Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie [film, zdjęcia]

2016-05-20 23:31:22 (ost. akt: 2016-05-20 23:35:51)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W piątek (20 maja) odbył się w Działdowie Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną połączony z XVIII Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny pod hasłem "Rodzina - tu wszystko się zaczyna".


Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Potem był przemarsz ulicami miasta w asyście orkiestry dętej z Płośnicy do siedziby stowarzyszenia. Były krótkie przemówienia i występy artystyczne, w wykonaniu wychowanków i pracowników placówek oraz wspólna zabawa z poczęstunkiem.

— Dzisiejsze święto ma na celu stworzenie okazji do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz pokazanie barier z jakimi się wciąż borykają. Celem uroczystości jest również uświadomienie naszemu lokalnemu społeczeństwu, że niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna nie powinna być przyczyną dyskryminacji. Osoby niepełnosprawne są i powinny być traktowane tak jak sprawne osoby, czyli z szacunkiem i z godnością — mówiła podczas uroczystości przewodniczący zarządu stowarzyszenia Barbara Janowska. — Dodam też, że nasze stowarzyszenie zmieniło nazwę. Teraz nazywamy się Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

— Nasza świadomość w odniesieniu do różnych kwestii, dotyczących osób niepełnosprawnych jest wciąż niewystarczająca. Osoby niepełnosprawne potrzebują naszej troski, aby wyrwać ich z obrzeży życia społecznego, zapewnić odpowiedni komfort życia. Dzięki Państwa pracy, wiedza mieszkańców i ich stosunek do osób niepełnosprawnych jest coraz lepszy. Przełamujemy razem bariery - tak jak tu śpiewem i tańcem, ale i konkretnymi działaniami, które sprawią, że niepełnosprawni poczują się wolni i szczęśliwi — powiedział starosta Marian Janicki.

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta działdowski Marian Janicki, wicestarosta Marian Brandt, wiceburmistrz Andrzej Wiśniewski, samorządowcy i przyjaciele placówek.

Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. znajoma #1998030 | 217.99.*.* 23 maj 2016 10:56

  Ja chcę się odnieść do pana , który pisał artykuł powinno być przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia( jest przewodniczący) oraz nowa nazwa Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (jest na rzecz Osób niepełnosprawnych Intelektualnie) oj wy pismaki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nie łudź się "obiewatorze" #1997924 | 82.160.*.* 23 maj 2016 08:15

  Nie powstrzymasz ludzi dobrej woli swoimi szyderstwami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Znowu zastępca #1997543 | 94.254.*.* 22 maj 2016 12:17

  Siwy znowu wysłał zastępcę bo od tego jest. Człek nic do powiedzenia nie ma tylko robi za tego czego tamten sie boi albo nie ptrafi. Tamten zamyka sie wtedy w ciemnym kąciie i knuje. Co za typ. Ludzim wciska kity o niby swoich sukcesach. Kiedy to sie zmieni bo ten niby nauczyciel to tylko obciach robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dz-wo #1997530 | 82.160.*.* 22 maj 2016 11:10

  Brawo Stowarzyszenie, jak zawsze wszystko super zorganizowane, pani Basiu tak trzymać , wszystkiego dobrego i dalszych sukcesów. A burmi Mrowiński niech się od was uczy jak się organizuje imprezy a nie tylko wykorzystuje wszystkich na około i się chwali że to jego banda organizuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkanka Działdowa #1997374 | 82.160.*.* 21 maj 2016 21:30

  Co roku jestem obecna z osobami niepełnosprawnymi na Mszy Św. oraz przemarszu, podziwiam rodziców i darzę ich wielkim szacunkiem za to jak dbają o godne życie dla swoich dzieci. Bardzo podobały mi się tego roczne obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, gratuluję organizatorom tak wspaniale zorganizowanej imprezy. Zastanawiam się nad jednym, gdzie podziali się nasi radni miasta Działdowa(były ze 4 osoby) czy los osób niepełnosprawnych naszego miasta byłyby im obojętny. Wstydzicie się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages