Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

II LO w hołdzie Niepodległej! [zdjęcia]

2016-11-16 16:45:18 (ost. akt: 2017-04-26 20:14:14)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Każda szkoła ma swoje tradycje i na swój sposób kultywuje obyczaje oraz obchodzi różne święta. Przygotowując się do kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości młodzież II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie podjęła się szeregu wyjątkowych działań.

Zobacz także: II Działdowski Bieg Niepodległości [FILM, ZDJĘCIA] II Działdowski Bieg Niepodległości [FILM, ZDJĘCIA] W sobotę (12 listopada) odbył się II Działdowski Bieg Niepodległości. W biegu wystartowały dzieci, młodzież i dorośli. W kategorii dorosłych bieg ukończyło...

Już 9 listopada licealiści uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez dr Zbigniewa Girzyńskiego, wykładowcy UMK w Toruniu „Śpiący rycerz. Zapomniana historia Nieznanego Żołnierza”.

Następnego dnia pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w kolejnej prelekcji na temat „Godło Polski w Tysiącletniej Historii Państwa”, którą przygotował i wygłosił pan Franciszek Płóciennik – pracownik Działu Edukacji Muzeum Niepodległości w Warszawie. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”.

10 listopada odbył się uroczysty apel. W atmosferę narodowego święta społeczność szkoły wprowadził dyrektor Wiesław Smereczyński. W przemówieniu nawiązał do poświęcenia naszych przodków, przypomniał sens i cel obchodzenia akademii z okazji 11 listopada, która ma stanowić lekcję historii, pamięci i odpowiedzialności za przeszłe oraz przyszłe losy narodu polskiego.

Właśnie tymi śladami przeszłości poprowadziło zebranych dwoje narratorów, w których wypowiedzi wplecione były piękne wiersze i pieśni o charakterze patriotycznym, poświęcone twórcom niepodległego państwa. Uczniowie wystąpili w specjalnie przygotowanych na ten dzień koszulkach z napisem „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”. Przedstawiciele ZS nr 2 z pocztem sztandarowym uczestniczyli również w mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W sobotę 12 listopada społeczność szkoły stanęła przed następnym wyzwaniem, jakim okazał się Bieg Niepodległości. Uczniowie II LO uczestnicząc w biegu głównym, w którym do pokonania były dwie pętle po 2,5 km każda, uplasowali się w czołówce. Michał Karbowski z kl. 3a zajął II miejsce, a Bartosz Kiersztejna z 2d ukończył bieg z VI pozycją.

Obchody niepodległościowe zakończył wyjątkowy niedzielny koncert w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Z inicjatywy dyrektora chór II LO pod kierunkiem Janusza Gadomskiego wziął udział w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Występ poprzedziła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Warszawskiej Św. Jana Chrzciciela. Koncert stał się też okazją do wznowienia kolejnej edycji pięknego śpiewnika patriotycznego. Realizacja wszystkich zadań pozwoliła uświadomić młodemu pokoleniu, że nie ma radości bez niepodległości.

Ewa Elbruda


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ola #2116738 | 176.103.*.* 20 lis 2016 12:25

  Poziom?..................... Tylko wycieczki ,zastępstwa , niezrealizowany program.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. . #2115366 | 37.248.*.* 18 lis 2016 11:09

   nie ważne czy ta szkoła jest dobra czy zła - najważniejsze , że jest ultrakatolicka i ma słusznego patrona

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Uczeń #2114270 | 37.47.*.* 16 lis 2016 21:58

   Jedyna szkoła na terenie naszego powiatu która posiada tak wspaniałą nauczycielkę matematyki! Pozdrawiam serdecznie panią B.Gromadkiewicz. Absolwent.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Nauczyciel #2114197 | 37.47.*.* 16 lis 2016 20:00

    Jedna z gorszych szkół na terenie naszego powiatu. Wycieczki i modlitwy nie pomogą Panie dyr.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages