środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Dożynki Parafialne w Pożarach [filmy, zdjęcia]

2016-09-05 14:30:00 (ost. akt: 2016-09-05 14:59:55)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W niedzielę (4 września) w Pożarach odbyły się dożynki parafialne w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Burkacie. W dożynkach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wsi należących do tej parafii: Filice, Pożary, Wilamowo, Klęczkowo, Krasnołąka, Burkat.


Zobacz także: Dożynki Gminno-Parafialne w Skurpiu Dożynki Gminno-Parafialne w Skurpiu W Skurpiu odbyły się dożynki Gminno-Parafialne, udział wzięły wsie z gminy Płośnica i z gminy Działdowo.

Dożynki rozpoczął przemarsz korowodu przez wieś. Później odbyła się Masz Święta dziękczynna, za zebrane plony i okazane Boże Błogosławieństwo dla ciężkiej i trudnej pracy rolników. Mszę Świętą odprawili ks. dziekan Adam Filarski i ks. proboszcz Parafii Burakt Krzysztof Rynkowski.
— Dożynki są naszym dziękczynieniem za dary, które otrzymujemy do Boga poprzez pracę ludzkich rąk. Bóg nam błogosławi, aby nam się wiodło. Abyśmy nie zaznali nędzy i głodu. Wiemy, jaki jest podział dóbr na świecie. 5 procent ludzi na świecie posiada, tyle, co pozostałych 95. Dziękujemy Bogu za tegoroczne zbiory i prosimy o to, żeby nikomu nie zabrakło jedzenia — mówił podczas Mszy Świętej ks. dziekan Adam Filarski.

Gospodarzami tegorocznych parafialnych dożynek byli Państwo Anna i Zygmunt Jankowscy z Komornik. Prowadzą oni 100 hektarowe gospodarstwo rolne, które nastawione jest na hodowlę bydła opasowego i mlecznego oraz produkcję roślinną. Pan Zygmunt był radnym pierwszej kadencji, jest sołtysem już piątą kadencję.

Zobacz także: Złapał pobocze i uderzył w drzewo Złapał pobocze i uderzył w drzewo W czwartek, 1 września kilka minut po godzinie 18.00 na trasie Kisiny-Narzym osobowy opel uderzył w przydrożne drzewo.
Zobacz także: Rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 w Działdowie [film, zdjęcia] Rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 w Działdowie [film, zdjęcia] Punktualnie o godz. 9.00 (1 września) w Gimnazjum nr 2 w Działdowie rozbrzmiał pierwszy dzwonek, oznajmujący uczniom rozpoczęcie nowego roku szkolnego....
Zobacz także: „Talerzyk z podróży” – wystawa w Miejskim Domu Kultury w Działdowie [film, zdjęcia] „Talerzyk z podróży” – wystawa w Miejskim Domu Kultury w Działdowie [film, zdjęcia] Do końca września w holu Miejskiego Domu Kultury w Działdowie można oglądać wystawę „Talerzyk z podróży”.

W konkursie wieńców i stoisk dożynkowych udział wzięły cztery sołectwa z parafii Burakt (Burkat, Filice Krasnołąka Pożary).
— W tak młodej parafii Burkat są to dopiero trzecie dożynki, ale stoiska i wieńce są coraz piękniejsze. A dzisiaj jest coraz trudniej takie wieńce zrobić, ponieważ osób, które to potrafią, jest coraz mniej. Dlatego cieszymy się bardzo, że jeszcze ta tradycja kwitnie wśród mieszkańców — mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu wójt Paweł Cieśliński. — Komisja miała ogromny problem z wyłonienie zwycięzców w kategorii wieńców i stoisk. Wszystkie sołectwa za wieńce i stoiska otrzymały jednakowe nagrody.
W konkursie za wieńce były nagrody w wysokości po 300zł, a za stoisko po 200zł. Gratulujemy.

Ośmiu śmiałków z czterech miejscowości parafii Burakt, wzięło udział w konkursie o puchar wójta gminy Działdowo Pawła Cieślińskiego - Wiejski Strongman. Panowie rywalizowali w czterech konkurencjach: ciągnięciu auta, toczeniu beli siana, noszeniu kanek z mlekiem i przerzucaniu olbrzymiej opony.
Zwyciężył przedstawiciel Burkatu Łukasz Łużewicz. Drugi był Robert Jankowski (Komorniki), a trzeci Zbigniew Krygier (Krasnołąka). Na kolejnych miejscach uplasowali się: Piotr Tatkowski (Burkat), Paweł Jankowski (Komorniki), Michał Rudnik (Pożary), Tomasz Kuczyński (Krasnołąka) i Damian Czerwiński (Pożary).

Zaśpiewał zespół Wesoła Ferajna z Pożar. Mini recital zagrał Andrzej Skała. Zatańczył również zespół taneczny Dąbrowa z Dąbrówna. Były także dmuchańce, malowanie twarzy dla najmłodszych. Można było przejechać się bryczką. Przyjechali również motocykliści na swoich stalowych rumakach.
Koncert dała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Płośnicy, do której rytmów zatańczyły Mażoretki Gama.
Nie zabrakło grochówki oraz swojskich, zdrowych potraw.

W dożynkach udział wzięli: ks. dziekan Adam Filarski, ks. proboszcz Krzysztof Rynkowski, starosta działdowski Marian Janicki, burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, wójt gminy Działdowo Paweł Cieśliński, wójt gminy Płośnica Krzysztof Groblewski, przewodniczący Rady Gminy Działdowo Mirosław Zieliński, który był gospodarzem imprezy, Irena Czarnyszewicz, wójt gminy Działdowo I,II kadencji, prezes DAR Roman Dawidowski, przewodniczący Cechu Jerzy Grzela, kierownicy i dyrektorzy z gminy Działdowo, radni gminni i powiatowi, sołtysi, mieszkańcy parafii, gminy i okolicznych miejscowości.

— Impreza udała się. Dopisali mieszkańcy Parafii Burkat i goście. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli w uroczystościach, bo sam bym nie dał rady. Dziękuję mieszkańcom i pracownikom instytucji — powiedział sołtys Pożar Mirosław Zieliński.

Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. samiswoi #2063367 | 82.160.*.* 12 wrz 2016 06:49

  nie jestem z Pożar ale zauważyłam ile wysiłku zostało włożone by tak pięknie zorganizować dożynki i jestem pod wrażeniem,a kto ma odrębne zdanie widocznie zazdrości

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do sami swoi #2062498 | 37.47.*.* 10 wrz 2016 08:10

  Trzeba mieć łeb jak koń,jak jest impreza to biznes sklepowy się kręci i kasy przybywa

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Siwy z Pozar #2062164 | 82.160.*.* 9 wrz 2016 16:38

   Czyżby wasz siwek planował emigracje na wieś do Pożar. Tam świeżej trawy sporo rożnie a i sianka tez nie zabraknie. W swoim mieście sobie prze.....ł to teraz o azyl prosi. Biedne źrebie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. samiswoi #2062098 | 82.160.*.* 9 wrz 2016 15:14

   Było bardzo fajnie ,inne wioski tak zorganizować nie potrafiły ,a sołtys z Pożar potrafi a nie tylko jest sołtysem bo ma i sklep na głowie i Urząd gminy bo jest Przewodniczącym rady ,na takie pomysły trzeba mieć łeb

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Komentarze z twojego IP zablokowane #2060622 | 37.47.*.* 7 wrz 2016 13:41

   Jakie to dożynki i źniwa jak wszędzie na polach zmutowana kukurydza rosnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages