Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez szkoły gimnazjalne Gminy Działdowo [zdjęcia]

2017-03-03 08:37:09 (ost. akt: 2017-03-03 09:00:20)

Autor zdjęcia: nadesłała Beata Czajkowska

Uczniowie gimnazjów w Burkacie, Księżym Dworze i Sławkowie uczestniczyli w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadający na 1 marca.


Święto ma na celu uczczenie i upamiętnienie tysięcy bohaterów – żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy z bronią w ręku, już od 1945 roku, walczyli i oddali życie za suwerenną i niepodległą Polskę.

1 marca to dzień symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W tym roku organizacją głównych obchodów w województwie warmińsko-mazurskim zajął się Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, 16 PDZ w Elblągu, WSzW w Olsztynie, Delegatura IPN w Olsztynie i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął wojewoda Artur Chojecki.

Obchody święta rozpoczęła konferencja „Od Polski Podziemnej do Żołnierzy Wyklętych”, w ramach której wysłuchaliśmy wykładu prezentującego sylwetki bohaterów Warmii i Mazur i obejrzeliśmy film o bohaterskiej generał Elżbiecie Zawadzkiej.

Konferencję uświetniły występy chórów szkół olsztyńskich. Następnie uczestnicy wydarzenia przenieśli się na plac przy Pomniku Armii Krajowej w Olsztynie, gdzie odbył się apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek. Nie zabrakło ważnych przemówień i salwy honorowej.

Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tak ważnym wydarzeniu, a poczty sztandarowe naszych szkół mogły oddać hołd bohaterom.


Beata Czajkowska, nauczycielka historii w Gimnazjum w Burkacie

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #2194203 | 5.172.*.* 3 mar 2017 14:05

  Niechlujnie zredagowany tytuł sugeruje że szkoły gimnazjalne wyklęły żołnierzy. NIEZŁOMNYCH - jak napisano na tablicy pomnika na zdjęciu do artykułu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages