Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Wigilijne Spotkanie Opłatka Maltańskiego po raz pierwszy w Działdowie [zdjęcia]

2016-12-24 11:00:00 (ost. akt: 2016-12-24 11:43:59)

Autor zdjęcia: Maciej Nowicki

We wtorek (20 grudnia) w gościnnych progach restauracji Hotelu „Wkra” w Działdowie, odbyło się uroczyste, świąteczne spotkanie opłatkowe. Na pierwszy w naszym mieście Opłatek Maltański zaproszonych zostało 50 osób – starszych, samotnych, rodzin wielodzietnych, oraz niepełnosprawnych. Inicjatorem tej akcji w Działdowie był Kawaler Maltański dr Sławomir Willenberg.


Zobacz także: Niech się niesie radość i pokój. Koncert kolęd i pastorałek [zdjęcia] Niech się niesie radość i pokój. Koncert kolęd i pastorałek [zdjęcia] W niedzielny wieczór (18 grudnia) w sali widowiskowej lidzbarskiego ośrodka odbył koncert kolęd i pastorałek – wyjątkowe wydarzenie przedświąteczne, które...

Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna, której organizator, Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej, co roku zaprasza do świątecznego stołu setki osób: ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu z tych osób możliwość wzięcia udziału w Opłatku Maltańskim jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. W tym roku akcja objęła 29 polskich miast. Do tego grona, po raz pierwszy dołączyło Działdowo, za sprawą Kawalera Maltańskiego Sławomira Willengerga.

— Ideę zorganizowania Opłatka Maltańskiego w Działdowie przedstawiłem już w czerwcu podczas odpustu w parafii św. Katarzyny w Działdowie. Podczas naszego spotkania z Arcybiskupem Seniorem Edmundem Piszczem, księdzem kanonikiem Marianem Ofiarą oraz burmistrzem Grzegorzem Mrowińskim zaproponowałem, żeby nasze miasto włączyło się w tym roku do tej akcji. Mój pomysł spotkał się z wielką aprobatą i wspólnie zaczęliśmy działać w tym kierunku. Swoją pomoc zadeklarował również wójt Gminy Działdowo Paweł Cieśliński. Bardzo mocno zaangażował się w tę inicjatywę ks. Marian Ofiara, który od lat wspiera i współpracuje z Zakonem Maltańskim — powiedział Kawaler Maltański i członek zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie dr Sławomir Willenberg.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Arcybiskup Senior Warmiński Edmund Piszcz, który powitał przybyłych Gości i złożył wszystkim Bożonarodzeniowe życzenia. Na spotkaniu obecny był także burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, ksiądz kanonik Marian Ofiara sprawujący opiekę duszpasterską oraz Małgorzata Szymańska dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działdowie. Choinka, odświętnie udekorowane stoły, tradycyjne wigilijne potrawy i prezenty sprawiły, że wszyscy poczuli prawdziwie świąteczną, radosną atmosferę.

— Restauracja w Hotelu Wkra wydała nam się najbardziej odpowiednim miejscem na zorganizowanie spotkania opłatkowego. Ma swoją historię, tradycję i klimat. Chciałem, żeby zaproszeni ludzie czuli się uhonorowani i aby to spotkanie było godne tej świątecznej chwili. Zwróciłem się do dyrektorów Ośrodków Pomocy Społecznej, żeby wybrali rodziny i osoby najbardziej potrzebujące. Przekazałem zaproszenia do tych ośrodków, a ich pracownicy w naszym imieniu wręczyli je i dzisiaj mogliśmy te osoby ugościć. Przygotowane dla nich zostały także prezenty, świąteczne paczki, w których znajdują dobre i przydatne produkty spożywcze, kosmetyki i zabawki. Prezenty są zakupione dzięki wsparciu naszej centrali oraz wielu lokalnych przedsiębiorców — dodaje Sławomir Willenberg.

Najważniejszą chwilę spotkania czyli podzielenie się opłatkiem, poprzedził występ Scholi „Katarzynki” z Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dzieci pod okiem Joanny i Henryka Górzyńskich przedstawiły jasełka, które jeszcze bardziej zaznaczyły ten świąteczny czas.
Atmosfera towarzysząca uczestnikom była serdeczna i pełna pokoju. Wspólna wieczerza, modlitwa i kolędowanie wzbudziły wzruszenie i radość. - Było to wspaniałe, pełne ciepła, radości i uśmiechu spotkanie wigilijne. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w organizacji tej uroczystości Z pomocą Boską będziemy kontynuować spotkania z Opłatkiem Maltańskim w Działdowie w kolejnych latach – mówił ks. Marian Ofiara.


Maciej Nowicki


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Józio #2144951 | 94.254.*.* 28 gru 2016 22:19

  No i tak się właśnie w polityce gra. Buzi, rąsia oczko, uśmieszek taki właśnie to jest grzesiek oj przepraszam miało być grzeszek. Ludziska mdleją na jego widok. Ten to ma moc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wesołych Świąt #2143088 | 79.185.*.* 24 gru 2016 23:04

  !!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sławek i Grześiu #2143004 | 82.160.*.* 24 gru 2016 16:20

  Leżą pod figurą a diabła mają za skórą. Taka prawda. Jak to ładnie się oczyszcza przy biskupie nasz bur. A czy to nie w tym tygodniu z pracownikami z wydziału oświaty jak ze śmieciami postąpił? Zemdlenie przez niszczenie psycgiczne... to kto ma na swoim koncie... Ludzie w oświacie jak psy są? Grzegorz do ludzi zza kamery sie uśmiechasz i udajesz dobrego. A jaki jesteś widać po tym corobisz na codzień. nie mówie już i o tej Izce i ulicy bielnkowej boś kłamca.!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages