Wtorek, 20 listopada 2018. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Wycinka drzew pod kontrolą

2017-03-11 13:10:00 (ost. akt: 2017-03-11 09:16:39)
Drzewo tuż po ścięci z wyraźnym wypróchnieniem w środku

Drzewo tuż po ścięci z wyraźnym wypróchnieniem w środku

Autor zdjęcia: archiuwm UM Działdowo

Nowa ustawa o ochronie przyrody, zwana potocznie ustawą Szyszki, nie zwalnia Gminy Miasto Działdowo z uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew rosnących na działkach będących własnością gminy. Gmina zarówno przed, jak i po uchwaleniu ustawy, zawsze występowała o stosowne zezwolenia do odpowiednich organów.

— Kolejna wycinka drzew w naszym mieście. Po wycięciu pięknych świerków rosnących na działdowskiej starówce (w parku koło ratusza), ruszyła nieopodal zamku kolejna akcja wycinki wieloletnich drzew (ul. Wolności), które mogą uchodzić za zabytki przyrody! Co Państwo na to? — tymi słowami radny Zbigniew Kociela rozpoczął dyskusję, która pozornie miała zwrócić uwagę mieszkańców na wycinkę drzew w naszym mieście. Dyskusja potoczyła się własnym, niekontrolowanym torem. Radny głosu już nie zabierał, a nieznający przepisów internauci dopatrywali się samowoli burmistrza.

Najpierw trzeba ustalić...
Czy właściwie o to chodziło radnemu? No chyba nie? Zwykło się często mawiać, niby na żarty, że "radny jest kompletnie bezradny”. Oczywiście nie każdy. Radny jest ogniwem łączącym mieszkańców wspólnoty z organem wykonawczym gminy, którym jest burmistrz. — Odpowiedzialny radny, zanim wywoła sensację, którą podpina pod temat ogólnopolskiej wycinki drzew, powinien w pierwszej kolejności przeczytać ustawę. Następnie powinien ustalić, co nie jest trudne, czy miasto posiada stosowne zezwolenia na prowadzone wycinki — powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński. — Można to uczynić w urzędzie gminy, w starostwie powiatowym, na którym spoczywa obowiązek wydania decyzji administracyjnej lub w przypadku działki objętej ochroną konserwatorską u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie jest to trudne dla skutecznego i odpowiedzialnego radnego. Wystarczy wykonać jeden, no może dwa telefony. Na końcu, w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa przez burmistrza, obowiązkiem radnego jest powiadomienie organów ścigania.

Tak chcieli mieszkańcy
— Pod koniec 2016 roku Gmina – Miasto Działdowo na wniosek mieszkańców ul. Wolności wystąpiła do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie z wnioskiem o wycinkę 2 drzew położonych na działce nr 1188 będącej częścią historycznego przedzamcza — dodaje burmistrz. — W czasie wizyty pracowników urzędu ochrony zabytków w listopadzie 2016 r. dokonano oględzin wszystkich drzew i stwierdzono występowanie zagrożeń ze strony aż 6 drzew: trzech grabów, dwóch dębów i jednego kasztanowca o obwodach od 159 do 350 cm. W związku z powyższym wydano zezwolenie na ich usuniecie i wykonanie nasadzeń zastępczych.

Uzasadnienie
W uzasadnieniu do zezwolenia Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków napisał: „Drzewo gat. grab o obw. 174 cm posiada wypróchnienie na długości 2,5 m od podstawy pnia ukazujące pusty i spróchniały pień. Drzewo jest pochylone z zaburzoną statyką w kierunku budynku i Kanału Młyńskiego i zagraża bezpieczeństwu ludzi. W koronie występuje posusz. Drzewo gat. grab o obw. 255 cm posiada zaburzoną statykę poprzez pochylenie w stronę w/w kanałku. Pień posiada wypróchnienie ze śladami po drewnojadach. Drzewo gat. grab o obw. 160 cm i 175 posiada wypróchnienie od podstawy pnia na długości 1,6 m ze śladami po drewnojadach. Jeden z konarów pochylony jest w kierunku drogi a drugi w stronę parku. Jeden z konarów całkowicie suchy. Drzewo gat. kasztanowiec obw. 350 jest całkowicie pusty w środku co ukazują pęknięcia kory w wielu miejscach na wylot. Jeden konar pochylony jest w stronę budynku mieszkalnego drugi w kierunku drogi ul. Wolności oraz w stronę kanałku. Na pniu występują skrętoległe naprężenia kory, stwarzające zagrożenie rozłamania. Drzewo poprzez pochylenie ma zaburzoną statykę przez co zagraża bezpieczeństwu ludzi.”

Wiedza w cenie
Wielu uczestników internetowych dyskusji często bierze w nich udział odruchowo i bezmyślnie, niejednokrotnie pod wpływem emocji. Obowiązkiem inicjatora tematu jest utrzymanie poziomu publicznej dyskusji i usuwanie wulgarnych wpisów. Nie zbuduje się kapitału politycznego na kłamstwach i niewiedzy. „Przecież można zapytać, dlaczego wycinają” mądrze napisał jeden z uczestników dyskusji.


Największa w powojennej historii akcję zadrzewiania miasta
W 2016 roku Starosta Działdowski wydał 12 decyzji zezwalających Gminie-Miasto Działdowo na wycinkę 77 drzew. W ramach wydanych zezwoleń Gmina Miasto Działdowo została zobowiązana do nasadzeń zastępczych. Dodatkowo w 2015 roku zainicjowano największą w powojennej historii miasta akcję zadrzewiania miasta, w wyniku której do końca 2016 roku w mieście posadzono łącznie 850 drzew (2015 r. - 245, 2016 r. – 605). Akcja będzie kontynuowana w 2017 i 2018 roku.


mcz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages