Reuben Malulu - nasz sąsiad z Kenii

2017-03-01 12:01:06(ost. akt: 2017-04-26 20:04:27)
Reuben Malulu w ciekawy sposób opowiadał naszej młodzieży, jak wygląda życie w Kenii

Reuben Malulu w ciekawy sposób opowiadał naszej młodzieży, jak wygląda życie w Kenii

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Uczniowie II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie po raz trzeci uczestniczyli w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młody Obywatel”.
Ten innowacyjny program ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że mogą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Uczą się, jak wyznaczać sobie cele, planować ich przebieg, realizować poszczególne etapy i oceniać ich realizację. Takie działania rozwijają kompetencje społeczne, dają możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Program pozwala realizować swoje pomysły i uczy współpracy z innymi — powiedziały koordynatorki projektu Wioletta Pszuk i Joanna Błażyńska.

Dwa lata temu w ramach realizacji tego projektu miała miejsce gra miejska, rok temu turniej gier i zabaw zapomnianych.
W tym roku pod kierunkiem koordynatorek Wioletty Pszuk i Joanny Błażyńskiej młodzi obywatele zostali reporterami i szukali ciekawych sąsiadów. Ich wybór padł na nauczyciela języka angielskiego pana Reubena Malulu, który pochodzi z Kenii. Pan Reuben pracuje w Zespole Szkół nr 2 od 2005r. — Grupa zadaniowa w ramach projektu zdobywała umiejętności pisania i nagrywania krótkich reportaży — dodaje pani Wioletta.

Pierwsze działanie projektu polegało na przeprowadzeniu wywiadu z panem Reubenem na temat życia w Kenii i w Polsce. Następnie uczniowie przygotowali prezentację o Kenii.

— Kulminacyjny punkt działań dotyczył zorganizowania spotkania z naszym bohaterem dla klas pierwszych i drugich liceum — mówi pani Joanna. — Końcowy efekt wszystkich działań programu to reportaże: „Nasz sąsiad z Kenii”, „Kenia”, „Sąsiedztwo”, które zostały opublikowane w „Szkolnym przeglądzie reportaży” Wydanie 2.

— Grupa projektowa najwięcej czasu poświęciła na przygotowaniu spotkania naszego bohatera z uczniami liceum. Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazje wysłuchać interesującej opowieści o życiu codziennym, edukacji, polityce, religii, jedzeniu i potrawach w Kenii — mówią koordynatorki. — Mogli też obejrzeć pamiątki i zdjęcia, spróbować tradycyjnych potraw, przygotowanych przez pana Malulu. Dzięki tej inicjatywie uczniowie przenieśli się do odległego kraju, który zadziwia swoją kulturą i przyrodą.

Po spotkaniu uczniowie podkreślali, że najciekawsze dla nich były informacje dotyczące edukacji w Kenii.

— Dowiedziałam się, że życie w Kenii płynie wolniej, a dzieci mają bardzo trudne warunki do nauki — mówi Emilia Drzazga, uczennica klasy 2 a Liceum.

— Pan Reuben Malulu opowiadał niezwykle ciekawie o swoim życiu, najbardziej podobało mi się, jak mówił o przyjeździe do Polski i jak uczył się naszego języka — powiedziała Zuzanna Rzeszotalska, uczennica klasy 2 c.

Realizacja zadań programowych „Młody Obywatel Rozmawia” to żywa lekcja historii, geografii i języków obcych. Uczniowie zauważyli znaczne dysproporcje między życiem w Polsce i Kenii. Projekt będzie kontynuowany, uczniowie dalej będą zgłębiać tajniki życia innych narodów.

— Spotkanie pokazało, jak odmienne jest życie w Kenii od życia w Polsce. Uczniowie przekonali się, z jakimi trudnościami borykają się każdego dnia ich rówieśnicy, którzy chcą zdobywać wiedzę. To fascynujące spotkanie zakończyło się obietnicą pana Malulu, że jeśli będzie to możliwe spotka się jeszcze z młodzieżą i opowie więcej ciekawych historii związanych z Kenią — podsumowały koordynatorki.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5