Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP 3 w Działdowie

2017-03-04 18:59:27 (ost. akt: 2017-03-04 10:04:49)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

1 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie uczniowie klas szóstych mieli okazję, po raz pierwszy, uczcić pamięć Wyklętych Bohaterów.

Z okazji Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych została przygotowana prezentacja multimedialna przybliżająca ich historię, wystawy dotyczące postaci Witolda Pileckiego oraz Niezłomnych z okolic Działdowa, a także ekspozycja książek związanych tematycznie ze świętem.

Na koniec spotkania uczniowie uczestniczyli w quizie z nagrodami. W świat historii wprowadzili uczniów nauczyciele: Michał Skwarski i Sylwia Kwiatkowska-Kołakowska, którzy dzięki współpracy z IPN w Warszawie pozyskali wiele ciekawych materiałów i książek dotyczących Żołnierzy Wyklętych.
- Celem naszej prezentacji było przybliżenie uczniom postaci żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Od jakiegoś czasu mogliśmy zaobserwować, że nasi uczniowie noszą bluzy z napisami związanymi z Żołnierzami Wyklętymi. Niestety, zapytani o to, kim są bohaterowie utrwaleni na ich ubraniach, nie potrafili odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej uroczystości nie będzie to już tylko moda - powiedziała pomysłodawczyni miniprojektu.

nadesłała Joanna Niedzielska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Tylko #2201481 | 185.100.*.* 13 mar 2017 21:31

  Drogi Panie mówi Pan o przekazywaniu prawdy historycznej a sam kłamie licząc na to, że ludzie którzy sie tym nie interesują, uzają to faktycznie za prawdę. A prawda jest taka, że Generał Leopold Okulicki w rozkazie o rozwiązaniu Ak nawoływał do pozostania w konspiracji. O organizacji NIE też PAn nic nie wie prawda? , której zadaniem było kontynuowanie walki o niepodległość Polski po wkroczeniu wojsk sowieckich. No i nie wspomina Pan również jak Rosjanie rozprawili się z generałem. Do kitu z takimi pseudohistorykami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lali #2195759 | 94.254.*.* 5 mar 2017 22:39

  " (...) mimo że nie wszyscy z żołnierzy byli kryształowego charakteru to celem większości z nich była walka o polską niepodległość a za taką postawę należy się im najwyższy szacunek..." a historia sama ocenia...i każdy człowiek poznając ją ma prawo do własnego zdania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tylko #2195665 | 82.160.*.* 5 mar 2017 20:46

  należy przekazywać prawdę, a prawda nie jest czarno biała. W okresie tuż po zakończeniu II wojny światowej wielu było takich, którzy w dzień siedzieli na Urzędzie (Bezpieczeństwa) a w nocy w lesie. Generał Leopold Okulicki w rozkazie rozwiązującym Armię Krajową, nie nawoływał do dalszej walki z komunistami a raczej do tego, aby żołnierze AK stanęli w pierwszym szeregu odbudowy Polski ze zniszczeń wojennych. To, że komuniści w czasach nasilenia terroru stalinowskiego nie pozwalali im na to, to już inna sprawa. Wielu kombatantów Armii Krajowej do dziś podkreśla, że działalność tzw. „podziemia antykomunistycznego” po roku 1947, to była „samowolka”. No i czym innym jest likwidacja konfidenta bezpieki, a czym innym likwidacja „przy okazji” jego żony i dzieci. A tego już o wyklętych się nie podaje, że mordowali niewinnych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. edi #2195478 | 217.99.*.* 5 mar 2017 15:44

   Brawo nauczyciele!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages