Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Straż Miejska w Działdowie wyróżniona przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego

2016-04-09 14:03:10 (ost. akt: 2016-04-09 18:02:30)

Autor zdjęcia: nadesłał: Paweł Wółkowski

18 marca Wojewoda Artur Chojecki i Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie inspektor Tomasz Klimek uczestniczyli w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego. Spotkanie to dedykowane było komendantom straży gminnych i miejskich z województwa warmińsko-mazurskiego.

Podsumowując działalność straży gminnych i miejskich regionu wojewoda Artur Chojecki, wręczył pamiątkowe dyplomy strażom, które w minionym czasie wykazały się znaczną aktywnością i prawidłową realizacją zadań ustawowych objętych nadzorem wojewody warmińsko-mazurskiego. Wyróżnienie to otrzymali strażnicy z: Bartoszyc, Działdowa, Morąga, Iławy, Nidzicy i Olsztyna.

Jak powiedział wojewoda gratulując wyróżnionym - "Strażnicy gminni i miejscy są często najbliżej mieszkańców i znają specyfikę oraz potrzeby lokalnej społeczności. Strażnik gminny jest tym pierwszym ogniwem, które może wprowadzić działania prewencyjne i podjąć skuteczną interwencję w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Dzięki swoim profesjonalnym działaniom i zaangażowaniu w wykonywanie obowiązków przyczyniają się Państwo do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Dziękuję serdecznie za to profesjonalne podejście do swoich obowiązków.
W trakcie spotkania omówione zostały szczegółowo ubiegłoroczne efekty pracy strażników zawarte w sprawozdaniu oraz wyniki kontroli okresowych i sprawdzających w 2015 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje obecnie 29 oddziałów straży gminnych i miejskich. Podstawowym i ustawowym zadaniem straży gminnej jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Straż także inicjuje i uczestniczy w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi. Szczególnie ceniona jest współpraca straży gminnej z policją oraz innymi służbami, instytucjami ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, która przekłada się na szereg lokalnych inicjatyw i wspólnie prowadzonych działań w celu zapewnienia spokoju i porządku publicznego.

Straż Miejska w Działdowie również wpisuję się w te działania. Poza ścisłą współpracą z lokalną Policją, instytucjami samorządowymi, oświatowymi oraz innymi instytucjami i organizacjami, działa dla poprawy bezpieczeństwa i porządku w naszym mieście.

Praca strażników to nie tylko mandaty (611 w 2015 roku) i pouczenia (1035 w 2015 roku), ale również dbanie przy użyciu między innymi monitoringu miejskiego o ład i porządek na terenie Działdowa. Od ubiegłego roku nacisk w działaniach jest kierowany na wykroczenia, które są uciążliwe dla mieszkańców: spożywanie alkoholu w miejscach ustawowo zakazanych, zaśmiecanie i zanieczyszczanie ulic i miejsc ogólnodostępnych, nieobyczajne wybryki, wykroczenia właścicieli psów, palenie śmieci, niszczenie zieleni, zakłócanie porządku publicznego, palenie wyrobów tytoniowych w miejscach zabronionych oraz parkowanie w sposób uciążliwy i utrudniający ruch innych pojazdów.

W najbliższym czasie planowana jest kolejna rozbudowa monitoringu miejskiego, aby mieszkańcy czuli się coraz bezpieczniej i aby nasze miasto było czystsze i by miło się w nim mieszkało.

W ubiegłym roku zamontowano kamery w przejściach podziemnych na ulicach Lidzbarskiej i Księżodworskiej, co znacznie ograniczyło ilość uciążliwych wykroczeń oraz pozwoliło na identyfikację i ukaranie ich sprawców.

Pod nadzorem strazników pracują osoby osadzone w Areszcie Śledczym w Działdowie, wykonując prace porządkowe na terenie całego miasta (głównie sprzatanie, zbieranie śmieci z ulic, parków i placów). Strażnicy również zajmują się Strefą Płatnego Parkowania, co również w jakimś stopniu uporządkowało ruch i porządek na starym mieście.

Straż przez znaczną część roku pracuje na dwie zmiany, są również dodatkowe służby w soboty, niedziele i święta. Straż zmienia się, ewoluuje i mamy nadzieję, że będzie coraz lepiej odbierana przez mieszkańców, dbamy przecież o nich i pracujemy dla poprawy bezpieczeństwa, ładu i porządku w Działdowie.

nadesłał: Paweł Wółkowski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages