Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Cztery podstawówki w mieście przegłosowane

2017-02-23 14:24:25 (ost. akt: 2017-02-24 08:54:39)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta (czwartek 23 lutego) burmistrz Grzegorz Mrowiński przedstawił projekt uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zakłada on powstanie 4 szkół podstawowych na terenie miasta. Za głosowało 15 radnych, 4 było przeciw a jeden się wstrzymał.

Zgodnie z nowymi przepisami, uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju muszą zostać podjęte przez Rady do końca marca. Wcześniej jednak projekty uchwał muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Ma on 21 dni na jej wydanie.

Burmistrz podczas sesji przedstawił plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a także granice obwodów szkół podstawowych.
Zanim przygotował ten plan, spotykał się z rodzicami dzieci i nauczycielami działdowskich szkół, celem przeprowadzenia konsultacji i wypracowania kompromisu.

— Jest to trudna reforma, uderza w środowisko nauczycieli, przypominam, że w szkołach miejskich ubędzie nam jeden rocznik — powiedział podczas sesji burmistrz Grzegorz Mrowiński.
— Podczas konsultacji pojawiały się 4 pomysły, m.in. że jedna ze szkół stanie się niepubliczną, ale nikt nie zdecydował się na jej prowadzenie. Generalnie szkoły nie chciały się dogadać, połączyć, każde grono "okopało się" w swojej placówce. A ta reforma ma służyć przede wszystkim rodzicom i dzieciom. Ale też zminimalizować negatywne skutki właśnie dla nauczycieli.
— Spotkałem się z rodzicami przedszkolaków (6 latków), uczniów obecnych klas III i VI, którzy m.in. wypełniali specjalnie przygotowane ankiety — dodał burmistrz.

W sumie 350 osób zabrało głos w sprawie. Burmistrz przedstawił wyniki ankiety. 92 proc. rodziców opowiedziało się za jednozmianowością w szkołach. 86 proc. jest zadowolonych z warunków i nauki w naszych szkołach, 100 proc. jest za wolną konkurencją i wolnym wyborem szkoły, dla 82 proc. ankietowanych ważna jest bliskość placówki od miejsca zamieszkania, dla 20 proc. istotna jest świetlica, a dla 13 proc. bogata oferta zajęć sportowych.

Burmistrz mówił też o kosztach działdowskiej oświaty, które wyniosły 19 mln zł z tego subwencji otrzymano 14 mln zł - dane z 2015 roku.

Burmistrz przedstawił dane statystyczne dotyczące liczby uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji w działdowskich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina-Miasto Działdowo. I tak np. w Szkole Podstawowej nr 3 uczy się 837 dzieci w 35 oddziałach, pracuje tam ponad 60 nauczycieli, w Zespole Szkół nr 2 uczy się: 551 uczniów w SP 4 i 293 uczniów w LO nr 2, pracuje tam ponad 80 nauczycieli. W Gimnazjum nr 1 uczy się obecnie 335 uczniów, pracuje 39 nauczycieli, a w Gimnazjum nr 2 - 356 uczniów.

— Obserwujemy obecnie niż demograficzny — mówi burmistrz.
— Północna część Działdowa jest bardziej zaludniona, południowa mniej. Ale to wszystko się zmienia. Powstają nowe bloki wielorodzinne np. przy ul. Pileckiego, Raginisa czy 11 Listopada i tam w perspektywie pojawią się też dzieci.


mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages