środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

W trosce o pamięć i tożsamość - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [filmy, zdjęcia]

2017-03-03 09:55:20 (ost. akt: 2017-03-03 09:56:10)

Autor zdjęcia: Maria Cegiełka

2 marca w Działdowie odbyła się uroczysta prelekcja zorganizowana z okazji obchodów kolejnego już Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To stosunkowo nowe święto narodowe ogłoszone zostało na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Choć w odróżnieniu od innych tego typu uroczystości, 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy, co roku w te szczególne obchody angażują się obywatele w całym kraju oraz poza jego granicami. W wielu miastach i miasteczkach z tej okazji organizowane są min. biegi ku czci polskich bohaterów, pokazy wystaw, filmów, warsztaty czy gry edukacyjne.

W tym roku, dzięki wspólnej inicjatywie naszego lokalnego Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość", Publicznego Działdowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego ten dzień został upamiętniony również w Działdowie. W siedzibie CKU, przy ul. Polnej zainteresowani tematem mieli możliwość uczestniczenia w prelekcji, która podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich, przeznaczona głównie dla młodzieży, odbyła się o godz. 11.00. Druga, w której większość słuchaczy stanowili mieszkańcy, o godz. 17.00.

Gośćmi szczególnymi, którzy zaszczycili uczestników swoją obecności oraz uświetnili spotkanie swoimi wystąpieniami byli: prof. Ryszard Juszkiewicz - autor książki „Walka Niezłomnych-Wyklętych na Ziemi Mławskiej w latach 1945-1953.”, dr Waldemar Brenda - Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie oraz pan Patryk Kozłowski - Dyrektor IMPK w Działdowie. Podczas trwania pierwszej prelekcji wyżej wymienieni goście wzięli udział w dyskusji pt. "Żołnierze Wyklęci. Nowa konspiracja czy kontynuacja Polskiego Państwa Podziemnego". Podczas jej trwania, udzielając odpowiedzi na zadawane pytania, podzieli się z uczestnikami informacjami związanymi z Żołnierzami Wyklętymi, będącymi efektem ich dotychczasowej pracy naukowej.

Dodatkowo, w czasie pierwszej części spotkania odbyła się projekcja filmu pt. "Żołnierze Wyklęci" poprzedzona rozstrzygnięciem internetowego konkursu o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży. Spośród wszystkich uczestników, komisja przekazała nagrody na ręce: Łukasza Chełmińskiego i Kamila Świątek (1 miejsce), Gosi Fijal (2 miejsce) oraz Natalii Kucińskiej (3 miejsce).

Osoby, które zdecydowały się przybyć na drugą część obchodów miały okazję wysłuchać, a następnie współuczestniczyć poprzez zadawanie pytań w kolejnej dyskusji poświęconej Niezłomnym. Zebranym wyświetlono również film pt. "Kochankowie z lasu".
Mimo, iż od daty rozpoczęcia oficjalnego funkcjonowania jednego z organizatorów spotkania - Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" - nie minął nawet rok, jego członkowie mogą pochwalić się kilkoma innymi, pomyślnie przeprowadzonymi akcjami.

Głównym i jednym z nich jest min. program edukacji historycznej "Z historią na TY" składający się z cyklu spotkań - prelekcji dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który został objęty honorowym patronatem pani Bogusławy Orzechowskiej - Senator RP.

Dodatkowo, na przestrzeni pierwszych kilku miesięcy działalności organizacji, obyło się wiele spotkań i prelekcji skierowanych również do dorosłych mieszkańców Działdowa i okolic, tj. majowe spotkanie przy koszarach, prelekcja z udziałem bohaterów Solidarności - państwa Joanny i Andrzeja Gwiazdów oraz inne okolicznościowe spotkania, związane z obchodami ważnych rocznic, np. rzezi Wołyńskiej czy powstania Armii Krajowej.

Wszystkie przeszłe oraz planowane przedsięwzięcia podejmowane przez Stowarzyszenie wpisują się w cele zawarte w statucie organizacji. Są nimi min.: edukacja historyczna, pielęgnowanie tradycji, kultury Polskiej i patriotyzmu oraz propagowanie wartości chrześcijańskich. Ich realizacja odbywa się poprzez współpracę z jednostkami samorządowymi, organizację różnych wyżej wymienionych konferencji, spotkań autorskich, konkursów, działalność wydawniczą i informacyjną oraz tworzenie miejsc pamięci narodowej i sprawowanie opieki nad już istniejącymi.

Zachęcamy wszystkich do czynnego uczestnictwa w przyszłych inicjatywach podejmowanych min. przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej ,,Pamięć i Tożsamość". Jego bieżącą działalność śledzić można za pośrednictwem strony internetowej www.pamiectozsamosc.pl oraz popularnych mediów społecznościowych.

Maria Cegiełka

Maria Cegiełka - jest członkiem Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość"Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2196535 | 81.111.*.* 7 mar 2017 12:22

  Ile pracy Nas czeka by odkręcić te bzdury i nauczać historii prawdziwej bez bandytów strojonych w piórka bohaterów, bez fałszywych historyków usiłujących zaskarbić sobie wdzięczność największych tchórzy kaczyńskiego i macirewicza. Działdowiacy obudźcie się, odrzucając fałszywych

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do #2194802 | 94.254.*.* 4 mar 2017 12:52

  Mało coś tej skrajnej prawicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2194679 | 81.111.*.* 4 mar 2017 09:48

  Idąc tym tropem proponuję ustalić |dzień kieszonkowca, dzień bandyty niewyklętego, dzień rabusia, gwałciciela. podpalacze itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. O żołnierzach niezłomnych i klęsce. #2194192 | 5.172.*.* 3 mar 2017 13:52

  Powielanie określenia "wyklęci " jest niczym innym jak powielaniem komuszej obelgi wyklutej z błota propagandy o "zaplutych karłach reakcji. Prawdziwym bohaterom winniśmy słowo żołnierz NIEZŁOMNY. Zaś smutna refleksja każe też pamiętać , że to kolejne pokolenie przegranych .Kult klęski zaraził polskie serca i umysły.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages