Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Gimnazjalistki z „Dwójki” w Sejmie Dzieci i Młodzieży

2016-06-10 09:12:06 (ost. akt: 2016-06-10 06:15:20)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

1 czerwca 2016, w siedzibie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się XXII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ja, Karolina Kłosowska, razem ze swoją koleżanką Aleksandrą Stanisławską (uczennice kl. III e Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie) miałyśmy przyjemność uczestniczenia w obradach jako posłanki.

To ważne dla nas wydarzenie poprzedziła rekrutacja polegająca na wykonaniu zadania dotyczącego miejsc pamięci w naszym lokalnym środowisku. Jako obiekt, który przedstawiłyśmy w naszym projekcie, wybrałyśmy tablicę upamiętniającą osobę Hieronima Skurpskiego, czyli Honorowego Obywatela Działdowa. Miejsce to znajduje się przy ulicy Jagiełły, na budynku dawnego Muzeum Mazurskiego. Nasza prezentacja została bardzo wysoko oceniona przez komisję Instytutu Pamięci Narodowej kwalifikującą do Sejmu Dzieci i Młodzieży i znalazłyśmy się wśród posłów na XXII sesję.

24 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się przedstawienie projektów 9 dwuosobowych zespołów z naszego województwa, które dostały się do SDiM oraz uroczyste wręczenie mandatów poselskich z rąk Pana Wojewody i Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.

W ostatni dzień maja wszystkie zespoły z całej Polski przybyły do Warszawy, aby wspólnie zwiedzić miejsca pamięci, które są bardzo ważne i znaczące dla naszego narodu. Następnego dnia, w Dniu Dziecka o godzinie 10:00 zasiedliśmy wszyscy w ławach poselskich, w sali obrad Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Obrady trwały około trzech godzin, a towarzyszyła im obecność wielu ważnych dla naszego kraju osób. Jedną z nich była Minister Edukacji - Anna Zalewska i to właśnie do niej posłowie kierowali swoje pytania dotyczące miejsc pamięci, a także edukacji w nowoczesnej szkole, jak i wielu politycznych kwestii. Nasi koledzy i koleżanki mieli również swoje indywidualne wystąpienia, lecz nie wszystkie z nich miały pozytywny odzew większości posłów.

Na zakończenie obrad podjęto uchwałę dotyczącą upowszechniania w lokalnych społecznościach informacji o miejscach pamięci, które są świadectwem naszej narodowej tożsamości, a także wszelkich działań związanych z opieką nad nimi.

Jesteśmy dumne, że miałyśmy szansę zasiadać w ławach parlamentu jako posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pragniemy złożyć ogromne podziękowania dla naszych rodziców, nauczycieli oraz współpracujących z nami instytucji: Miejskiej Bibliotece Publicznej, Urzędowi Miasta, Miejskiemu Domowi Kultury, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, Młodzieżowej Radzie Miasta, uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, kolegom z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, harcerzom, lokalnym mediom, bez których nie udałoby się osiągnąć nam wyznaczonego celu.

Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz młodzi obywatele naszego miasta, a w szczególności uczniowie naszego gimnazjum, będą godnie reprezentować Działdowo w ławach Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Karolina Kłosowska
Aleksandra Stanisławska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fan #2008800 | 95.160.*.* 10 cze 2016 19:55

    niezle suczki

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages