Wtorek, 25 kwietnia 2017. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Kurniki dwa kilometry od miasta?

2017-03-01 13:14:04 (ost. akt: 2017-03-01 12:20:33)
Radny Sławomir Pszenny

Radny Sławomir Pszenny

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Na terenie gminy Kozłowo, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Działdowo mają powstać kurniki. Mieszkańcy wsi w gminie Kozłowo już w ubiegłym roku wystosowali protest przeciwko budowie na ponad 100 hektarach kurników na 3,5 mln drobiu. Wsparcia szukają też po sąsiedzku czyli u samorządowców naszego powiatu.

Kurniki mają być usytuowane nieopodal Malinowa i Komornik w odległości ok. 2 km od miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta (czwartek 23 lutego) obecna była przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo Alicja Eidtner, która przedstawiła problem i zwróciła się do naszych samorządowców z prośbą o wsparcie działań blokujących tę inwestycję.

— Obawiamy się długofalowych skutków zdrowotnych i ekologicznych związanych z realizacją zamierzonej inwestycji tj. kurników, a także stałych i codziennych uciążliwości związanych z ich eksploatacją — mówiła Alicja Eidtner. — Tak duża inwestycja tego typu sprawi, że fetor czuć będzie na kilka kilometrów.
— Ferma drobiu w bardzo niekorzystny sposób wpłynie na stan środowiska naturalnego oraz na warunki bytowe mieszkańców nie tylko gminy Kozłowo, ale i okolicznych — powiedział również obecny na sesji przedstawiciel stowarzyszenia "Czyste Źródła" — Zagrożona skażeniem może być woda gruntowa, nie wspominając już o odorze czy groźbie zagrożenia epidemiologicznego i stratach wizerunkowych.

Warunki zabudowy zostały już wydane dla 58 kurników, które mają być usytuowane między Zaborowem a Pielgrzymowem. W tym przypadku nie da się już nic zrobić.
Na działce leżącej pomiędzy Działdowem a Sarnowem ma ich powstać 30 ( w pierwszej fazie). Można jeszcze temu zapobiec.
— Wszystko jest teraz w rękach radnych Gminy Kozłowo, którzy uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego mogą zablokować inwestora — powiedział radny Sławomir Pszenny.

Po zapoznaniu się z materiałami i wystąpieniach gości z powiatu nidzickiego nasi radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie, w którym jak zasugerował wcześniej radny Marek Dwórznik, wyrazili absolutnie stanowczy sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.

We wtorek 28 lutego z inicjatywy radnego Sławomira Pszennego w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności w Działdowie odbyło się spotkanie, mające na celu przekazanie zainteresowanym informacji, co robią nasi samorządowcy, aby wspomóc działania mieszkańców gminy Kozłowo, celem zablokowania tej inwestycji. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
— Teraz ruszamy z akcją zbierania podpisów, chcemy wystosować też protest do wojewody. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej dla sprawy — powiedział Sławomir Pszenny.

mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (357) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. No to co, #2230901 | 185.170.*.* dzisiaj, 13:37

  mistrzowi w trzymaniu ręki na pulsie kurniki nie idą (o czym wiedział od początku) to wziął się za mącenie przy zmianie komunistycznych nazw uli , chociaż o ile wiem Górna nigdy komunistyczną nie była....nie wiem, co ten pacjent bierze, ale niech już przestanie może...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. kury #2230693 | 185.170.*.* dzisiaj, 09:54

   Precz z Działdowa! Nie pozwolimy zanieczyszczać zamku!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Starosta musi odejść #2230530 | 83.9.*.* dzisiaj, 06:37

    wystarczy już tego nic nierobienia!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. a moze zona WICESTAROSTY BRANDTA #2230425 | 217.101.*.* wczoraj, 22:46

     mysle ze dobrym kandydatem będzie zona wicestarosty bez wyksztalcenia co wy na to tgz pociot pracujący w szpitalu

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     1. do tego poniżej #2229256 | 185.170.*.* 23 kwi 2017 21:01

      I na złość Płośnicy chcesz mieć kurniki w Działdowie?

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (357)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages