Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Kurniki dwa kilometry od miasta?

2017-03-01 13:14:04 (ost. akt: 2017-03-01 12:20:33)
Radny Sławomir Pszenny

Radny Sławomir Pszenny

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Na terenie gminy Kozłowo, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Działdowo mają powstać kurniki. Mieszkańcy wsi w gminie Kozłowo już w ubiegłym roku wystosowali protest przeciwko budowie na ponad 100 hektarach kurników na 3,5 mln drobiu. Wsparcia szukają też po sąsiedzku czyli u samorządowców naszego powiatu.

Kurniki mają być usytuowane nieopodal Malinowa i Komornik w odległości ok. 2 km od miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta (czwartek 23 lutego) obecna była przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo Alicja Eidtner, która przedstawiła problem i zwróciła się do naszych samorządowców z prośbą o wsparcie działań blokujących tę inwestycję.

— Obawiamy się długofalowych skutków zdrowotnych i ekologicznych związanych z realizacją zamierzonej inwestycji tj. kurników, a także stałych i codziennych uciążliwości związanych z ich eksploatacją — mówiła Alicja Eidtner. — Tak duża inwestycja tego typu sprawi, że fetor czuć będzie na kilka kilometrów.
— Ferma drobiu w bardzo niekorzystny sposób wpłynie na stan środowiska naturalnego oraz na warunki bytowe mieszkańców nie tylko gminy Kozłowo, ale i okolicznych — powiedział również obecny na sesji przedstawiciel stowarzyszenia "Czyste Źródła" — Zagrożona skażeniem może być woda gruntowa, nie wspominając już o odorze czy groźbie zagrożenia epidemiologicznego i stratach wizerunkowych.

Warunki zabudowy zostały już wydane dla 58 kurników, które mają być usytuowane między Zaborowem a Pielgrzymowem. W tym przypadku nie da się już nic zrobić.
Na działce leżącej pomiędzy Działdowem a Sarnowem ma ich powstać 30 ( w pierwszej fazie). Można jeszcze temu zapobiec.
— Wszystko jest teraz w rękach radnych Gminy Kozłowo, którzy uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego mogą zablokować inwestora — powiedział radny Sławomir Pszenny.

Po zapoznaniu się z materiałami i wystąpieniach gości z powiatu nidzickiego nasi radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie, w którym jak zasugerował wcześniej radny Marek Dwórznik, wyrazili absolutnie stanowczy sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.

We wtorek 28 lutego z inicjatywy radnego Sławomira Pszennego w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności w Działdowie odbyło się spotkanie, mające na celu przekazanie zainteresowanym informacji, co robią nasi samorządowcy, aby wspomóc działania mieszkańców gminy Kozłowo, celem zablokowania tej inwestycji. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
— Teraz ruszamy z akcją zbierania podpisów, chcemy wystosować też protest do wojewody. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej dla sprawy — powiedział Sławomir Pszenny.

mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (590) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ktoś... #2274192 | 95.40.*.* 27 cze 2017 20:53

  Radziłabym przyjrzeć się staroście... bo niebawem w Gródkach zawitają uchodźcy. Chyba ktoś skutecznie odkręca sprawy na działania Burmistrza, żeby Starosta miał święty spokój i mógł działać. A działa... Sprowadzi nam czarnuchów a sam zawinie d..ę w troki i zniknie... Wtedy będzie ciekawie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sukces, kurników nie będzie #2274169 | 37.47.*.* 27 cze 2017 20:12

   brawo Panie Burmistrzu!!!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ponoć Sławóś fermę otwiera #2271155 | 37.47.*.* 22 cze 2017 21:05

   W Działdowie chłopczyka otwiera i będą sklonować klan na wybory.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. To co? #2270663 | 37.47.*.* 22 cze 2017 07:05

    można się już cieszyć że kurników nie będzie?!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. a ten też ukryją? #2270161 | 83.6.*.* 21 cze 2017 10:00

     ciekawe??

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (590)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages