Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Dekomunizacja po działdowsku z podwójnym nazewnictwem jednej z ulic w tle

2017-03-22 15:00:00 (ost. akt: 2017-03-21 15:07:26)

Autor zdjęcia: Benedykt Perzyński

We wrześniu ubiegłego roku opublikowałem w „Gazecie Działdowskiej” tekst: „Ulice do poprawki”, w którym poruszyłem sprawę istotną z punktu widzenia interesu mieszkańców Działdowa, a mianowicie tę, dotyczącą realizacji przepisów Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, zgodnie z którą powinny zostać usunięte nazwy ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej, które mogą być odbierane jako propagowanie czy upamiętnianie komunizmu lub innego systemu totalitarnego.

Mamy już końcówkę marca, a nie zauważyłem, by cokolwiek w tej sprawie zrobiono. Nikt od wejścia w życie ww. ustawy na żadnej z sesji Rady Miasta Działdowo tej sprawy nie poruszył, a zatem sprawy nie ma? Niestety jest. Ustawa przewiduje, że jeżeli nasz miejski samorząd nie dokona zmiany nazw niektórych działdowskich ulic w porozumieniu z IPN do 2 września br., zrobi to za samorząd wojewoda. A zmieni na takie, na jakie mu się będzie podobało.
Jedyne co ostatnio zostało zrobione w sprawie tzw. „dekomunizacji” Działdowa, to niestaranne usunięcie, chyba piłką do metalu, ewentualnie młotkiem, czerwonej gwiazdy z pomnika znajdującego się na Cmentarzu Parafialnym w Działdowie. Kto „dekomunizacji” dokonał i czy to zrobił za zgodą proboszcza i z polecenia władz miasta? Nie wiadomo. Sama na pewno nie odpadła.
Wracając jednak do „dekomunizacji” nazw ulic. Na ostatniej sesji Rady Miasta Działdowo zatwierdzono uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. To czy uchwała uzyskała pozytywną opinię kuratorium, czy nie, nie ma to w tej chwili znaczenia, ponieważ i tak trzeba będzie we wrześniu br. ją zmienić, a to właśnie z tego względu, że się nazwy ulic zmienią. Zmienią, bo muszą. Tego żąda od władz naszego miasta ustawodawca.

I na koniec ciekawostka, od wielu już lat jedna z ulic w Działdowie nosi dwie nazwy, a raczej część numerów domów przypisana jest jednej nazwie, a część drugiej. Oczywiście chodzi tu o ul. Wolność/Wolności. Pisząc przewodnik po naszym powiecie, usiłowałem się zorientować, dlaczego występuje do dziś takie „pomieszanie z poplątaniem”, ponieważ np. na tabliczce z numerem 19 mamy informację, że jest to ul. Wolność (fot. a), a nieco dalej, na tabliczce z numerem 23, że jest to ul. Wolności (fot. b). Poza tym na elewacji pierwszego budynku, idąc od strony ronda, mamy tabliczkę rozpoczynającą ulicę Wolność (fot. c). Ciekawe zatem, do której podstawówki miałyby pójść dzieci mieszkające w domach przy ulicy Wolność, która nie jest ujęta z nazwy w żadnym z obwodów, ponieważ ujęta jest jedynie ulica Wolności? To podwójne nazewnictwo jednej i tej samej ulicy powinno być w końcu uporządkowane, prawda?

Benedykt Perzyński

Fot. A
Fot. Benedykt Perzyński
Fot. A


Fot. B
Fot. Benedykt Perzyński
Fot. B


Fot. C
Fot. Benedykt Perzyński
Fot. CCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (90) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. :do ja #2223967 | 185.170.*.* 15 kwi 2017 15:16

  Wreszcie napisałeś parę słów o sobie! :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2223866 | 81.111.*.* 15 kwi 2017 11:58

  Inteligentny inaczej.quc

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :) #2223485 | 185.170.*.* 14 kwi 2017 16:58

  Zgłoś i przy okazji spytaj czy władza pozwoliła na usunięcie gwiazdeczki czerwonej z pomnika na cmentarzu, czy też jakiś radny dekomunizator to zrobił. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. proponuję #2223434 | 94.254.*.* 14 kwi 2017 15:38

   ulicę komisarza Bolszewickiego \mazurk()cza

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. radni bezradni #2223174 | 185.170.*.* 14 kwi 2017 08:56

   spytać się boją, kto cichcem usunął gwiazdę z pomnika?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (90)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages