Łączy nas jagiełłowa tradycja [zdjęcia]

2016-11-07 12:51:52(ost. akt: 2016-11-07 13:08:31)
Pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły i Publicznego Gimnazjum im. Adama Adamandego Kochańskiego  z Dobrzynia nad Wisłą

Pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły i Publicznego Gimnazjum im. Adama Adamandego Kochańskiego z Dobrzynia nad Wisłą

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W minionym tygodniu w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły gościli uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły partnerskiej z Dobrzynia nad Wisłą. Gimnazjaliści z Kujaw byli w naszej szkole już po raz drugi.

— Pierwsza wizyta obyła się w 2014 roku i zakończyła się rewizytą naszej młodzieży w malowniczo położonym miasteczku niedaleko Zelewu Włocławskiego — mówi polonistka Emilia Michalska. — Gimnazjaliści mieli okazję poznać historię miasta, uczestniczyli w przygotowanych przez miejscowe gimnazjum zajęciach. Zapoznali się z legendą o pierwszej polskiej studentce Nawojce, która według podań pochodziła właśnie z Dobrzynia nad Wisłą. Działdowscy gimnazjaliści uczestniczyli również w zajęciach windsurfingu, z którego słynie ten region. Mieli okazję zobaczyć, jak przygotowuje się dobrzyński klub, z którego pochodzi dwukrotny olimpijczyk – Łukasz Przybytek. — Spotkania te tak się spodobały młodzieży i nauczycielom, iż postanowiliśmy nawiązać stałą współpracę partnerską z dobrzyńskim gimnazjum — dodaje pani Emilia.

— Postanowiliśmy przybliżyć gościom nie tylko atrakcyjną placówkę, ale również walory naszej malowniczej miejscowości — opowiada germanistka Aneta Wojsyk-Cepowicz. — W trakcie pobytu dobrzyńska młodzież miała okazję uczestniczyć w montażu słowno–muzycznym z okazji XVI Dnia Papieskiego przygotowanym przez panią Mariolę Chabińską oraz młodzież naszej szkoły. Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje talenty instrumentalne, jaki i wokalne. Po apelu czekała na gości słodka przekąska. Gimnazjaliści zwiedzili budynek szkoły, po czym udali się na lekcje przygotowane przez panie Emilię Michalską, Wiolettę Brzozowską oraz Anetę Wojsyk–Cepowicz. Nauczycielki zaprezentowały innowacyjne metody pracy oraz nowe techniki wykorzystywane w procesie edukacyjnym.

— Po zajęciach udaliśmy się na spacer po naszym mieście. Goście zwiedzili Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, dziedziniec zamku, park Jana Pawła II. Na koniec wizyty goście bawili się w kręgielni. Uczniom bardzo podobało się nasza stuletnia szkoła, podziwiali tradycje i obyczaje gimnazjum, panujące wśród naszej młodzieży. Miasto również wzbudziło w nich nieskrywany zachwyt — mówi anglistka Wiloetta Brzozowska.

Na wiosnę 2017 roku planowana jest rewizyta w partnerskim gimnazjum.
— Sądzimy, że projekt ten przyniesie wymianę ciekawych doświadczeń, promowanie działalności edukacyjnej obu szkół oraz promocję miasta. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu historii i kultury średniowiecza na ziemiach polskich, gdyż oba miasta łączy tradycja jagiełłowa — mówi Emila Michalska.

mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5