Poniedziałek, 22 maja 2017. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Kurniki dwa kilometry od miasta?

2017-03-01 13:14:04 (ost. akt: 2017-03-01 12:20:33)
Radny Sławomir Pszenny

Radny Sławomir Pszenny

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Na terenie gminy Kozłowo, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Działdowo mają powstać kurniki. Mieszkańcy wsi w gminie Kozłowo już w ubiegłym roku wystosowali protest przeciwko budowie na ponad 100 hektarach kurników na 3,5 mln drobiu. Wsparcia szukają też po sąsiedzku czyli u samorządowców naszego powiatu.

Kurniki mają być usytuowane nieopodal Malinowa i Komornik w odległości ok. 2 km od miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta (czwartek 23 lutego) obecna była przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo Alicja Eidtner, która przedstawiła problem i zwróciła się do naszych samorządowców z prośbą o wsparcie działań blokujących tę inwestycję.

— Obawiamy się długofalowych skutków zdrowotnych i ekologicznych związanych z realizacją zamierzonej inwestycji tj. kurników, a także stałych i codziennych uciążliwości związanych z ich eksploatacją — mówiła Alicja Eidtner. — Tak duża inwestycja tego typu sprawi, że fetor czuć będzie na kilka kilometrów.
— Ferma drobiu w bardzo niekorzystny sposób wpłynie na stan środowiska naturalnego oraz na warunki bytowe mieszkańców nie tylko gminy Kozłowo, ale i okolicznych — powiedział również obecny na sesji przedstawiciel stowarzyszenia "Czyste Źródła" — Zagrożona skażeniem może być woda gruntowa, nie wspominając już o odorze czy groźbie zagrożenia epidemiologicznego i stratach wizerunkowych.

Warunki zabudowy zostały już wydane dla 58 kurników, które mają być usytuowane między Zaborowem a Pielgrzymowem. W tym przypadku nie da się już nic zrobić.
Na działce leżącej pomiędzy Działdowem a Sarnowem ma ich powstać 30 ( w pierwszej fazie). Można jeszcze temu zapobiec.
— Wszystko jest teraz w rękach radnych Gminy Kozłowo, którzy uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego mogą zablokować inwestora — powiedział radny Sławomir Pszenny.

Po zapoznaniu się z materiałami i wystąpieniach gości z powiatu nidzickiego nasi radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie, w którym jak zasugerował wcześniej radny Marek Dwórznik, wyrazili absolutnie stanowczy sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.

We wtorek 28 lutego z inicjatywy radnego Sławomira Pszennego w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności w Działdowie odbyło się spotkanie, mające na celu przekazanie zainteresowanym informacji, co robią nasi samorządowcy, aby wspomóc działania mieszkańców gminy Kozłowo, celem zablokowania tej inwestycji. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
— Teraz ruszamy z akcją zbierania podpisów, chcemy wystosować też protest do wojewody. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej dla sprawy — powiedział Sławomir Pszenny.

mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (507) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sławek to równy gość! #2249566 | 83.9.*.* wczoraj, 17:15

  Życzę mu następnej kadencji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  1. Dieta radnego #2249466 | 94.254.*.* wczoraj, 11:27

   widać że służy radnemu. Pampuśny się zrobił i okrąglutki taki. Takiemu to się oplaca być radnym bo kaska plynie a trochę się pogada i się żyje jak pączek w maśle. Cieszę się bo już wkrótce znowu choinka stanie na rynku i ów radny sam jeden wszystkim mieszkancom zrobi dobrze. Ale najpierw Dni Dzialdowa i same niespodzianki. Ale o tym cichosza (ale nie Elka), burmistrz znowu w slodki sposob bedzie trzymal wszystko w napieciu i tajemnicy do samego konca, a na koncu jak zwykle z kapelusza wyskoczy tresowany królik.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Ha ha #2248874 | 37.47.*.* 19 maj 2017 20:46

    jakie to wszystko śmieszne jest! :(

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. hi hi #2247994 | 185.170.*.* 18 maj 2017 19:07

     Kiedy mówisz Działdowo, myślisz burmistrz, kiedy mówisz burmistrz, myślisz Działdowo. :)

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. no właśnie #2247981 | 94.254.*.* 18 maj 2017 18:47

     po co ludziom robić lepiej jak można gorzej panie Grzegorzu. Lepie,j to dla pana znaczy żeby na ulicy leśnej nie robić nic, tak? Bo ma pan w tym polityczne zagrania? I to jest interes miasta według pana? A mieszkańców?

     Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (507)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages