Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Języki na Polnej przybliżają do świata

2017-03-07 18:38:15 (ost. akt: 2017-04-26 20:04:53)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Obecność w Unii Europejskiej, rosnące wymagania pracodawców stawiają ludzi przed koniecznością podnoszenia swojego wykształcenia i kompetencji. Znajomość języków obcych jest jednym z kryteriów pozwalających na pozyskanie dobrej pracy. Wiele firm, zwłaszcza zagranicznych dobrą znajomość zachodnich języków traktuje jako podstawową umiejętność wymaganą od rekrutowanych pracowników.

Trzeba znać języki żeby móc starać się o pracę w dużych, zagranicznych koncernach. Często brak umiejętności sprawnego posługiwania się jakimś językiem uniemożliwia staranie się o niektóre stanowiska.
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie kładzie duży nacisk na naukę języków obcych. W tej dziedzinie wiele się w szkole dzieje. Uczniowie mogą się tutaj uczyć się trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. II Liceum na Polnej to jedyna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie działdowskim, gdzie można uczyć się języka hiszpańskiego.

Hiszpańska fiesta
Nauczyciele języków obcych podejmują szereg działań, aby spopularyzować naukę nauczanych języków oraz przybliżyć kraje, w których można się tymi językami posługiwać.
27 lutego nauczycielka hiszpańskiego pani Kamila Wierzbicka zorganizowała hiszpańską fiestę – imprezę, która jest pewnego rodzaju innowacją w Działdowie. Były prezentacje przygotowane przez uczniów, konkursy, degustacja hiszpańskich potraw. Fiesty to zazwyczaj imprezy o charakterze historycznym, religijnym czy też ludowym, odwołujące się do bogatej tradycji poszczególnych regionów Hiszpanii. Można powiedzieć, iż wyznaczają one ich mieszkańcom pewien rytm życia, stąd są one dla nich bardzo ważnym zjawiskiem. Przygotowania do nich są bardzo staranne i długotrwałe. Sama fiesta opiera się na bardzo żywiołowej zabawie, często nawiązuje do praktyk religijnych bądź pogańskich. Fiesta hiszpańskie stają się coraz bardziej znane na świecie i popularne. Teraz również zagościła w kalendarzu imprez II Liceum. Uzupełnieniem hiszpańskiej fiesty będzie wycieczka do Hiszpanii w czerwcu. Uczniowie będą mogli zweryfikować na żywo to, o czym uczyli się na lekcjach języka hiszpańskiego.

„Czerwony Kapturek” po niemiecku
Do innych ciekawych działań w obszarze języków obcych należało między innymi zorganizowanie Konkursu Pięknego Czytania Literatury Obcej we wszystkich nauczanych językach podczas Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Uczniowie interpretowali w języku angielskim „Alicję w Krainie Czarów”, w języku niemieckim „Czerwonego Kapturka”, zaś w języku hiszpańskim : „Come Reza Ama”. Najlepsi zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Z trudną sztuką przekładu uczniowie II Liceum mogli się zmierzyć w prestiżowym międzynarodowym konkursie Juvenes Translatores 2016.

Młodzież dzisiaj uczy się języków obcych
W okresie przedświątecznym odbyły się warsztaty językowe dla uczniów uczących się języka angielskiego i niemieckiego.
W swoich działaniach II Liceum nie zapomina również o gimnazjalistach. Dla uczniów, którzy interesują się językiem niemieckim pani Marzena Żmijewska zorganizowała warsztaty językowe w oparciu o wystawę z Instytutu Goethego pt. „Młodzież dzisiaj”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie gimnazjum nr 1 i 2 w Działdowie. Odbył się również, już po raz trzeci Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla Gimnazjalistów. Uczniowie gimnazjów z powiatu działdowskiego mogli zmierzyć się z ciekawymi zadaniami oraz sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą krajów, które posługują się językiem niemieckim.
Drużyna z klasy I b awansowała do etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego „TURBOLANDESKUNDE – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”.
Od 2002 roku II Liceum prowadzi wymianę językową ze szkołą partnerską w Bad Hersfeld. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe realizując różnorodne projekty, np. biologiczne, językowe, z literatury, historyczne, sportowe, muzyczne. W październiku uczniowie spotkali się w Gdańsku, gdzie realizowali projekt z historii i sztuki. Poza tym mogli poznać Trójmiasto oraz przede wszystkim dobrze się poznać biorąc udział w animacjach językowych oraz spotkaniach integracyjnych. Niewątpliwym wydarzeniem i przeżyciem dla uczniów była możliwość spotkania się z Lechem Wałęsą, którego inicjatorem był dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Wiesław Smereczyński. W kwietniu odbędzie się druga część projektu, tym razem w Niemczech, w Weimarze. Koordynatorkami tych projektów są panie: Dorota Chmielewska, Iwona Malik i Wioletta Lech.

Poezja angielska

Imprezą, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez związanych z językiem angielskim jest Powiatowy Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który odbędzie się w marcu. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja.
Oferta językowa w II Liceum jest imponująca. Dlatego, każdy, kto interesuje się językami obcymi lub zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywają języki obce we współczesnym świecie powinien rozważyć wybór II Liceum na Polnej.


Marzena Żmijewska
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages