Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Wojciech Suski otrzymał tytuł „Osobowość Powiatu Działdowskiego” [film, zdjęcia]

2017-02-19 11:40:47 (ost. akt: 2017-02-19 12:52:55)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie w sobotę (18 lutego) odbyła się uroczystość wręczenia tytułu "Osobowość Powiatu Działdowskiego: Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Wojciechowi Suskiemu.

– Tytuł Osobowość Powiatu Działdowskiego ustanowiony został uchwałą rady powiatu z dnia 17 lutego 2012 roku. Tytuł ten jest uhonorowaniem za wybitne zasługi dla powiatu działdowskiego – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca rady powiatu Magdalena Anczykowska. – Na wniosek mieszkańców powiatu działdowskiego rada powiatu działdowskiego podczas sesji 15 lutego 2017 roku, czyli dokładnie pięć lat od ustanowienia tytułu, podjęła uchwałę w sprawie nadania tego honorowego tytułu w bieżącym roku wyjątkowej osobie - Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Wojciechowi Suskiemu.

Laudację przedstawił wiceprzewodniczący rady powiatu działdowskiego Wiesław Smereczyński (mogą ją Państwo przeczytać poniżej).

– Jako przewodniczący kapituły mam po raz kolejny zaszczyt ogłosić werdykt obrad kapituły. Ekscelencjo księże biskupie. Jest to w zasadzie tylko drobne podziękowanie za wkład księdza biskupa w rozwój naszego powiatu, w kształtowanie postaw etyczno-moralnych naszych mieszkańców w oparciu o twardy fundament jakim jest nasza wiara – mówił starosta powiatu działdowskiego Marian Janicki.

– Dla mnie jest to szczególna okazja do tego, a żeby wyrazić słowa podziękowania. Nie tylko za to odznaczenie, ale przede wszystkim za minione 25 lat - dobrej współpracy, władz samorządowych różnych stopni. Bo myślę również o gminnych, z parafiami, które znajdują się na terenie powiatu działdowskiego. Przeprowadziliśmy wiele wspólnych działań, które służą dobru wspólnemu. Zbliża się 25. rocznica ustanowienia naszej diecezji przez wielkiego naszego rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II. A było to 25 marca 1992 roku. Myślę, że to dzisiejsze nabożeństwo w Działdowie możemy potraktować jako rozpoczęcie bezpośredniego przygotowania do obchodów jubileuszowych. Zapraszam na te uroczystości – mówił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Wojciech Suski. – Dzisiaj modlę się o Boże Błogosławieństwo dla mieszkańców Działdowa i powiatu działdowskiego. Modlę się za sprawujących władzę w powiecie, bo jest obowiązkiem kościoła - pamięć o tych, którzy służą pożytkowi wspólnemu. Bóg zapłać za wyróżnienie. Ale nade wszystko za 25-letnią współpracę.

– W imieniu kapłanów, którzy pracują na terenie powiatu działdowskiego dziękuję księdzu biskupowi. Nasze podziękowania są konkretne. Ponieważ przeszliśmy z Tobą 25 lat i każdy z nas ma swoje doświadczenia. Pragnę w imieniu kapłanów najpierw podziękować za ojcowski stosunek do nas. Że zawsze mogliśmy szczerze rozmawiać, że zawsze umiałeś pokazać to, co jest dobre, a to co złe, że mamy naprawić. Pragnę podziękować za posługę sakramentalną. Za odprawione Msze Święte, za sakrament bierzmowania. Pragnę podziękować za posługę Sława Bożego, która zawsze oparta jest na Ewangelii. Za to wszystko, co uczyniłeś dla nas. W imieniu zebranych kapłanów serdeczne kapłańskie Bóg Zapłać – powiedział ksiądz kanonik Adam Filarski dziekan dekanatu działdowskiego.

Do tej pory tytuł Osobowość Powiatu Działdowskiego otrzymali: Michał Boni, Jerzy Adam Stępień, Elżbieta i Gabriel Chojakowie, Gustaw Marek Brzezin.

Więcej w relacji filmowej zapraszamy do obejrzenia.

Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Laudację przedstawił wiceprzewodniczący rady powiatu działdowskiego Wiesław Smereczyński

Ksiądz Biskup Andrzej Suski urodził się w Płocku, 24 grudnia 1941 r. Tam wzrastał i dojrzewał do decyzji i wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego, a 13 czerwca 1965 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Rzymie. W roku 1974 na Gregorianum uzyskał stopień doktora teologii. Wykładał i był rektorem w płockim Wyższym Seminarium Duchownym; prowadził też zajęcia na Akademii Teologii Katolickiej (obecny UKSW).

W 1974 roku został mianowany cenzorem ksiąg kościelnych, a w roku 1985 otrzymał godność kapelana honorowego Ojca Świętego.

12 sierpnia 1986 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej. Natomiast święcenia biskupie otrzymał 4 października 1986 r. w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku z rąk ks. prym. Polski kard. Józefa Glempa. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z hymnu do krzyża Chrystusa: „Spes mea unica” (Nadzieja moja jedyna).

19 marca 1992 r. został pierwszym biskupem nowo utworzonej na mocy bulli Totus Tuus populus diecezji toruńskiej. 25 marca 1992 r. kanonicznie objął diecezję, a 31 maja 1992 r. odbył ingres do katedry św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela w Toruniu. To jego dziełem jest organizacja od podstaw struktur i instytucji naszej diecezji.

W Toruniu ks. bp. Andrzej Suski przyczynił się znacząco do rozwoju edukacji. W roku 1993 utworzył tam Wyższe Seminarium Duchowne. Dzięki jego zaangażowaniu powstał Wydział Teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w którym objął urząd wielkiego kanclerza. Był także współorganizatorem cyklu konferencji Colloquia Torunensia, poświęconych współczesnym problemom teologicznym i społecznym.

Jako biskup toruński utworzył także diecezjalny oddział Caritas, w którego skład wchodzi także Działdowskie Centrum Caritas im. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, które świadczy pomoc materialną, edukacyjną i wychowawczą również dla mieszkańców naszego Powiatu.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski objął funkcje wiceprzewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem. W 1996 r. i ponownie w 2001 był wybierany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa. W latach 2007-2012 był członkiem Rady Stałej. Wszedł także w skład Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. Ponadto w 1989 r. został wizytatorem apostolskim wyznaczonych seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce, a w 1990 dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polce. Jako reprezentant Episkopatu Polski wziął udział w Synodzie Biskupów w Rzymie i przeprowadził synod diecezjalny.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela: Lubawy (1998), Torunia (2009), Jabłonowa Pomorskiego (2012), Nowego Miasta Lubawskiego (2013) i województwa kujawsko-pomorskiego (2016).

W 2011 r. został laureatem wyróżnienia „Convallaria Copernicana”, przyznanego przez Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Został odznaczony również Misio Reconciliationis, a w roku 2008 został włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. W marcu 2012 otrzymał honorowy tytuł Oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Wśród wielu zasług dla naszej diecezji i naszego Powiatu warto wymienić chociażby:
1. Doprowadzenie do wizyty Jana Pawła II w Toruniu i precedensowego w historii spotkania w auli UMK rektorów szkół wyższych w Polsce.
2. Utworzenie Muzeum Diecezjalnego.
3. Utworzenie w 2000 r. Centrum Dialogu Społecznego – miejsca spotkań o tematyce społecznej, artystycznej i religijnej.
4. Tworzenie burs szkolnych (Brodnica, Grudziądz, a dla młodzieży studiującej Przysiek, z której szczególnie korzysta młodzież naszego miasta i powiatu).

Ksiądz Biskup utworzył wiele nowych parafii, w tym także na terenie Powiatu np.: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku, Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie, parafia Świętego Jana Pawła II w Burkacie. Utworzył nowe dekanaty np.: dekanat Rybieński. Ogłosił Patronami Miasta Działdowo błogosławionych męczenników Działdowskich Abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Bp Leona Wetmańskiego oraz utworzył sanktuarium Męczenników Działdowskich w parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jego ekscelencja wielokrotnie wizytuje parafie powiatu działdowskiego, udzielił tysiącom wiernych Sakramentu Bierzmowania. Przewodniczył licznym uroczystościom na terenie Powiatu jak np. peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ksiądz Biskup odbywa liczne spotkania pełne życzliwości z grupami działającymi przy parafiach jak i indywidualnie z mieszkańcami naszego Powiatu.

Ksiądz Biskup jest człowiekiem bardzo życzliwym i otwartym na potrzeby innych. Żywo interesuje się losami zwykłych ludzi i chętnie organizuje im pomoc choćby poprzez Caritas. Jest człowiekiem cieszącym się wielkim szacunkiem i ogromnym autorytetem.

Biorąc powyższe pod uwagę uważamy, że nadanie honorowego tytułu „Osobowość Powiatu Działdowskiego" jest jak najbardziej uzasadnione.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages