środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Wymiana polsko-niemiecka uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie

2016-10-12 13:17:16 (ost. akt: 2017-04-26 20:16:04)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W Domu Pojednania i Spotkań św. Maksymiliana w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z naszego liceum z uczniami z Modellschule Obersberg w Bad Hersfeld. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli pracowali nad realizacją projektów z historii i sztuki.

Zobacz także: Pasowanie na pierwszaka w Szkole Podstawowej nr 4 w Działdowie Pasowanie na pierwszaka w Szkole Podstawowej nr 4 w Działdowie Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Działdowie zostali uroczyście pasowani na uczniów. W tym roku w tej placówce naukę rozpoczęła jedna...

Prace polskiej grupy koordynowały Dorota Chmielewska, Wioletta Lech i Iwona Malik. Grupą niemiecką opiekowali się Agnes Hain, Katrin Bretschneider, Eva Martens oraz Jan Braun.

Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z prezydentem Polski Lechem Wałęsą, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności. Na spotkanie przybyli także dyrektor szkoły. Wiesław Smereczyński oraz starosta Powiatu Działdowskiego Marian Janicki. Pan prezydent przedstawił uczestnikom spotkania ważne momenty ze swojej działalności politycznej. Przypomniał, jak wyglądała droga Polski do wolności. Następnie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz dyskusji z prezydentem. Młodzi ludzie wykazali duże zainteresowanie kwestiami politycznymi Europy. Dyrektor szkoły podsumował, że uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w historycznym wydarzeniu dla obydwu szkół. To spotkanie było wyjątkowe i na długo pozostanie w pamięci jego uczestnikom.

Młodzież po spotkaniu z panem prezydentem miała również możliwość zwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej.

W ramach projektu historycznego młodzież polska i niemiecka obejrzała również film pt. „Od Solidarności do wolności”, który stał się przedmiotem późniejszej dyskusji. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem zabierali głos na tematy poruszane w filmie. Następnie tworzyli „Oś czasu”, na której zaznaczali, ich zdaniem, najważniejsze wydarzenia, mające wpływ na zmiany zachodzące w Polsce. Tworzyli także fikcyjne biografie postaci, z uwzględnieniem tych wydarzeń.

W ramach projektu ze sztuki wspólnie z gośćmi z Niemiec zwiedzili Bazylikę Mariacką. Uczniowie naszej szkoły robili fotografie, z których powstała prezentacja multimedialna, zaś uczniowie szkoły z Bad Hersfeld wykonywali szkice wybranych dzieł sztuki. Poza tym młodzież obejrzała murale, znajdujące się na ścianach budynków na gdańskiej Zaspie. Po obejrzeniu Kolekcji Malarstwa Monumentalnego opowiadała o swoich spostrzeżeniach i wrażeniach.

Uczniowie odwiedzili również Muzeum Narodowe w Gdańsku, gdzie podziwiali znajdujące się tam zbiory. Poza tym odkrywali historię i kulturę Gdańska, uczestnicząc w grze terenowej. Młodzież naszego liceum, podziwiając uroki Gdańska, poznając jego historię i kulturę, realizowała jednocześnie zadania wynikające z faktu przystąpienia naszej szkoły do programu „Szkoła wierna dziedzictwu”.

Nie zabrakło również wspólnej zabawy. Uczestnicy wymiany miło spędzili czas na kręgielni, odbyli wspólne spacery oraz wysłuchali koncertów na terenie Starego Miasta. Podczas całego pobytu miały miejsce liczne animacje i gry językowe. Czas upłynął pod znakiem doskonalenia języka niemieckiego przez grupę polską i polskiego przez grupę niemiecką.

Nasi uczniowie chętnie i z dużą swobodą posługiwali się językiem naszych zachodnich sąsiadów. W trakcie pracy w grupach polsko-niemieckich, a także w czasie wolnym od zajęć, miała miejsce integracja uczniów i nauczycieli z naszego liceum i ze szkoły z Bad Hersfeld. Nawiązały się liczne znajomości i przyjaźnie, które, miejmy nadzieję, przetrwają próbę czasu. Projekt został dofinansowany ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.


Wioletta Lech, nauczycielka ZS nr 2 w DziałdowieCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages