Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Być patriotą – pamiętać o historii

2016-03-25 21:00:00 (ost. akt: 2016-05-27 15:48:45)
Młodzież przez kilka godzin sprzątała cmentarz

Młodzież przez kilka godzin sprzątała cmentarz

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Działdowie posprzątali cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej, znajdujący się przy ulicy Grunwaldzkiej w Działdowie. Pomysł posprzątania cmentarza przez uczniów związany jest z realizacją przez nich projektu „Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu”.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy I B II Liceum Ogólnokształcącego w Działdowie realizują projekt „Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu”.
— Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu „case study”, poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu — mówi wychowawczyni klasy II B Iwona Malik.

Skąd pochodzimy, kim jesteśmy
Uczniowie wyszli z inicjatywą posprzątania cmentarza, na którym pochowani są żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy, walczący w pierwszej wojnie światowej. Uczniowie wyposażeni w narzędzia do sprzątania ruszyli do pracy w piątek 18 marca, sprzątając przez kilka godzin teren cmentarza.
— Działania uczniów wpisują się w ścieżkę „kultury pamięci”, a więc kultywowania polskich tradycji i obyczajów, polskiego języka, historii, sztuki, pamięci o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzania tożsamości naszych wspólnot lokalnych — mówi Iwona Malik. - Celem uczniów jest uświadomienie mieszkańcom Działdowa, że na terenie ich miasta znajduje się takie miejsce pamięci.
Uczniowie postanowili także przypomnieć historię cmentarza, aby w ten sposób zwiększać lokalną wiedzę historyczną - czytaj: Zapomniany cmentarz - cmentarz wojenny przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie >>>


Burmistrz pogratulował pomysłu
Inicjatywa uczniów spotkała się z pozytywnym przyjęciem burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego, który objął akcję swoim patronatem.
— Mam nadzieję, że po uporządkowaniu, teren ten będzie bardziej dostępny dla mieszkańców naszego miasta. Z tego co wiem, pojawiają się na cmentarzu turyści, którzy później informują naszych urzędników o bałaganie. Mam nadziej, że to się teraz zmieni — powiedział obecny podczas akcji porządkowania burmistrz Grzegorz Mrowiński i pogratulował wychowawczyni i uczniom pomysłu.
— Postanowiliśmy wraz z dyrektorem naszej szkoły Wiesławem Smereczyńskim, że nie będzie to jednorazowa akcja. Szkoła będzie teraz każdego roku dbała o cmentarz. To już drugi cmentarz, którym będziemy się opiekować ( po cmentarzu żydowskim) — dodała pani Iwona.

Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages