Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Zespół Szkół w Malinowie uczcił 130. rocznicę urodzin patronki [film, zdjęcia]

2017-02-17 16:48:01 (ost. akt: 2017-02-17 18:58:22)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Zespół Szkół w Malinowie w piątek (17 lutego) obchodził święto - 130. urodziny patronki szkoły Emilii Sukertowej-Biedrawiny.W uroczystości udział wzięła Marzena Wilamowska-Korsak wnuczka Emilii Sukertowej-Biedrawiny, wicestarosta Marian Brandt, naczelnik wydziału oświaty, zdrowia, kultury i sportu w starostwie powiatowym Marlena Perzyńska, wójt Gminy Działdowo Paweł Cieśliński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie Justyna Lytvyn. W uroczystości udział wzięli także uczniowie i nauczyciele szkoły.

— Obchodzimy dzisiaj święto patronki szkoły Emilii Sukertowej-Biedrawiny. W tym roku przypada 130. rocznica jej urodzin. Była to niezwykła postać. W roku 1930 Emilia Sukertowa-Biedrawiny założyła naszą szkołę. Udało jej się stworzyć Państwową Żeńską Szkołę Rolniczą. W tej szkole uczyły się dziewczęta, które przygotowywały się do pracy w gospodarstwie domowym. Po 90 latach szkoła kontynuuje te tradycje. Mamy technikum hotelarskie, technikum żywienia i usług gastronomicznych, zawód kucharz — mówi dyrektor Zespołu Szkół w Malinowie Piotr Dercz.

Podczas uroczystego apelu uczniowie przedstawili inscenizację bajki mazurskiej „Kierz róży”. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny na plakat „Emilia Sukertowa-Biedrawiny - patronka szkoły”.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Brzozowska, drugie miejsce przypadło Paulinie Piotrkowskiej, trzecie Roksanie Szczepańskie, a wyróżnienia otrzymały Anna Wdowiak i Martyna Łożyńska.
Był także poczęstunek, przygotowany przez uczniów szkoły.

Pasją życia Emilii Sukertowej-Biedrawiny była etnografia, archeologia i krajoznawstwo. W tzw. "okresie działdowskim" wydała szereg prac poświęconych folklorowi i historii ziemi działdwskiej.

— W imieniu powiatu serdecznie podziękowaliśmy (wręczając statuetkę Einsteina, czyli tego, który chciał szukać nowatorskich rozwiązań) i złożyliśmy życzenia wnuczce pani Emilii Sukertowej-Biedrawiny - pani Marzenie za to, że jest kontynuatorką myśli swojej babci. Dzisiaj szkoła w Malnowie zmieniła swój kształt. Jest nie tylko szkołą rolniczą, ale też i gastronomiczną, turystyczną — powiedział wicestarosta Marian Brandt


Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages