Niedziela, 25 czerwca 2017. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Kurniki dwa kilometry od miasta?

2017-03-01 13:14:04 (ost. akt: 2017-03-01 12:20:33)
Radny Sławomir Pszenny

Radny Sławomir Pszenny

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Na terenie gminy Kozłowo, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Działdowo mają powstać kurniki. Mieszkańcy wsi w gminie Kozłowo już w ubiegłym roku wystosowali protest przeciwko budowie na ponad 100 hektarach kurników na 3,5 mln drobiu. Wsparcia szukają też po sąsiedzku czyli u samorządowców naszego powiatu.

Kurniki mają być usytuowane nieopodal Malinowa i Komornik w odległości ok. 2 km od miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta (czwartek 23 lutego) obecna była przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo Alicja Eidtner, która przedstawiła problem i zwróciła się do naszych samorządowców z prośbą o wsparcie działań blokujących tę inwestycję.

— Obawiamy się długofalowych skutków zdrowotnych i ekologicznych związanych z realizacją zamierzonej inwestycji tj. kurników, a także stałych i codziennych uciążliwości związanych z ich eksploatacją — mówiła Alicja Eidtner. — Tak duża inwestycja tego typu sprawi, że fetor czuć będzie na kilka kilometrów.
— Ferma drobiu w bardzo niekorzystny sposób wpłynie na stan środowiska naturalnego oraz na warunki bytowe mieszkańców nie tylko gminy Kozłowo, ale i okolicznych — powiedział również obecny na sesji przedstawiciel stowarzyszenia "Czyste Źródła" — Zagrożona skażeniem może być woda gruntowa, nie wspominając już o odorze czy groźbie zagrożenia epidemiologicznego i stratach wizerunkowych.

Warunki zabudowy zostały już wydane dla 58 kurników, które mają być usytuowane między Zaborowem a Pielgrzymowem. W tym przypadku nie da się już nic zrobić.
Na działce leżącej pomiędzy Działdowem a Sarnowem ma ich powstać 30 ( w pierwszej fazie). Można jeszcze temu zapobiec.
— Wszystko jest teraz w rękach radnych Gminy Kozłowo, którzy uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego mogą zablokować inwestora — powiedział radny Sławomir Pszenny.

Po zapoznaniu się z materiałami i wystąpieniach gości z powiatu nidzickiego nasi radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie, w którym jak zasugerował wcześniej radny Marek Dwórznik, wyrazili absolutnie stanowczy sprzeciw wobec realizacji tej inwestycji.

We wtorek 28 lutego z inicjatywy radnego Sławomira Pszennego w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności w Działdowie odbyło się spotkanie, mające na celu przekazanie zainteresowanym informacji, co robią nasi samorządowcy, aby wspomóc działania mieszkańców gminy Kozłowo, celem zablokowania tej inwestycji. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
— Teraz ruszamy z akcją zbierania podpisów, chcemy wystosować też protest do wojewody. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej dla sprawy — powiedział Sławomir Pszenny.

mcz

dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (582) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ponoć Sławóś fermę otwiera #2271155 | 37.47.*.* 22 cze 2017 21:05

  W Działdowie chłopczyka otwiera i będą sklonować klan na wybory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. To co? #2270663 | 37.47.*.* 22 cze 2017 07:05

   można się już cieszyć że kurników nie będzie?!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. a ten też ukryją? #2270161 | 83.6.*.* 21 cze 2017 10:00

    ciekawe??

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. tchórzliwe kundelki siwego #2270072 | 94.254.*.* 21 cze 2017 08:03

    węszą wszędzie i są posłuszne siwemu na każdym kroku. Czyszczą artykuły w niby gazecie. Wszyscy są sprzedajni w tym towarzystwie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. forum #2270029 | 37.47.*.* 21 cze 2017 06:41

    trzeba inne forum znaleźć albo założyć inne bo tutejsze pieski kasują co chcą i kto chce

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (582)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages