź pod uwagę, że nasze szkoły ponadgimnazjalne są szkołami o wieloletniej tradycji, dysponują profesjonalną i wykwalifikowaną kadrą, która umiejętnie przygotowuje młodych ludzi do dalszego kształcenia oraz podejmowania wyzwań zawodowych i życiowych. Uczniowie w liceach osiągają wyniki matur na poziomie wyższym niż średnia wojewódzka i średnia kraju. Ponad 90% maturzystów w szkołach prowadzonych przez Powiat Działdowski poradziło sobie bez problemu z egzaminem dojrzałości. Uczniowie osiągają również bardzo wysokie wyniki na egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Szkoły posiadają dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną systematycznie modernizowaną. Każda z nich posiada nowoczesne obiekty sportowe: sale gimnastyczne czy wielofunkcyjne boiska sportowe. Uczniowie mają możliwość nauki w oddziałach dwujęzycznych, uczestniczenia w międzynarodowych wymianach młodzieży, ciekawych projektach w ramach programów unijnych oraz praktykach zawodowych za granicą. Najzdolniejsi mają szansę uzyskania stypendium sportowego lub stypendium naukowego przyznawanego przez Starostę Działdowskiego.

Trafny wybór - tylko u nas
Zastanawiając się nad wyborem szkoły, pamiętaj, że z Twoim zaangażowaniem oraz wytrwałą i systematyczną pracą każda z nich zapewni Ci odpowiednie przygotowanie zawodowe lub możliwość studiowania na wymarzonym kierunku.
Gimnazjalisto, zrób wszystko, by dokonać trafnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Nie śpiesz się. Swoją decyzję podejmij rozważnie. Pamiętaj, to Twój wybór i Twoja przyszłość! Z myślą o Twojej przyszłości na trudnym rynku pracy, zapraszamy Cię do kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnzjalnych na terenie naszego powiatu.

Marlena Perzyńska - Naczelnik Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Działdowie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages