Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wystawę o dziejach Straży Granicznej już można oglądać

2016-12-20 09:34:50 (ost. akt: 2016-12-20 09:43:35)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie wspólnie z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zorganizowało wystawę o historii Straży Granicznej na Mazowszu. Oglądać będzie ją można do 15 stycznia 2017r. w siedzibie DARu przy ul. Wł. Jagiełły 15a.

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 15 grudnia o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Szkoleniowo-Informacyjnego Przedsiębiorczości w siedzibie Działdowskiej Agencji Rozwoju. Wystawa pokazuje działalność straży w latach 1928 - 1939.

— W tym okresie Działdowo znajdowało się w rejonie pogranicznym. Znajdował się tu komisariat Straży Granicznej oraz podległe mu placówki wywiadowcze i graniczne, które były zlokalizowane w okolicach Działdowa. Komisariat podlegał placówce Straży Granicznej w Przasnyszu. Wszystkie te jednostki podlegały natomiast inspektoratowi okręgowemu w Ciechanowie. Był on jednym z pięciu, a następnie jednym z sześciu inspektoratów w Polsce. Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej realizował zadania w zakresie ochrony granicy z Prusami Wschodnimi, a więc granicy polsko-niemieckiej, na odcinku ponad 500 km. W inspektoracie służyło w tym czasie od około 840 - 860 oficerów i szeregowych Straży Granicznej — opowiadał zastępca dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Antoni Krzysztof Sobczak

— Celem tej wystawy jest przywrócenie pamięci o ludziach, którzy odgrywali wówczas wielką rolę dla Polski i lokalnego społeczeństwa. Chcemy przypomnieć jakie wykonywali zadania i ile tych zadań, realizowanych w okresie II Rzeczpospolitej, jest aktualnych obecnie. Dziś sprawy związane z ruchem cudzoziemców i zwalczaniem przemytu na granicach i lotniskach są bardzo podobne, a wręcz identyczne jak w okresie 1928 - 1939 — wyjaśniał Antoni Krzysztof Sobczak.

Można na niej zobaczyć jak obecnie wygląda formacja Straży Granicznej i jaką pełni funkcję. Podczas wernisażu zaprezentowano film pokazujący 25 letnią działalność Straży Granicznej.

— Wystawa w Działdowie jest ciągłością wystaw jakie prezentowaliśmy miastach, które były placówkami granicznymi przedwojennej Straży Granicznej. Ja chciałem przybliżyć dzisiejsze zadania tej formacji, odnosząc się do tej przedwojennej. Jak się okazało większość z tych zadań pokrywa się i współcześnie jest realizowane przez Straż Graniczną. Zmienił się jedynie zasięg terytorialny wykonywanych czynności. — powiedział komendant placówki Straży Granicznej Warszawa Modlin ppłk. Piotr Lisiak. — Zaprezentowany film, pokazuje jak zmieniła się ta formacja. Jej wyposażenie, umundurowanie i ilość zadań. Przejście formacji z wojskowej, poprzez policyjną do formacji migracyjno-granicznej — dodaje komendant.

Twórcy wystawy zwrócili się także z apelem do mieszkańców regionu o przekazywanie posiadanych w swoich archiwach materiałów, które mogłyby wzbogacić zbiory wystawy. Zdjęcia, dokumenty lub inne rzeczy dotyczące działalności przedwojennej Straży Granicznej można przekazać do muzeum w Działdowie.

Maciej Nowicki

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages