Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

"PoczytajMy" z uczniami Gimnazjum nr 2

2016-12-19 09:12:28 (ost. akt: 2016-12-19 09:11:50)

Autor zdjęcia: Elżbieta Zakrzewska

Od września 2016 roku grupa uczniów skupionych przy bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie uczestniczy w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMY”.Gimnazjaliści przy wsparciu nauczyciela bibliotekarza Elżbiety Zakrzewskiej przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 i nr 5 oraz uczniów klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, rozwiązują zagadki, układają puzzle, śpiewają, a także uczą się! Zarówno gimnazjalistom, jak i ich młodszym kolegom zajęcia sprawiają wiele przyjemności.
Zobacz także: Biblioteka pedagogiczna zapraszamy po nowości Biblioteka pedagogiczna zapraszamy po nowości Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Działdowie zaprasza po nowości wydawnicze kupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zobacz także: Burmistrz przyznał stypendia dla najzdolniejszych uczniów [zdjęcia] Burmistrz przyznał stypendia dla najzdolniejszych uczniów [zdjęcia] 28 listopada odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Burmistrza Miasta Działdowo, przyznawane corocznie wybitnym uczniom szkół, dla których organem...

Zobacz także: VI Sportowa Olimpiada Przedszkolaków Powiatu Działdowskiego [zdjęcia, filmy] VI Sportowa Olimpiada Przedszkolaków Powiatu Działdowskiego [zdjęcia, filmy] Rekordowa liczba przedszkoli, bo aż dwadzieścia wzięła udział w VI Sportowej Olimpiadzie Przedszkolaków Powiatu Działdowskiego pod hasłem „Bo...

Program „PoczytajMY” daje możliwość zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi. Udział w spotkaniach czytelniczych pozwala gimnazjalistom na rozwijanie umiejętności przydatnych w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie. Nie można tu nie wspomnieć o rozwoju kompetencji czytelniczych zarówno u młodszych dzieci, jak i czytającej im młodzieży. Głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata. Udział w programie kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi. 

Do tej pory gimnazjaliści z „Dwójki” przeprowadzili 3 zajęcia dla uczniów z SP3 oraz 6 dla przedszkolaków. Uczniowie z klasy III a wysłuchali wierszowanych opowiadań z książki M. Strzałkowskiej „Rady nie od parady”, zdobyli informacje o powstaniu warszawskim z książki J. Papuzińskiej „Mój tata szczęściarz”, poznali fragment powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” oraz dowiedzieli się wielu faktów z życia pisarza. Przedszkolacy natomiast na podstawie przeczytanych im wierszy i opowiadań poznali zasady zachowania się na ulicy, dowiedzieli się, jak zachowywać się spotykając nieznajomych, rozmawiali o starszym rodzeństwie i bawili się z misiami w Urodziny Misia. Dużą atrakcją dla najmłodszych były zajęcia o Mikołaju i choince, wykonywanie portretów Mikołaja czy ozdabianie choinki oraz wspólne układanie puzzli z misiami i zabawa w pieczenie ciasta. To tylko kilka przykładów wspólnej aktywności gimnazjalistów z ich młodszymi kolegami, zaplanowanych jest o wiele więcej.

— Prowadzenie zajęć z młodszymi kolegami bardzo nam się podoba. Chociaż często wymagają one od nas dużo przygotowań, ponieważ musimy wykonywać pomoce do nich, wymyślać różne scenki, zabawy, zagadki, jednak mamy satysfakcję, gdy na koniec zajęć dzieci mówią, że bardzo im się podobały i dobrze bawiły się. Na początku mieliśmy tremę, ale po kilku spotkaniach zauważyliśmy, że dzieci traktują nas jak swoje starsze rodzeństwo. To bardzo miłe — dzielili się swoimi wrażeniami uczniowie realizujący projekt „PoczytajMY”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages