Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Spotkanie z panią Ewą Sotomską

2016-11-19 18:37:39 (ost. akt: 2016-11-19 10:43:51)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Działdowie spotkali się z Ewą Sotomską, która zebrała i do druku przygotowała książkę „Kierz róży. Bajki mazurskie”. Spotkanie autorskie zorganizowała Katarzyna Różycka.

Zobacz także: Święto Niepodległości w dłutowskich szkołach [zdjęcia] Święto Niepodległości w dłutowskich szkołach [zdjęcia] W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Dłutowie uczciła pamięć bohaterów walczących...

– Tego typu spotkania to dla czytelników okazja do zobaczenia twórcy „na własne oczy”. Korzyści z uczestniczenia w spotkaniach literackich są nie do przecenienia. Wizyty twórców działających na terenie regionu, działaczy kultury i interesujących osób w bibliotece Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły odbywają się rokrocznie i cyklicznie od 1998 r – mówi nauczyciel bibliotekarz Katarzyna Różycka. – Pani Ewa Sotomska to osoba bardzo zasłużona dla naszego regionu. Wiele lat pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Na stanowisku bibliotekarza zatrudniona została 1 maja 1979 roku. Do lutego 1999 roku pracowała w wypożyczalni dla dorosłych. 1 marca tego samego roku została dyrektorem MBP. W ciągu 14 lat udało jej się zorganizować spotkania autorskie z ponad 40 osobami - pisarzami dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, poetami i dziennikarzami. Jeszcze pracując w wypożyczalni dla dorosłych, zaczęła organizować wystawy lokalnych twórców - malarzy (wielu z nich to dziś absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), osób zajmujących się fotografią, robótkami ręcznymi m.in. haftem krzyżykowych, szydełkowaniem, malowaniem na szkle, itd. Aktywnie działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Działdowskiej. Swoje artykuły publikowała na łamach lokalnej prasy. W 2000 roku za postawę i działalność przyczyniającą się do rozwoju i promocji miasta otrzymała "Katarzynkę", a w 2011 roku odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej". Podczas spotkania w atrakcyjny sposób opowiadała o swojej pasji dokumentowania historii regionu.

Pani Ewa Sotomska przybliżyła uczniom historię powstania bajek mazurskich, które zbierała przez wiele lat i opublikowała je w książce pt. „Kierz róży”. Młodzież chętnie zapoznała się z wybranymi bajkami, a do niektórych z nich wykonała ilustracje. Najciekawsze prace zostały wywieszone na gazetce w bibliotece. W podziękowaniu za miłe spotkanie uczniowie wręczyli gościowi bukiet kwiatów. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć i autografów.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. poeta #2116620 | 94.254.*.* 20 lis 2016 08:44

  Ważne że coś się dzieje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja #2116535 | 82.160.*.* 19 lis 2016 23:09

   Nuda, nic ciekawego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. emu #2116513 | 82.160.*.* 19 lis 2016 22:45

   bibliotekarka jak każda inna. nie rozumiem po co te spotkanie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages