Poniedziałek, 21 sierpnia 2017. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Profesor Kazimierz Grążawski wyróżniony honorową odznaką "Za zasługi dla turystyki"

2016-09-29 11:31:56 (ost. akt: 2016-09-29 11:41:48)
prof. dr hab. Kazimierz Grążawski

prof. dr hab. Kazimierz Grążawski

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

30 września, w trakcie wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Olsztynie, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczy uroczyście honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki” byłemu dyrektorowi Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego prof. dr hab. Kazimierzowi Grążawskiemu.

Zobacz także: Ulice do poprawki. Komunistyczne nazwy znikną z miasta Ulice do poprawki. Komunistyczne nazwy znikną z miasta 2 września weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli,...


Honorowa odznaka „Za Zasługi dla Turystyki”, której przyznanie wnioskował starosta Marian Janicki, jest wyróżnieniem nadawanym przez Ministra Turystyki i Sportu za zasługi dla rozwoju polskiej turystyki i umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Kazimierz Grążawski to archeolog, mediewista, wieloletni kustosz Muzeum w Brodnicy, wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim a od 2012 r. do połowy 2016 r. dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest adiunktem w Zakładzie Historii Krajów Nadbałtyckich Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Stowarzyszenia „Pruthenia” w Olsztynie i Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej.

Jego publikacje to m. in.: Bachotek - średniowieczny gródek rycerski na ziemi chełmińskiej (1988) Parthaczyn - przyczynek do badań nawodnych dworów myśliwskich w Prusach Krzyżackich (1989), Ze studiów nad pograniczem słowiańsko-pruskim we wczesnym średniowieczu - problem grodów w dolinie Lutryny (1993), Region brodnicki we wczesnym średniowieczu (1998), Przemiany w wytwórczości garncarskiej w rejonie środkowej Drwęcy we wczesnym średniowieczu (2002), Gród kasztelański w Brodnicy-Michałowie na tle przemian osadniczych wschodniej części ziemi chełmińskiej, Studia nad osadnictwem średniowiecznym ziemi chełmińskiej (2003), Życie codzienne na ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej w średniowieczu (2003), Kasztelania świecka i michałowska. Studia nad kształtowaniem się struktur państwa piastowskiego na pograniczu polsko-pruskim (2005), Ziemia lubawska na pograniczu słowiańsko-pruskim w VIII-XIII w. Studium na rozwojem osadnictwa (2009) Pod jego redakcją ukazały się: Archeologia i historia. O początkach Lidzbarka Welskiego (2001) i Pogranicze polsko-pruskie i krzyżackie (2003 i 2007).

Kierowane przez dyr. Kazimierza Grążawskiego Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie od początku jego istnienia, tj. od 13 sierpnia 2013 r., otrzymało już wiele zostało wyróżnień, m.in. zostało laureatem IV edycji ogólnopolskiego konkursu „7 Nowych Cudów Polski” (2014) zorganizowanego przez National Geografic Polska, otrzymało Laur „Najlepszy z Najlepszych” w kategorii Turystyka (2015) przyznany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i nagrodę specjalną w międzynarodowym konkursie Chiocciola Orange (2016).

Benedykt Perzyński
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2478) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obserwator #2310981 | 5.172.*.* dzisiaj, 14:06

  Ludzie odchodzą lub są zwalniani z pracy. Przyjmuje się miśków po znajomości a fachowcy nie chcą z nim współpracować. Brakuje temu jaśnie panu umiejętności zarządzania zasobami ludzkim czyli nie posiada podstawowych umiejętności. Jedyna metoda to pozbywać się kompetentnych ludzi którzy za grosze pracują z chęcią i pasją aby zatrudniać w ich miejsce swoich za dużo grubsze pieniądze aby byli a jakoś się będzie kręcić i ludzie nie będą gadać? Kto do takiego jaśnie polityka przyjdzie pracować?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Co z tymi Urodzinami Miasta? #2310887 | 94.254.*.* dzisiaj, 10:49

  Przed wyborami w których "bójkę" o fotel przegrał B. Mazurkiewicz z G. Mrowińskim wszystkie lub prawie wszystkie zaangażowane politycznie lokalne i okliczne media jak na zawołanie krytykowały wszystko i wszystkich co robił lub organizował dla mieszkańców Działdowa Mazurkiewicz. Zwolennicy zmiany na fotelu ówczesnego burmistrza prześcigali się w wyszukiwaniu każdej możliwości i okazji żeby mu dokopać. Czepiano się m.in. nazwy zespołu gdy grał Enej, jeden oddany działacz na rzecz zmian głosił wówczas że miejsce do tej Imprezy Mazurkiewicz złe wymyślił bo linie elektryczne nad głowami ludzi wiszą i co będzie gdy spadną. W relacjach pewnej telewizji z którą Mazurkiewicz nie chciał podpisywać niekorzystnych dla miasta umów przekazem robiono z niego odchodzącego burmistrza a w komentarzu do obrazu"łapano" go przy byle okazji za słowa. Radni opozycyjni i kto jeszcze tylko mógł krytykowali program dni Działdowa. Bo muzyka nie taka, bo zespół zły i disco polo czyli umcyk, umcyk, umcyk. Wspierali się w tym obecnie rządzący i ich środowisko. A co mamy dzisiaj panie obecny burmistrzu? Czym się różni ta impreza organizowana za pana kadencji? Moim zdaniem tylko tym, że stojąca pod linią elektryczną publiczność jakimś cudem jest bezpieczna i żadna Figura już na ten temat nie krzyczy. Szast prast zmieniono dyrektora MDKu, i dalej mamy umcyk, umcyk, umcyk żono moja...czyli disco polo. Zaproszone zespoły w niczym nie odbiegają od tego co już było. Jest piwo, kiełbasa...no i gwóźdź programu - nowość czyli burmistrz smaży kotlety.  Program urodzin Działdowa niby wyjątkowy, a jednak czytamy wnim o samych zapchaj dziurach, po to żeby jakoś na plakacie wyglądało. Szukając u wujka Google informacje z lat poprzednich dowiemy się, że ta reklamowana przez obecny obóz impreza w niczym nie jest lepsza od tego co było, a nawet jakości zaczyna jej brakować. I panie Grzegorzu program też nie był atrakcyjny ani dłuższy od innych. Proszę nie wymyślać bajek chcąc mówiąc o rzeczywistości bo historykowi to nie przystoi. Kabaret był pożal się Boże żenujący, poziom... szkoda słów. Kto za to zapłacił? Nie ma si czym zachwycac, ludzie się bawią bo jest kiełbasa i alkohol a nie dla tego że taki czy inny burmistrz serwuje mieszkańcom imprezę plenerową. Skończmy z tą nadymaną do granic autoreklamą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do TVP Olsztyn #2310791 | 94.254.*.* dzisiaj, 08:35

  Jak tak opowiada ten pan w teleizji jak piszesz to może i ptawdę mówi tylko pytanie komu on pracę załatwi w 10 minut bo jeżeli myśli o swoich to myślę że nawet szybciej. Ma doświadczenie w tym temacie to też robi postępy. W przyszłym roku wybory to tylko można sobie jeszcze wyobrazić co ten burmistrz będzie obiecywał. Przed poprzednimi wyborami obiecywwł zakłady pracy i zajęcie dla wszystkich chętnych a co mamy? Jak narazie to chyb a tylko zaproszenie do wspólnej zumby żeby sobie ludzie poskakali tylko kto na tym zarabia w 10 minut szanowny kolego burmstrzu? Znajomi czy zwykli mieszkańcy? W telewizji politycy bełkoczą i powiedzą wszystko co im się podoba bo mają zwykłych ludzi za ciemniaków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. TVP3 Olsztyn #2310735 | 37.47.*.* dzisiaj, 07:13

   Ludzie co ten mrowi czób tam opowiada, że robotę każdemu w Działdowie załatwi w 10 minut hhihihihihahahaha kurwa zwbawiciel się znalazł hahahahahaaaa co on pierwszy...i jaja jakieś

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Działdowo to nie cippa sloł #2310490 | 94.254.*.* wczoraj, 15:56

    Burmistrz wmawia mieszkancom ze tak tu super jest , ze dach na zamku wymieni, ze cegły naprawi, ze cos sie w koncu dzieje w mieście bo raz na rok kapela disco polo zagra. Ale ja powiem szczerze to jedne wielkie nic. Bo popatrzcie ze tu przez ostatnie lata naprawde lepiej nie jest. Praca za 2 tysionce i to po znajomosci. A burmistrz tylko jape szczerzy do gazet, na fejsbuku pokazuje jak tu jest git. No moze to jemu jest bo sobie i kilku koleżkom dał zarobic po kilanaście tysiecy na miesiac, ale zwykly mieszkaniec fige z tego ma. No i jeszcze wpisali nas do jakiegos cippa sloł co to pewnie nieźle z podatków kosztuje. Ale jako młody człowiek to ja nie chce miasta spowolnialego z układami klanami partyjniakami burmistrza i sitwami. Ja chce miasta w ktorym dobrze sie zarabia nawet na kilka etatów. Zeby dobra praca i płaca była a nje facjata burmistrza wszedzie co to zapewnia ze jak masz na kromke chleba to ci człowieku dobrze jest. Ja chce nowego zakladu pracy bo mi obiecał a po wyborach w trąbę zrobił. I jeszcze zamula ze wiezienie to dobre dla nas jest. Nie pytał mnie. Znow w konia zrobił. Ja tu nie chce pijakow, zbiczeńców, gwałcicieli dzieci...nie chce tez ich kolegow co przesmradzac beda sie na przepustkach nocami po mieście. Ja o dzieci sie martwie i kobiety. Czy burmistrz po zbiorowych gwałtach bedzie zapewnial ze wiezienie jest cacy??? Ja chce miasta z napędem do przodu. W Mławie nie są sloł a jezdżą dobrymi furami, maja ludzie domy. A w Działdowie bida. Ale moze temu panu z zamku dobrze w takim swiecie i ludzi ma za tumanów co beda na niego głosować bo kupi na wyprawke pampersa zamiast dać miejsce w przedszkolu i sprowadzic bogatego inwestora.

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (2478)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages